×

آخرین اخبار داخلی و خارجی

7 فروردین 605

مصاحبه با جناب آقای طاهر مامی‌پور مدیرعامل شرکت ادیکو

//////////////////////////////////////////////////////////////////////////

شرکت مهندسی تجهیزات پیشرفته آدیکو به‌عنوان تنها برند ملی تجهیزات پیشرفته آزمایشگاهی از سال ۱۳۹۱ شروع به فعالیت کرده است. این شرکت با برند آدیکو (Adeeco) و با استفاده از نیروهای متخصص و توانمند و تعامل با شرکت‌های دانش‌‌بنیان در حوزه تجهیزات پیشرفته آزمایشگاهی در کشور توانسته است تأمین‌کننده سبد کاملی از تجهیزات با سطوح مختلف فناوری باشد.

شرکت مهندسی تجهیزات پیشرفته آدیکو به‌عنوان تنها برند ملی تجهیزات پیشرفته آزمایشگاهی از سال ۱۳۹۱ شروع به فعالیت کرده است. این شرکت با برند آدیکو (Adeeco) و با استفاده از نیروهای متخصص و توانمند و تعامل با شرکت‌های دانش‌‌بنیان در حوزه تجهیزات پیشرفته آزمایشگاهی در کشور توانسته است تأمین‌کننده سبد کاملی از تجهیزات با سطوح مختلف فناوری باشد.
آدیکو به‌عنوان راهبر تجهیزات پیشرفته آزمایشگاهی در داخل کشور، قادر به تامین طیف وسیعی از تجهیزات پیشرفته آزمایشگاهی در زمينه‌هاي مختلف فناوری با کاربردهای مختلف در صنایع است.


۱- لطفاً خودتان را معرفی کنید و در مورد شرکت و مسئولیت خودتان در شرکت توضیح دهید.
بنده مامی‌پور، مدیر عامل شرکت ادیکو هستم. شرکت ادیکو در سال ۱۳۹۰ پایه‌گذاری و در سال ۱۳۹۱ تاسیس شد. تیم ما از سال ۱۳۸۰ در حوزه تجهیزات آزمایشگاهی و صنعتی فعالیت داشته است با این تفاوت که از سال ۱۳۸۰ تا ۱۳۹۰ تحت قالب شرکتی دیگر کار واردات تجهیزات را انجام می‌دادیم. سال ۱۳۹۰ بنابر دلایل متفاوتی که یکی از آن‌ها افزایش شدت تحریم‌ها و گران‌شدن دلار بود تصمیم گرفتیم وارد حوزه صادرات تجهیزات شویم.  بر این اساس برنامه‌ای ۱۰ ساله تدوین کردیم چرا که قاعدتا ورود به کار صادرات نیازمند طراحی و خطاگیری بود و این فرایندی زمان‌بر است.
برنامه ۱۰ ساله به دو برنامه ۵ ساله تقسیم شد. در ۵ سال اول تصمیم بر آن شد که برند شرکت را در ایران و به مشتری‌ها معرفی کنیم. برای این منظور ابتدا با ستاد ویژه توسعه فناوری نانو همکاری خود را آغاز کردیم و به عنوان کارگزار ستاد در حوزه تجاری‌سازی و برندینگ تجهیزات آزمایشگاهی پیشرفته نانوفناوری آغاز کار کردیم و با تعدادی از شرکت‌هایی که این تجهیزات پیشرفته را طراحی و تولید می‌کردند قرارداد همکاری بستیم. قرار بر این شد که در بحث بازار داخلی و خارجی کار کنیم چراکه در این زمینه تجربه داشتیم و بازار را می‌شناختیم. فاز اول این کار همکاری با شرکت‌های تولیدی بود که بعضی از آن‌ها در بازار فروش داشتند. مدیران بیشتر شرکت‌های مدنظر، اساتید دانشگاه بودند که وقت و حوصله بازرگانی و انجام بحث مارکتینگ را نداشتند. کارمان را اینگونه آغاز کردیم و برنامه بعدی هم این بود که با توجه به مدل‌های همکاری خود سبد محصولات را توسعه دهیم و در نهایت دستگاه‌های مدنظر با برند آدیکو ساخته شود.

 

۲- حوزه فعالیت شرکت در کدام زمینه‌های کاربردی و صنعتی است؟
دسته‌بندی‌ها متنوع است ولی از نظر من حوزه فعالیت شرکت را به طور کلی می‌توان به سه بخش تقسیم‌بندی کرد:
-    حوزه آزمایشگاهی
-    حوزه پزشکی
-    حوزه صنعتی
در بحث حوزه آزمایشگاهی تجهیزات مختلفی در سبد محصولاتمان وجود دارد که از لحاظ فناوری شامل فناوری پلاسما، اولتراسونیک، لایه‌نشانی و چند حوزه دیگر است.
از لحاظ رشته تحصیلی، رشته‌های مختلفی را پوشش می‌دهیم. برای مثال رشته نانوفناوری، شیمی، فیزیک، مهندسی شیمی، مهندسی مواد، زیست و داروسازی که دستگاه‌هایمان هم در این حوزه‌ها کاربرد دارد. اخیرا در حوزه پزشکی وارد شده‌ایم و فناوری پلاسما را در این حوزه بکار گرفتیم. تاکنون 2 دستگاه در این راستا طراحی و ساخته شده است.
به حوزه صنعتی هم با فناوری پلاسما دو سال پیش ورود کردیم. به خصوص در صنعت نساجی، دستگاه‌های نیمه‌صنعتی، صنعتی و آزمایشگاهی طراحی، ساخته و رونمایی شد. در طول این مدت دستگاه‌های حوزه پلاسمای ما در حوزه نساجی فعالیت‌های زیادی را انجام داده‌اند که می‌توان به عنوان مثال به آب‌دوست‌کردن یا آب‌گریزکردن منسوجات اشاره کرد.

 

۳- همکاری شما در قالب ICAN با چه هدفی بوده است؟
همکاری ما با هدف تسریع در توسعه کاربردهای مختلف فناوری پلاسمای سرد بوده است. 

 

۴- ICAN چقدر می‌تواند (یا توانسته است) در برقراری ارتباط شما با جامعه دانشگاهی مؤثر باشد؟
ماهیت تشکیل مرکز ICAN ارتباط بین شرکت‌های دانش‌بنیان با مجموعه دانشگاهی است. این امر باعث می‌شود که ارتباط ما با جوامع دانشگاهی راحت‌تر شکل بگیرد چرا که شرکت‌های خصوصی به دانشگاه‌ها و اساتید زیاد خوش‌بین نیستند. بیشتر اساتید دانشگاهی فعالیت‌های تئوری داشتند و تعداد انگشت‌شماری از آن‌ها کارهای عملی انجام دادند.
از طرفی هم جامعه دانشگاهی و اساتید به شرکت‌های خصوصی و صنعت اعتماد ندارند و این امر باعث می‌شد که ارتباطی بین این دو شکل نگیرد. ICAN می‌تواند این فضای خالی را پر کند و این اعتمادسازی را بین شرکت‌ها و جوامع دانشگاهی ایجاد کند تا منجر به انجام کار صنعتی شود.

 

۵- کدام دسته از افراد در جوامع دانشگاهی می‌توانند با ICAN با شما ارتباط برقرار کنند؟
مخاطبان ما به سه دسته تقسیم می‌شوند: دسته اول دانشجویان، دسته دوم اساتید و دسته سوم مراکز رشد که در دانشگاه‌ها مستقر هستند و شامل دانشجویان، اساتید و فارغ‌التحصیلان همان دانشگاه می‌شوند. معمولا اساتید دانشگاه‌ها به علت مشغله کاری نمی‌توانند برای این پروژه‌ها وقت بگذارند و کار و پروژه را بر عهده دانشجو می‌گذارند. پس ترجیح شرکت‌های خصوصی این است که به صورت مستقیم با دانشجو کار کنند.

 

۶- آیا تا به حال تجربه‌ای از همکاری با اساتید و محققین خارج از مجموعه خود داشته‌اید؟ آن را چطور ارزیابی می‌کنید؟
بله چندین تجربه همکاری این چنینی داریم و هنوز هم در حال همکاری هستیم. مثلا ماژولی از دستگاه‌ها را به تیمی در دانشگاه دادیم و نتیجه کار را تحویل گرفتیم یا اینکه با اساتید دانشگاه در حوزه‌ای همکاری داشتیم و آن‌ها را در بحث مالکیت مادی و معنوی محصول سهیم کردیم. البته تجربه‌هایی که داشتیم چندان موفق نبود و متاسفانه این همکاری‌ها خوب پیش نرفت. در واقع از ۱۰ موردی که ما تجربه داشتیم حداقل 5 مورد عملکردی زیر صفر داشتند و به نتیجه دلخواه نرسیدند و شاید در کل ۲۰ درصد از همکاری‌ها رضایت‌بخش بودند. البته امید است که در آینده نتایج بهتری از این همکاری‌ها بگیریم چرا که تجربه این چنین همکاری‌هایی را داشتیم و می‌دانیم در همکاری‌های بعدی چطور برخورد کنیم و قراردادها را به چه صورت تنظیم کنیم که هر دو طرف راضی باشند.

 

۷- معیار شما برای همکاری پژوهشی با جامعه دانشگاهی چیست؟
معیارهای عمومی و عام برای یک تجربه موفق شامل مواردی از جمله: نظم و انضباط، آراستگی و هوش است. معیارهای خاص که با توجه به فعالیت موردنظر انتخاب می‌شود مواردی مثل کوشابودن و پشتکارداشتن است چرا که همکاری که قرار است اتفاق بیفتد از جنس کاری جدید است و نیاز به صرف وقت و داشتن مهارت جستجو برای مطالب موردنظر دارد. طبیعتا شرکت ما مایل به همکاری با افرادی است که این ویژگی‌ها را دارا باشند.

 

۸- آیا امکان تعریف پایان‌نامه مشترک میان شما و دانشگاه وجود دارد؟ رویکردهای مشابه دیگر به چه صورت است؟
شرکت ما تابه‌حال برای تعریف پایان‌نامه مشترک با دانشگاه موردی نداشته است ولی این نوع از همکاری در برنامه‌هایمان بود و امیدواریم با کمک ICAN بتوانیم اینکار را انجام دهیم به صورتی که هر دو طرف راضی باشند. جدیدا در مجموعه خودمان برای دانشجویان تحصیلات تکمیلی امکان کارآموزی و کارورزی را گذاشتیم تا دانشجویان از نزدیک با روند کار آشنا شوند و برای تعریف پایان‌نامه اقدام کنند.

 

۹- آیا امکان آموزش به محققان قبل از کار با دستگاه وجود دارد؟
در ارتباط با موضوع آموزش به دوستان محقق و دانشگاهی باید عرض کنم که ما اخیرا یک دوره آموزشی در ستاد نانو برگزار کردیم و علاوه بر آن به دنبال برگزاری دوره‌های عملی پیوسته با همکاری سایت آموزش و مرکز ICAN هستیم که قسمتی از آن برگزار شده است و قسمتی در آینده برگزار خواهد شد.

 

۱۰- اگر سخن پایانی دارید بفرمایید.
دانشجویان و جامعه دانشگاهی به تحصیل علم به صورت تئوری در دانشگاه بسنده نکنند و به دنبال کارهای عملی و تجربی باشند تا بتوانند راحت‌تر وارد صنعت شوند و به آن کمک کنند. به نظر من مرکز  ICANدر نظر دارد این دانش عملی و تجربی را به دانشجویان بیاموزد.

 

نظـــرات