×

آخرین اخبار داخلی و خارجی

8 اردیبهشت 533

مصاحبه با جناب آقای ابوالفضل محمودپور کارشناس فنی شرکت آدیکو

//////////////////////////////////////////////////////////////////////////

شرکت مهندسی تجهیزات پیشرفته آدیکو به‌عنوان تنها برند ملی تجهیزات پیشرفته آزمایشگاهی از سال ۱۳۹۱ شروع به فعالیت کرده است.

شرکت مهندسی تجهیزات پیشرفته آدیکو به‌عنوان تنها برند ملی تجهیزات پیشرفته آزمایشگاهی از سال ۱۳۹۱ شروع به فعالیت کرده است. این شرکت با برند آدیکو (Adeeco) و با استفاده از نیروهای متخصص و توانمند و تعامل با شرکت‌های دانش‌‌بنیان در حوزه تجهیزات پیشرفته آزمایشگاهی در کشور توانسته است تأمین‌کننده سبد کاملی از تجهیزات با سطوح مختلف فناوری باشد.
حوزه‌های کاری شرکت به شرح زیر است:
•    نانوتکنولوژی
•    بیوتکنولوژی
•    فنی و مهندسی
•    علوم‌پزشکی، دارویی و زیست فن‌آوری
•    تجهیزات آزمایشگاهی
•    علوم پایه

 

۱- لطفاً توضیحاتی در مورد شرکت و مسئولیت خودتان در شرکت ارائه بفرمایید.
ابوالفضل محمودپور، مسئول بخش تحقیق و توسعه در زمینه پلاسما سرد و اتمسفری هستم. شرکت ادیکو در سال ۱۳۹۱ با هدف برندسازی تجهیزات آزمایشگاهی ساخت داخل تاسیس شد و در سال ۱۳۹۵ طبق تصمیم مدیران شرکت به سمت ساخت محصول (دستگاه) صنعتی حرکت کرد. شرکت در سال ۱۳۹۴ شروع به ساخت اولین محصول صنعتی خود کرد که ساخت آن در اوایل سال ۱۳۹۵ به اتمام رسید و با نام دستگاه پلاسمای اتمسفری منسوجات یا با عنوان تجاری پلاسما تکس عرضه شد.

 

۲- لطفاً توضیحاتی در خصوص فعالیت خود در پلتفرم نانوپوشش بفرمایید.
پلتفرم مستقر در ICAN، پلتفرم پلاسمای سرد اتمسفری برای پردازش منسوجات است. دستگاه‌های مستفر در ICAN عبارتند از: ۱- پلاسمای سرد اتمسفری نیمه‌صنعتی که نمونه نیمه‌صنعتی دستگاه پلاسماتکس است، ۲- دستگاه پلاسمای سرد اتمسفری رول به رول که قابلیت تزریق گاز دارد و برای پردازش منسوجات در اتمسفر کنترل‌شده کاربرد دارد. امروزه پلاسمای سرد اتمسفری جزو فناوری‌های نوظهور به شمار می‌آید که در صنعت نساجی در حال استفاده است و شرکت‌های بزرگی در جهان محصولات خود را به کمک این فناوری تجاری کردند. در ایران ادیکو اولین شرکتی است که تجهیز این فناوری را به صورت صنعتی ارائه کرده است.

 

۳- لطفاً در مورد توانمندی‌هایی که به واسطه تجهیزات این پلتفرم در تولید محصولات ایجاد شده است، توضیح دهید.
اگر بخواهیم به صورت تخصصی در مورد پلتفرمی که در ICAN وجود دارد صحبت کنیم باید گفت که این پلتفرم، یک پلتفرم پلاسمای سرد اتمسفری بزرگ به شمار می‌آید که با استفاده از آن می‌توان پلاسمای ۱۰ سانتیمتر در ۲ متر با گپ ۳ میلیمتر را تولید کرد. اگر شما بخواهید برای یک نوع پارچه خاصیت آب‌دوستی فراهم کنید، با توجه به اینکه پارچه‌های مختلفی وجود دارد مثل پارچه بافت‌دار یا بی‌بافت که خصوصیات متفاوتی نسبت به هم دارند و اینکه برای هر نوع پارچه یک فرمول خاص نیاز است، این تجهیز می‌تواند به شما کمک کند که به این فرمول دست پیدا کنید.

 

۴- لطفاً توضیحاتی در خصوص روند و تاریخچه فعالیت‌های ساخت خود ارائه دهید.
در اواخر سال ۱۳۹۴ این پروژه کلید خورد و البته پیش‌زمینه تحقیقاتی وجود داشت و نمونه آزمایشگاهی ساخته شده بود. شرکت ادیکو برای صنعتی و تجاری‌کردن این دستگاه سرمایه‌گذاری کرد و از متخصصان داخلی برای اجرای این طرح استفاده کرد. ۶ ماه طول کشید تا این دستگاه ساخته شود. نمونه داخلی برای این دستگاه وجود ندارد و ادیکو اولین شرکت سازنده این دستگاه در ایران است ولی در خارج از ایران همانطور که عرض کردم شرکت‌هایی مثل گیرین این دستگاه را صنعتی کردند و در صنعت از آن استفاده می‌کنند. شرکت گیرین ادعا کرده است که با جایگزینی این دستگاه به جای روش‎های مرسوم ۸۰ درصد از مصرف انرژی، ۵۰ درصد مصرف آب و ۱۰۰ درصد از مصرف مواد شیمیایی در صنعت نساجی کاسته می‌شود. فعلا دستگاهی که این شرکت ساخته است قابلیت آب‌دوست‌کردن دارد و قابلیت آب‌گریزی ندارد. علاوه بر این یکی از ویژگی‌های مثبت دستگاه‌های تولید داخل این است که قیمت تمام‌شده آن از نمونه‌های خارجی کمتر است. مثلا اگر بخواهیم همین دستگاه را از شرکت گرین تهیه کنیم هزینه‌ای حدود یک میلیارد و سیصد میلیون تومان باید پرداخت کنیم. این در حالی است که هزینه خرید دستگاه ساخت داخل حدود یک سوم این قیمت است.

 

۵- از این دستگاه در چه زمینه‌های تحقیقاتی- کاربردی می‌توان بهره‌برداری کرد و دانشجویان و اساتید با چه گرایش‌هایی می‌توانند بر روی توسعه کاربردهای این دستگاه کار کنند؟
همانطور که از اسم دستگاه معلوم است مورد استفاده آن در منسوجات است و دانشجوهای رشته‌ نساجی با گرایش‌های مختلف، دانشجوهای رشته فیزیک یا مهندسی پلاسما در صورت علاقه‌مندی می‌توانند پلاسما را به صورت کاربردی در تحقیقات خود به کار ببرند.

 

۶- مراکزی که دستگاه‌های مشابه شما را برای کاربردهای آزمایشگاهی، پایلوت و صنعتی خریداری کرده‌اند نام می‌برید؟ و این‌که این مراکز برای کار در چه زمینه‌ای از کاربردهای تجاری و صنعتی این تجهیزات استفاده می‌کنند؟
با توجه به اینکه این دستگاه تنها حدود یک سال و نیم پیش طراحی و عرضه شده است در حال حاضر فقط یک شرکت به نام باند و گاز کاوه، فعال در زمینه باند و گازهای استریل پزشکی، این دستگاه را خریداری کرده است. این شرکت از دستگاه در زمینه مریوط به بحث آب‌دوست‌کردن پارچه‌های باند و گاز استفاده کرده است. همان‌طورکه می‌دانید برای باندپیچی زخم هر‌چه آب‌دوستی باند یا پارچه بیشتر باشد خون را بهتر جذب می‌کند. قبلا این شرکت از روش‌های شیمیایی برای اینکار استفاده می‌کرد ولی با نمونه‌ای که با متراژ بالا به شرکت کاوه ارائه کردیم توانستیم رضایت آن‌ها را در زمینه میزان آب‌دوستی باند جلب کنیم و آن‌ها مجاب شدند که دستگاه را خریداری کنند. با توجه به اینکه این دستگاه، مصرف مواد شیمیایی را کاهش می‌دهد به نوعی دوست‌دار محیط زیست است و باعث کاهش مصرف آب و انرژی نیز می‌گردد.

 

۷- کیفیت عملکرد دستگاه و خطاى دستگاه يا ميزان اطمينان آن‌ها به چه میزان است؟
کاربرد دستگاه مربوط به صنعت نساجی است و پارچه‌های بسیار متنوعی در این صنعت وجود دارد بنابرین با توجه به نوع پارچه، باید R&D تطبیقی برای دستگاه انجام شود و هر دستگاه مخصوص به نوع پارچه خود تولید شود. برای باند و گاز کاوه همین پروسه اجرا شد یعنی ابتدا نمونه‌زنی شد و پارامترهای مختلف مورد بررسی قرار گرفت و فرمول موردنظر حاصل شد. در نهایت دستگاه با توجه به اطلاعات به‌دست‌آمده ساخته شد. کیفیت عملکرد دستگاهی که برای شرکت کاوه ساخته شده است بسیار بالا است. از لحاظ ایمنی هم دستگاه‌ها از کیفیت بالایی برخوردارند. از آنجایی‌که این دستگاه‌ها در ولتاژ بالا کار می‌کنند ایمنی یکی از مهم‌ترین شاخص‌ها است. این شاخص در این دستگاه رعایت شده است و کاربر می‌تواند با 15 دقیقه آموزش با این دستگاه کار کند بدون اینکه خطری او را تهدید کند.

 

۸- تعهدی که شرکت سازنده در خصوص تعميرات و نگهدارى این نوع دستگاه‌ها برای خریداران اعم از دانشگاه‌ها و شرکت‌ها دارد، به چه صورت است؟
همه دستگاه‌هایی که شرکت تولید می‌کند ۱ تا ۲ سال گارانتی و ۱۰ سال خدمات پس از فروش دارند. دستگاه خریداری‌شده توسط شرکت باند و گاز کاوه ۲ سال گارانتی و ۱۰ سال خدمات پس از فروش دارد. شرکت متعهد است که در دوران گارانتی در صورت بروز اتفاق برای دستگاه، آن را تعویض و تعمیر کند.

 

۹- مدل‌هایی که برای توسعه کاربرد توسط این دستگاه‌ها در ICAN در نظر گرفته‌اید به چه صورتی است؟
شرکت در حال تحقیق و توسعه در دو زمینه است. یکی ساخت دستگاه است که در شرکت انجام می‌شود و دیگری استفاده از خدمات جانبی دستگاه است که در ICAN نیز ارائه شده است. برای مثال مهندس نساج اگر بخواهد پارچه‌ای را آب‌دوست کند می‌تواند از این پلتفرم استفاده کند و شرایط بهینه برای آب‌دوست‌کردن پارچه را بدست آورد. بعد از این مرحله اگر متقاضی تمایل به صنعتی یا تجاری‌کردن محصولش داشته باشد می‌تواند ساخت دستگاه را سفارش دهد.

 

۱۰- اگر سخن پایانی دارید بفرمایید.
همان‌طور که عرض کردم دستگاهی که در ICAN مستقر است، دستگاهی با قابلیت بالا است. می‌توان گپ‌ها و توان را برای مصارف مختلف تغییر داد و ما در این زمینه مخصوصا در مبحث تغییر فرکانس در حال کار هستیم. اگر ایده‌ای در ذهن محققان است یا اگر می‌خواهند پارچه‌ای را آب‌دوست کنند می‌توانند از این
 پلتفرم استفاده کنند.

نظـــرات