×
  • ورود ثبت نام فراموش کرده ام

آخرین اخبار داخلی و خارجی

نگاهی بر دومین فراخوان توسعه محصولات ICAN؛ ۹طرح در مرحله عقد قرارداد یا همکاری
اخبار مرکز 13 مرداد 1581

نگاهی بر دومین فراخوان توسعه محصولات ICAN؛ ۹طرح در مرحله عقد قرارداد یا همکاری

//////////////////////////////////////////////////////////////////////////

طی دومین فراخوان توسعه محصولات ICAN در حوزه نانوکامپوزیت پلیمری در مورخ ۱ اسفندماه ۱۳۹۶ تا ۵ فروردین‌ماه ۱۳۹۷، ۸۷ طرح از علاقه‌مندان دریافت شد. از این میان ۲۸ طرح در قالب پایان‌نامه صنعتی و ۵۹ طرح در قالب فرصت صنعتی بودند. ۱۴ مورد از طرح‌ها برای ارائه حضوری دعوت شدند و از ۱۱ مورد از طرح‌ها درخواست ارسال اطلاعات تکمیلی شد. در نهایت ۳ مورد از طرح‌ها همکاری خود را با شرکت پارسا پلیمر شریف آغاز کرده‌اند و ۶ مورد از طرح‌ها در مرحله مطالعه بازار و بررسی نحوه تامین مواد اولیه و راهکار تولید در مقیاس صنعتی برای عقد قرارداد هستند.

مرکز صنعتی‌سازی نانوفناوری کاربردی در راستای تسهیل ارتباط میان محققان دانشگاهی و صنعتگران فعال اقدام به برگزاری فراخوان‌ دریافت طرح برای توسعه محصولات در حوزه‌ نانوکامپوزیت پلیمری کرد.
به کمک این فراخوان، مرکز به دنبال ایجاد سازوکار جدیدی برای ارتباط‌دهی صنایع و جامعه دانشگاهی در قالبی جدید و متفاوت مبتنی بر توسعه محصولات بود. تمامی محورهای فراخوان مبتنی بر نیاز شرکت پارسا پلیمر شریف به عنوان همکار ICAN و مشتری طرح‌ها بود.
حوزه‌های علمی فراخوان به شرح زیر بودند:
۱- بهبود خواص کند سوزی و کاهش اشتعال پذیری
۲- بهبود خواص سدگری در فیلم های بسته بندی و در برابر حلال های شیمیایی
۳- بهبود خواص رسانایی گرمایی
۴- بهبود خواص رسانایی الکتریکی
۵- بهبود پراکنش و توزیع نانو ذرات در نانو کامپوزیت های پلیمری
در این فراخوان متقاضیان فرصت داشتند طرح‌های خود را از ۱ اسفندماه تا ۲۵ اسفندماه ۱۳۹۶ از طریق وب‌سایت رسمی مرکز به دبیرخانه ارسال کنند. با توجه به استقبال متقاضیان، این فراخوان تا ۵ فروردین‌ماه ۱۳۹۷ تمدید شد. در این مدت ۸۷ طرح برای دبیرخانه ICAN ارسال شد و مورد داوری و ارزیابی قرار گرفت.

آمار مربوط به طرح‌های دریافتی در اینفوگراف زیر قابل مشاهده است.

مطابق با آمار بالا از مجموع ۸۷ طرح ارسالی ۲۸ طرح در قالب پایان‌نامه صنعتی و ۵۹ طرح در قالب فرصت صنعتی بودند.
حوزه طرح‌های ارسالی به تفکیک در جدول زیر آمده است. از ۸۷ طرح دریافتی ۷ طرح در حوزه نانو الیاف و ۱ طرح در حوزه نانو پوشش بود و بقیه طرح‌ها در حوزه نانوکامپوزیت پلیمری قرار داشتند.

همچنین مطابق با جدول زیر ۴۳ نفر از متقاضیان دانشجو، ۲۰ نفر دانش‌آموخته، ۱۹ نفر هیئت علمی و ۵ نفر نماینده حقوقی یک شرکت بودند.

طرح‌های دریافتی به کمک مهندس دادگری مدیر مرکز نوفا و دکتر باقری رییس هیئت مدیره شرکت پارسا پلیمری شریف مورد ارزیابی قرار گرفت. پس از داوری اولیه ۶۲ مورد از طرح‌ها به دلیل عدم جذابیت صنعتی، رویکرد علمی متفاوت، سطح علمی ناکافی، عدم تفاهم با شرکت پارسا پلیمر شریف و ... رد شدند. ۱۴ مورد از طرح‌ها برای ارائه حضوری دعوت شدند و از ۱۱ مورد از طرح‌ها درخواست ارسال اطلاعات تکمیلی شد. در نهایت ۳ مورد از طرح‌ها همکاری خود را با شرکت پارسا پلیمر شریف آغاز کرده‌اند و ۶ مورد از طرح‌ها در مرحله مطالعه بازار و بررسی نحوه تامین مواد اولیه و راهکار تولید در مقیاس صنعتی برای عقد قرارداد هستند.
شایان ذکر است که طرح‌های برگزیده از تسهیلات مادی و معنوی ICAN برخوردار شده‌اند. این تسهیلات به شرح زیر هستند:
•    هزینه تامین مواد اولیه
•    هزینه‌های تست و آزمون و اثبات کارایی
•    تامین امکانات و فضای آزمایشگاهی و کارگاهی
•    استفاده از تجهیزات آزمایشگاهی- نیمه‌صنعتی و صنعتی  ICAN
•    دریافت مشاوره علمی و فنی از کارشناسان و مدیران خبره ICAN
•    دریافت امکانات تحقیقاتی، آموزش، منتورشیپ و مشاوره حقوقی
•    همکاری با شرکت مالک پلتفرم فناوری برای توسعه محصول
ICAN مسیری برای هم‌افزایی در حوزه توسعه محصولات و کاربردهای فناوری نانو فراهم آورده است و توسعه شبکه‌ای فناوری نانو در ایران را به عنوان مهم‌ترین هدف خود در نظر گرفته است. برای کسب اطلاعات بیشتر در خصوص فراخوان‌‌ها و برنامه‌های مشابه ICAN به وب‌سایت رسمی مرکز مراجعه کنید یا از طریق پل‌های ارتباطی مرکز اقدام نمایید.

نظـــرات