×

آخرین اخبار داخلی و خارجی

16 اسفند 594

مصاحبه با جناب آقای علی غیبی مدیر تحقیق و توسعه شرکت فناوران نانومقیاس

//////////////////////////////////////////////////////////////////////////

شركت فناوران نانومقياس که در سال ۱۳۸۳ با ایده محوری الکتروریسی تاسیس گردیده است، به گواه مستندات در حال حاضر يكي از شركتهاي مطرح در زمينه تجهيزات و محصولات مرتبط با این فناوری در دنياست.

شركت فناوران نانومقياس که در سال ۱۳۸۳ با ایده محوری الکتروریسی تاسیس گردیده است، به گواه مستندات در حال حاضر يكي از شركتهاي مطرح در زمينه تجهيزات و محصولات مرتبط با این فناوری در دنياست. این شرکت با تسلط بر دانش فني ساخت تجهيزات الكتروريسي و تحقيقات وسيع در زمينه كاربردهاي متنوع نانوالیاف، برآن است كه روند رو به رشد خود را از ساخت نانوالیاف در زمينه نانوفيلترهاي نيروگاهي، خودرويي، اتاق‌های تمیز، نانوماسكها و نانوپانسمانهاي پزشكي تا زمينه توليد تجهيزات و محصولات كشت سلولي و ... ‌‌‌‌ارتقاء دهد. این شرکت با همکاری و سرمایه‌گذاری مشترک با شرکت‌های تولیدکننده موفق شده است فیلترهای نیروگاهی، صنعتی و خودرویی و ماسک‌های شهری را در مقیاس صنعتی بصورت انبوه تولید و روانه بازار نماید. متخصصين اين شركت با آگاهي از كاربردهاي بالاي نانوفيبرها؛ با تحقيق، مطالعه و بررسي‌ منابع موجود و ارتباط مستمر با دانشگاه و صنعت، در جريان تغييرات علوم و فنون روز دنيا، و نيازهاي جوامع دانشگاهي و صنايع قرار گرفته‌اند و جريان فكري و دانش تخصصي خود را به سمت ساخت و طراحي تجهيزات و محصولات به روز سوق مي‌دهند.

 

۱- لطفاً توضیحاتی در مورد شرکت و مسئولیت خودتان در شرکت ارائه بفرمایید.
من علی غیبی فارغ‌التحصیل کارشناسی ارشد دانشگاه امیرکبیر در رشته مهندسی ساختارهای نانولیفی هستم و در حال حاضر به عنوان مسئول تحقیق و توسعه شرکت فناوران نانومقیاس مشغول به فعالیت هستم.
شرکت فناوران نانو مقیاس در سال ۱۳۸۳ تاسیس شد و با ایده محوری الکتروریسی یا تولید نانوالیاف با استفاده از روش الکتروریسی آغاز به کار کرد. این شرکت موفق شد دستگاه‌های الکتروریسی در مقیاس‌های متفاوت اعم از آزمایشگاهی، نیمه‌صنعتی و صنعتی را تولید کند. همچنین تمامی زیرسیستم‌های مرتبط با این فناوری در حال حاضر قابل تولید است. در حال حاضر صادرات این دستگاه در مقیاس آزمایشگاهی و نیمه‌صنعتی به کشورهای پاکستان، نیجریه و مالزی و در مقیاس صنعتی به کشور کره جنوبی انجام شده است. در حال حاضر همکاران در شرکت بحث راه‌اندازی دستگاه‌های صنعتی در کشور چین را در دستور کار خود دارند.

 

۲- لطفاً توضیحاتی در خصوص فعالیت خود در پلتفرم نانوالیاف بفرمایید.
نام پلتفرم حاضر نانوالیاف است و روش الکترواسپینینگ برای تولید نانوالیاف در این پلتفرم مورداستفاده قرار می‌گیرد. نانوالیاف در حوزه‌های گوناگونی کاربرد دارند. از جمله این حوزه‌ها می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:
•    دارورسانی
•    مهندسی بافت
•    داربست‌ها
•    حسگرها
•    کاتالیست‌ها
•    تجهیزات الکترونی
•    نساجی
•    نظامی
•    نانوفیلتراسیون
عمدتا فیلتراسیون هوا در فیلتراسیون‌های دیگر مانند فیلتراسیون مایعات نیز کاربرد دارد که در این زمینه شرکت‌های مطرحی در سطح بین‌المللی فعال هستند و مارکتینگ بزرگی در این زمینه شکل گرفته است. در حوزه‌های پزشکی هم در کشورهای مختلف مانند آمریکا و ژاپن فعالیت‌هایی انجام شده است. خوشبختانه ایران هم با حمایت‌های ستاد فناوری نانو در جایگاهی هست که حرفی برای گفتن در سطح دنیا دارد. همانطور که شاهد هستیم امروزه ما می‌توانیم محصولات دانش‌بنیان را به کشورهایی مثل کره‌جنوبی و چین صادر کنیم. در شرکت ما علاوه بر ساخت دستگاه‌ها و زیرسیستم‌های مربوط به آن محصولاتی همچون ماسک تنفسی تولید شده است و به بازار عرضه شده است. علاوه بر آن شرکت فناوران نانومقیاس به صورت مشترک با شرکت‌های فیلترساز بزرگ ایرانی مانند آزاد فیلتر و بهران فیلتر در حال همکاری در بخش فیلترسازی است.

 

۳- لطفاً در مورد توانمندی‌هایی که به واسطه تجهیزات این پلتفرم در تولید محصولات ایجاد شده است، توضیح دهید.
از سال ۸۳ که شرکت تاسیس شد، موسسان این شرکت متمایل به ساخت دستگاهی برای فیلتر هوا بودند. زمانیکه تولید این دستگاه آغاز شد مشکلاتی از قبیل تعمیر و نگهداری قطعات و همچنین تحریم وجود داشت و سیستم‌هایی مانند High Voltage در اختیار ما قرار نمی‌گرفت. همین امر باعث شد که به فکر تولید قطعات و تجهیزات و سیستم‌هایی که مرتبط به کار است بیفتیم. در نتیجه شرکت موفق به ساختHigh Voltage و پمپ سرنگی و سیستم‌های اولیه موردنیاز برای ستاپ‌های الکتروریسی آزمایشگاهی شد. در ادامه دستگاه‌های نانو‌الیاف آزمایشگاهی موردنیاز ساخته شد و در اختیار پژوهشگران و دانشگاهیان و محققینی که در این زمینه فعال بودند قرار گرفت. در ادامه این دستگاه توسعه پیدا کرد و مقیاس نیمه‌صنعتی و صنعتی آن نیز ساخته شد و در کشور دایر گشت.
نمونه خارجی این دستگاه توسط شرکت ام‌ارکو جمهوری چک ساخته می‌شود. در داخل هم شرکت‌هایی وجود دارند که این دستگاه را در مقیاس آزمایشگاهی و نیمه‌صنعتی می‌سازند. نمونه‌های خارجی این دستگاه بسیار گران هستند و ۴ تا ۵ برابر قیمت دستگاه‌های ما را دارند. یکی از دلایل این قیمت زیاد این است که شرکتی مثل ام‌ارکو زیرسیستم‌های خود را از شرکت‌های دیگر تهیه می‌کند. ما به دلیل تحریم‌ها زیرسیستم‌های مورد نیازمان را خود تولید کردیم که همین امر باعث کاهش هزینه شد.

 

۴- از این دستگاه در چه زمینه‌های تحقیقاتی- کاربردی می‌توان بهره‌برداری کرد و دانشجویان و اساتید با چه گرایش‌هایی می‌توانند بر روی توسعه کاربردهای این دستگاه کار کنند؟
نانوالیاف و الکترواسپینینگ یک بحث جامع است و رشته‌هایی مانند نساجی، الکترونیک، صنایع دفاع، پزشکی، دارورسانی، پوشش زخم‌ها، تنفسی، فیلتراسیون و ... را می‌تواند دربرگیرد.

 

۵- مراکزی که دستگاه‌های مشابه شما را برای کاربردهای آزمایشگاهی، پایلوت و صنعتی خریداری کرده‌اند نام می‌برید؟ و این‌که این مراکز برای کار در چه زمینه‌ای از کاربردهای تجاری و صنعتی این تجهیزات استفاده می‌کنند؟
در خصوص دستگاه‌های صنعتی باید عرض کنم که 5 مورد از دستگاه‌های ما در شرکت بهران فیلتر کار می‌کند. همچنین در شرکت آزاد فیلتر، دستگاه‌های ما وجود دارد. در مورد آزمایشگاه‌ها هم می‌توان گفت تمام دانشگاه‌هایی که در این زمینه فعالیت می‌کنند از دستگاه‌های ما استفاده می‌کنند.

 

۶- کیفیت عملکرد دستگاه و خطاى دستگاه يا ميزان اطمينان آن‌ها به چه میزان است؟
این دستگاه در هر مرحله با توجه به نتایج بخش R&D به عنوان مسئول توسعه و پیشرفت محصول ارتقا پیدا کرده است. به خصوص که با توجه به بخش کنترل کیفیتی که در شرکت دایر است هیچ محصولی بدون کنترل از شرکت خارج نمی‌شود. دقتی که در ساخت دستگاه ادعا شده است صحیح است. کیفیت این دستگاه قابل‌مقایسه با نمونه‌های خارجی و حتی در مواردی بهتر است.

 

۷- تعهدی که شرکت سازنده در خصوص تعميرات و نگهدارى این نوع دستگاه‌ها برای خریداران اعم از دانشگاه‌ها و شرکت‌ها دارد، به چه صورت است؟
این سوال خوبی است از جهت اینکه بحث مشتری مداری جزو اصول و راز و رمز بقای یک شرکت است. از روز اول که بحث فروش محصول انجام شده است به این مورد توجه شد و بخشی در شرکت با عنوان بخش خدمات پس از فروش دایر است. در صورت بروز مشکل برای دستگاه با تماس تلفنی خدمات ارایه می‌شود چه در داخل و چه در خارج کشور. در صورت نیاز برای خارج کشور یک نماینده اعزام می‌شود یا تکنسین در آنجا مستقر است و به مشکل رسیدگی می‌کند. برای مثال بنده خودم یک سال در کره جنوبی بودم و برای راه‌اندازی خط تولید یک شرکت فعالیت کردم.

 

۸- مدل‌هایی که برای توسعه کاربرد توسط این دستگاه‌ها در ICAN در نظر گرفته‌اید به چه صورتی است؟
در ICAN تمامی دستگاه‌های ما در سه مقیاس آزمایشگاهی و نیمه‌صنعتی و صنعتی عرضه شده‌اند.

نظـــرات