×

آخرین اخبار داخلی و خارجی

14 بهمن 1310

مصاحبه با جناب آقای مصطفی مقداری کارشناس فنی شرکت فناوران سخت‌آرا

//////////////////////////////////////////////////////////////////////////

شرکت فناوران سخت آرا (سهامی خاص) به عنوان یک شرکت دانش‌بنیان با هدف ارائه خدمات صنعتی و توسعه‌ای و تدوین دانش فنی در زمینه پوشش‌های سخت پیشرفته به منظور به‌حداقل‌رساندن مشکلات صنعتی در حوزه سایش، فرسایش و خوردگی با حضور جمعی از متخصصان حوزه مهندسی سطح تاسیس شد. همچنین از اهداف تاسیس این شرکت، کمک به رسوخ فناوری نانوپوشش در صنایع کشور به منظور افزایش راندمان تولید، کاهش هزینه‌ها و افزایش کیفیت محصولات تولیدی می‌باشد.
این شرکت با بکارگیری تجهیزات ساخت داخل و استفاده از دانش بومی، توانسته است دستاوردهای چشمگیری در زمینه پوشش‌های سخت نیتریدی روی قالب‌های صنعتی و قطعات پیشرفته

۱- لطفاً توضیحاتی در مورد شرکت و مسئولیت خودتان در شرکت ارائه بفرمایید.
شرکت سخت‌آرا به‌عنوان فناور در حوزه پوشش‌های سخت و پوشش‌های functional به‌خصوص پوشش‌های نیتریدی، شروع به فعالیت کرد؛ هدف اصلی این پوشش‌ها، افزایش کارایی و مقاومت به سایش قطعات و ابزارهای مختلفی است که در صنایع قطعه‌سازی، صنایع نفت و گاز، صنایع خودروسازی و صنایعی که با ساخت قطعات درگیر هستند، تولید و استفاده می‌شوند.
در حقیقت ما با استفاده از تجهیزات تولید داخل و تجهیزاتی که برای coating و پوشش‌دهی ایجاد شده‌اند، در زمینه دانش فنی ترکیباتی که می‌توانند با این دستگاه‌ها پوشش داده شوند و محصول تولید شود، شروع به فعالیت کردیم.
بنده به عنوان مسئول فنی در بخش انتخاب نوع پوشش‌ها، تعیین دستورالعمل و فرمولاسیون پوشش‌ها و مسائل فنی شرکت در بحث کار با دستگاه‌ها و همچنین فناوری پوشش‌ها فعالیت می‌کنم.

 

۲- لطفاً توضیحاتی در خصوص فعالیت خود در پلتفرم نانوپوشش بفرمایید.
ما در پلتفرم نانوپوشش‌ها، به صورت تخصصی در حوزه پوشش‌های فلزی و معدنی در حال ارائه خدمات هستیم و با مرکز ICAN همکاری می‌کنیم.

 

۳- لطفاً در زمینه محصولات تجاری‌شده یا صنعتی‌شده این پلتفرم که در ایران یا دنیا وجود دارد، توضیحاتی ارائه بفرمایید.
در بحث نانوپوشش‌ها به ویژه نانوپوشش‌های فلزی و نیتریدی، در سطح دنیا مخصوصاً در بین کشورهای پیشرفته، مثال‌های خیلی متنوعی وجود دارد از جمله مته‌ها، ابزارهایی که برای ساخت چرخ دنده‌ها استفاده می‌شوند، قطعات خودرو و قطعات داخلی موتور، قطعاتی که به عنوان قسمت‌های مختلف ماشین‌آلات استفاده می‌شوند، قطعاتی که در معرض خوردگی و سایش هستند. به عنوان یک مثال کاربردی و صنعتی‌شده در بخش پوشش‌های نیتریدی، ما به صورت اختصاصی در زمینه پوشش‌هایی که در صنایع اکستروژن برای تولید پروفیل‌های آلومینیوم یا پروفیل‌های در و پنجره پلیمری استفاده می‌شود، در حال ارائه خدمات به صنعت هستیم؛ این پوشش‌ها به دلیل داشتن ساختارهای نانومتری، خواص برتری نسبت به پوشش‌های دیگر دارند.

 

۴- لطفاً در مورد توانمندی‌هایی که به واسطه تجهیزات این پلتفرم در تولید محصولات ایجاد شده است، توضیح دهید.
با توجه به این‌که گستردگی زیادی در حوزه پوشش‌ها وجود دارد، ما می‌توانیم از این فناوری در صنایع مختلفی استفاده کنیم؛ به عنوان مثال پوشش‌های فلزی که به صورت لایه نازک اعمال می‌شود. کاربردهای بسیار وسیعی برای پوشش‌ها وجود دارد و می‌توانند در صنایع الکتریکی، صنایع هوا - فضا و همچنین در بسیاری از زمینه‌های تحقیقاتی و بخش‌های تزیینی کاربرد داشته باشند؛ به عنوان مثال با استفاده از پوشش‌ها می‌توان رنگ خاصی بر روی قطعات ایجاد کرد و ظاهر قطعات را بهبود داد، در بحث‌های رسانایی، کاربردهای الکترونیکی و ابزارهای نیمه‌هادی می‌توان از آن‌ها استفاده کرد. به خصوص در بحث RF Sputtering که کندوپاش فرکانس رادیویی است، می‌توانیم ترکیبات سرامیکی را به صورت پوشش‌های اکسیدی و پوشش‌های نیتریدی که خانواده وسیعی از پوشش‌ها هستند، تولید کنیم. بسیاری از دانشجویان بر روی این نوع پوشش‌ها کار می‌کنند؛ در بحث رشته‌های مکانیک هم این پوشش‌ها برای بخش فرایند ساخت‌وتولید قطعات استفاده می‌شوند؛ به عنوان مثال برای ساخت و شکل دادن یک سپر عقب ماشین به کار می‌روند. در این قالب‌ها ما می‌توانیم این پوشش‌ها را به صورت تجاری اجرا کنیم و می‌توانیم بگوییم که تقریباً توانسته‌ایم تمام پوشش‌های نیتریدی و فلزی را که می‌توانند کاربردهای الکترونیکی، سایشی، مکانیکی و تزیینی داشته باشند، اجرا کنیم.

 

۵- لطفاً توضیحاتی در خصوص روند و تاریخچه فعالیت‌های ساخت خود ارائه دهید.
یکی دو تا از دستگاه‌هایی که ما در مجموعه داریم، در برخی مراکز تحقیقاتی دیگر هم وجود دارند و این دستگاه، زمینه فعالیت را برای همه فراهم می‌کند؛ اما این‌که چه نوع پوشش‌هایی را می‌توان در دستگاه اعمال و اجرا کرد، به کاربرد پوشش و کاربرد مورد انتظار ما بستگی دارد. دو نمونه از دستگاه‌هایی که ما استفاده می‌کنیم دستگاه‌هایی هستند که مطابق استانداردهایی که در مراکز تحقیقاتی وجود دارد، ساخته شده‌اند و دستگاه نیمه‌صنعتی موجود هم، که همان دستگاه قوس نیمه‌کاتدی است، به سفارش ما و با توجه به نیازی که پیش‌بینی کرده بودیم، ساخته شد. ما در بحث ساخت دستگاه وارد نشدیم و بیشتر به شرکت‌های تولیدکننده داخلی کمک کردیم تا بتوانند بر اساس نیازی که ما شناسایی کردیم، دستگاه را بسازند. 90 درصد قطعات این دستگاه تولید داخل است ولی برخی از ابزارهای دقیق و تارگت‌هایی که ما استفاده می‌کنیم خارجی هستند. تارگت‌ها مواد هدفی هستند که قرار است لایه‌نشانی شوند؛ بعضی از تارگت‌ها از مواد خالص در داخل کشور تولید نمی‌شود و آن‌ها را باید از خارج وارد کرد.

 

۶- دستگاه‌های مورد استفاده شما نمونه داخلی و ساخت داخل هست؟
بله

 

۷- آیا نمونه خارجی از این دستگاه وجود دارد؟
بله، این دستگاه‌ها نمونه خارجی دارند اما قیمت نمونه‌های خارجی بسیار بالاست و خدمات پشتیبانی این دستگاه‌ها خیلی کم است یا اصلاً وجود ندارد.

 

۸- ویژگی‌های مثبت یا منفی این دستگاه نسبت به نمونه‌های خارجی چیست؟
ویژگی مثبت دستگاه داخلی این است که قابلیت ارائه بسیاری از کاربردها و خروجی‌هایی را دارد که دستگاه‌های خارجی ارائه می‌دهند. از نظر بحث خلأ نیز کیفیت مناسبی دارند. معایب دستگاه داخلی شاید بحث دقت باشد که کمتر از نمونه‌های خارجی است؛ ولی در عین حال توانسته است جایگزین بسیار مناسبی برای نمونه خارجی باشد و در صنایع مختلف کاربرد دارد.

 

۹- از این دستگاه در چه زمینه‌های تحقیقاتی- کاربردی می‌توان بهره‌برداری کرد و دانشجویان و اساتید با چه گرایش‌هایی می‌توانند بر روی توسعه کاربردهای این دستگاه کار کنند؟
به طور کلی برای رشته‌ها مهندسی مواد، نانومواد، بیوتکنولوژی، مکانیک، الکترونیک و به طور کلی رشته‌هایی که با پوشش‌های معدنی و فلزی سروکار دارند، از این نوع پروژه‌های تحقیقاتی می‌توان تعریف کرد یا امکان بهره‌برداری از این نوع دستگاه‌ها برای آن‌ها وجود دارد.

 

۱۰- مراکزی که دستگاه‌های مشابه شما را برای کاربردهای آزمایشگاهی، پایلوت و صنعتی خریداری کرده‌اند نام می‌برید؟ و این‌که این مراکز برای کار در چه زمینه‌ای از کاربردهای تجاری و صنعتی این تجهیزات استفاده می‌کنند؟
در بیشتر مراکز تحقیقاتی و دانشگاهی خصوصاً دانشکده‌های فیزیک و رشته‌های فیزیک در دانشگاه‌هایی مثل دانشگاه شریف و تربیت مدرس، این نوع دستگاه‌ها و مشابه دستگاه‌هایی که در ICAN داریم، وجود دارد. در حال حاضر از دو دستگاهی که در مرکز موجود است، با توجه به حجم تولیدی که دارند، می‌توان برای تولید تجاری قطعاتی که کوچک هستند یا قطعاتی که حساس هستند، استفاده کرد؛ اما برای بسیاری از پروژه‌های مختلف، این دستگاه می‌تواند برای بررسی پایلوت استفاده شود و این‌که بتوان نمونه صنعتی را در مقیاس کوچک‌تر اجراکرد، اما این دو دستگاه نمی‌‌توانند برای تولید انبوه کاربرد داشته باشند. به عبارت بهتر می‌توان گفت دو تا از دستگاه‌هایی که در مرکز هستند، بیشتر کاربرد تحقیقاتی دارند و می‌توان برای تولید در مقیاس کوچک از آن‌ها استفاده کرد و برای مقیاس پذیری و تولید انبوه، می‌توانند نقشه راه و راهنمای خوبی ارائه دهند. یکی از دستگاه‌هایی که در پلتفرم ما در مرکز وجود دارد، دستگاهی است که می‌توانیم از آن برای پوشش‌دهی قطعات به صورت صنعتی استفاده کنیم یعنی می‌توان قطعات با ابعاد صنعتی را در این دستگاه قرار داد.

 

۱۱- کیفیت عملکرد دستگاه و خطاى دستگاه يا ميزان اطمينان آن‌ها به چه میزان است؟
کیفیت عملکرد دستگاه‌ها مناسب است؛ به عبارت بهتر خروجی پوشش‌هایی که توسط این دستگاه‌ها تولید کرده‌ایم، با توجه به بررسی‌های میکروسکوپی و ریزساختاری انجام‌شده، مناسب است. در بحث خطا، سنسورهایی هستند که درصد خطا را تعیین می‌کنند و معیاری که در این دستگاه‌ها دقت را به ما نشان می‌دهد، ضخامت و خلأ است که می‌توان گفت دقت دستگاه در این دو مورد خیلی بالاست. دستگاهی که برای تعیین و اندازه‌گیری ضخامت استفاده می‌شود، دقت زیر یک نانومتر دارد که حتی تا یک دهم نانومتر هم ما می‌توانیم بر روی ضخامت، دقت کنترل داشته باشیم. این میزان خطا در مقایسه با میزان خطا در نمونه‌های خارجی معیار رقابت‌پذیری است؛ یعنی مشابه نمونه‌های خارجی است و دستگاه‌های خارجی نیز همان ضخامت را به ما نشان می‌دهند. اما در مورد محصول، قضیه متفاوت است؛ مثلاً ممکن است محصولی در خارج از ایران 200 نانومتر پوشش‌دهی شود و ما هم بتوانیم آن ماده و محصول را به همین میزان پوشش‏دهی کنیم. کیفیت پوشش‌دهی مشابه با نمونه خارجی است و تقریباً می‎توان گفت خواص مشابه با نمونه‌های خارجی را نشان می‌دهد که دانشجویان می‎توانند در مقالات استفاده کنند و رفرنس خوبی است که می‎توان به آن استناد کرد.

 

۱۲- تعهدی که شرکت سازنده در خصوص تعميرات و نگهدارى این نوع دستگاه‌ها برای خریداران اعم از دانشگاه‌ها و شرکت‌ها دارد، به چه صورت است؟
دستگاه را مجموعه‎ دیگری می‌سازد و ما تجهیزات‌ساز نیستیم؛ اما شرکت‌های سازنده در بحث تعمیرات و نگهداری، پشتیبانی خوبی دارند. کما این‌که این دستگاه‌ها نگهداری‌شان خیلی مهم است و ما بخش زیادی ازکار نگهداری دستگاه‌ها را خودمان انجام می‌دهیم.

 

۱۳- مدل‌هایی که برای توسعه کاربرد توسط این دستگاه‌ها در ICAN در نظر گرفته‌اید به چه صورتی است؟
ما در نظر داریم یک سری پروژه‌ کاربردی را به صورت پایلوت اجرا کنیم؛ مثل ایجاد یک پوشش جدید یا بررسی یک‌سری تغییرات که می‌توان در یک پوشش اعمال کرد تا خواص بهتری از آن گرفت. دیدگاه ما این است که از این دست پروژه‌ها، هم در بخش پژوهشی می‌توان استفاده کرد و هم این‌که مورد توجه صنایع قرار خواهد گرفت تا برای تولید در مقیاس کوچک یا تولید نیمه‌صنعتی، بتوانیم به آن‌ها کمک کنیم و مشاوره بدهیم، به عنوان مثال، نوع پوشش‌هایی که می‌تواند مناسب قطعات آن‌ها باشد پیشنهاد بدهیم. این موضوع وابسته به نیازی است که در دانشگاه‌ها وجود دارد. بحث کلی که ما دنبال می‌کنیم این است که پروژه‌هایی تحقیقاتی تعریف کنیم که می‌توانند کاربرد صنعتی داشته باشند و از صنعت به ما اعلام نیاز شده است و بتوانیم این پوشش‌ها را به صورت مشارکتی با دانشجو و استاد تولید کنیم و توسعه دهیم، آن‌ها را ارزیابی کنیم و در آخر یک نتیجه‌گیری دقیق برای یک نوع پوشش خاص ارائه دهیم تا در نهایت بتوانیم این پوشش‌ها را به صورت صنعتی برای مشتری‌هایی که وجود دارند، ارائه و اجرا کنیم.

نظـــرات