×
  • ورود ثبت نام فراموش کرده ام

آخرین اخبار داخلی و خارجی

عقد قرارداد همکاری پژوهشی در حوزه پلاسمای سرد در ICAN
اخبار مرکز 30 مرداد 1383

عقد قرارداد همکاری پژوهشی در حوزه پلاسمای سرد در ICAN

//////////////////////////////////////////////////////////////////////////

به دنبال تعریف پروژه‌ای تحت عنوان " آهارگیری نشاسته از پارچه پنبه‌ای با استفاده از فناوری پلاسمای سرد " در ICAN، قرارداد همکاری پژوهشی میان این مرکز، شرکت Adeeco و جناب دکتر خدامی، عضو هیئت علمی دانشگاه صنعتی اصفهان منعقد شده است.

شرکت مهندسی تجهیزات پیشرفته آدیکو(Adeeco)  از جمله شرکت‌های عضو ICAN است که در پلتفرم فناوری پلاسمای سرد با ICAN  همکاری دارد. این شرکت به کمک دستگاه‌های پردازشگر پلاسمای اتمسفری خود می‌تواند سطوح منسوجات را پردازش کند و خواصی مانند آبدوستی، فعال‌سازی، چسبندگی، تنفس‌پذیری و جذب رنگ را به میزان قابل‌قبولی افزایش دهد.
اخیرا ICAN متناسب با پتانسیل و نیاز شرکت Adeeco، پروژه‌ای تحت عنوان " آهارگیری نشاسته از پارچه پنبه‌ای با استفاده از فناوری پلاسمای سرد " را تعریف کرده است. به دنبال تعریف این پروژه، قرارداد همکاری پژوهشی میان ICAN، شرکت Adeeco و دکتر خدامی، عضو هیئت علمی دانشگاه صنعتی اصفهان منعقد شده است.
هدف این پژوهش، کاهش مصرف مواد شیمیایی موسوم به آنزیم است. این مواد تماما وارداتی هستند، طول عمر محدودی دارند و فقط در شرایط ویژه عمل می‌کند. کاهش مصرف این موارد منجر به کاهش آلودگی‌های زیست‌محیطی، کاهش مصرف آب و انرژی، کاهش هزینه‌های آهارگیری نشاسته از پارچه پنبه‌ای و حرکت به سوی روشی کاربرپسند، آسان و دوستدار محیط‌زیست می‌گردد. به منظور پیشبرد این پروژه، یکی از دانشجویان دکتر خدامی به عنوان نماینده ایشان در ICAN مستقر شده‌اند و پژوهش خود را آغاز کرده‌اند.
شایان ذکر است که ICAN به منظور پیشبرد پروژه تسهیلات زیر را در دستور کار خود قرار داده است:
•    استفاده از تجهیزات نیمه‌صنعتی پلاسماتکس
•     تامین هزینه‌های ساخت و کارایی
•    تامین هزینه‌های مواد مصرفی / مواد اولیه
•    دریافت مشاوره علمی و فنی
•    امکان استفاده از تمامی تجهیزات مستقر در ICAN
همچنین ICAN تجهیز صنعتی جدیدا مستقرشده در محل خود را تحت عنوان پردازشگر اتمسفری پلاسمایی خطی منسوجات، در اختیار پژوهشگر قرار داده است.

نظـــرات