×

آخرین اخبار داخلی و خارجی

12 بهمن 749

برگزاری نشست هم‌فکری در ICAN با حضور اساتید دانشگاهی

//////////////////////////////////////////////////////////////////////////

مرکز صنعتی‌سازی نانوفناوری کاربردی (ICAN) با هدف استفاده از ظرفیت نیروی انسانی متخصص دانشگاهی و هدایت این افراد به سمت اجرای پروژه‌های صنعتی با همکاری شرکت‌های دانش‌بنیان حوزه نانوالیاف، اقدام به برگزاری نشست‌هایی مشترک میان اساتید و شرکت‌های دانش‌بنیان مستقر در مرکز کرده است. شرکت‌کنندگان در این جلسات به عضویت شبکه متخصصین نانوالیاف درآمده‌اند.

شبکه متخصصین نانوالیاف ICAN متشکل از اساتید، فارغ‌التحصیلان و دانشجویان مقاطع تحصیلات تکمیلی هستند که به صورت ویژه روی بحث نانوالیاف تمرکز کرده‌اند و تخصص لازم برای تحقیق و پژوهش و اجرای پروژه‌های صنعتی در این زمینه را دارند. این شبکه با همکاری مرکز صنعتی‌سازی نانوفناوری کاربردی ایجاد شد و رسالت اصلی خود را ایجاد اکوسیستمی پویا در راستای هدایت ظرفیت علمی و تخصصی دانشگاهی به سمت شرکت‌های دانش‌بنیان و صنایع فعال در حوزه نانوالیاف قرار داده است.
جلسات معارفه این شبکه در ۵ نوبت در روزهای دوشنبه ۱۸ دی، پنجشنبه ۲۱ دی، چهارشنبه ۲۷ دی، یکشنبه ۱ بهمن و پنجشنبه ۵ بهمن ۱۳۹۶ به مدت ۳ ساعت در محل ICAN برگزار شد تا اعضا بتوانند در یکی از این جلسات حضور به عمل رسانند. همچنین یک جلسه آنلاین برای اساتیدی که نتوانستند در جلسات حضوری شرکت کنند در تاریخ ۱۲ بهمن ماه ۱۳۹۶ ترتیب داده شد.
حدود ۲۲۰ نفر از اساتید کشور که حداقل یک پایان‌نامه در حوزه نانوالیاف در پایگاه اطلاعاتی ستاد نانو ثبت کرده بودند بدین جلسات دعوت شدند. از این میان ۱۱۰ نفر برای شرکت در جلسات ابراز تمایل کردند و در نهایت ۳۰ نفر به صورت حضوری و ۱۰ نفر به صورت آنلاین در این جلسات شرکت داشتند.
لازم به ذکر است که اساتید از دانشگاه‌هایی همچون دانشگاه صنعتی شریف، تهران، امیرکبیر، علم و صنعت، خواجه نصیرالدین طوسی، تربیت مدرس، صنعتی اصفهان، فردوسی، صنعتی تبریز، آزاد اسلامی واحد علوم تحقیقات و ... در این نشست شرکت داشتند.
در جریان این در تمامی این جلسات اعضای شبکه خود را معرفی کردند و زمینه‌های تخصصی و تجربیات خود را با سایر اعضا به اشتراک گذاشتند. پس از معارفه مهندس خلج مدیر مرکز، در خصوص ICAN، توضیحاتی را ارائه دادند. در این ارائه اهداف مرکز، فعالیت‌ها، پلتفرم‌ها و همچنین مدل‌های مختلف همکاری با مرکز ارائه شد. در این راستا ایشان فرمودند: «یکی از نکات مهمی که ICAN روی آن تاکید دارد نگاه کل‌گرا به توسعه محصول است. در واقع پروژه‌های مرکز صرفا توسعه یک بخش از محصول نیستند و به گونه‌ای تعریف می‌شوند که در نهایت یک محصول به شکل کامل توسعه پیدا کند. در این راستا بهره‌مندی از دید وسیع برای توسعه محصول در مرکز از اهمیت بالایی برخوردار است.»
در بخش دوم جلسه، مهندس غیبی مدیر فنی شرکت فناوران نانومقیاس در خصوص شرکت و دو مدل همکاری پیشنهادی این شرکت، توضیحاتی را ارائه دادند. دو مدل همکاری ماموریت‌گرا و مشارکتی در این ارائه معرفی شدند. محصولات ماموریت‌گرا محصولاتی هستند که مسیر توسعه شفاف و روشنی دارند و با توجه به ریسک پایین تولید، متقاضیان به ازای زمانی که صرف توسعه محصول کردند حق‌الزحمه‌ای از طرف شرکت دریافت می‌کنند. همکاری در حوزه محصولات مشارکتی با توجه به ریسک بالاتر برای تولید، به صورت شراکتی بین فناور و شرکت است بطوریکه فناور پس از توسعه محصول در بخشی از سود حاصل از فروش محصول شریک می‌شود.
در پایان نشست‌های حضوری، اعضای شبکه از کارگاه‌های مرکز به خصوص کارگاه نانوالیاف و تجهیزات الکتروریسی شرکت فناوران نانومقیاس بازدید کردند.
لازم به ذکر است که ICAN درصدد برگزاری فراخوانی جهت دریافت پیشنهادهای همکاری شبکه متخصصین نانوالیاف است و تاریخ این فراخوان از طریق سایت رسمی مرکز به نشانی ICANANO.IR به اطلاع علاقه‌مندان خواهد رسید.

نظـــرات

دکتر احمدی

با آرزوی موفقیت شما ...

13 بهمن