×
  • ورود ثبت نام فراموش کرده ام

آخرین اخبار داخلی و خارجی

گزارش دوره تابستانه «تبیین مسیر صحیح توسعه کاربرد و محصول در حوزه فناوری نانو»
اخبار مرکز 11 شهریور 1494

گزارش دوره تابستانه «تبیین مسیر صحیح توسعه کاربرد و محصول در حوزه فناوری نانو»

//////////////////////////////////////////////////////////////////////////

با هدف آشنایی شرکت کنندگان با مسیر صحیح توسعه فناوری محصول محور و مهارت‌های تجاری‌سازی، دوره‌ای آموزشی از تاریخ ۲۷ تا ۳۰ مردادماه در مرکز صنعتی سازی نانو فناوری کاربردی با عنوان "تبیین مسیر صحیح توسعه کاربرد و محصول در حوزه فناوری نانو" برای اعضای "کانون برگزیدگان باشگاه نانو" برگزار شد.

مرکز صنعتی سازی نانوفناوری کاربردی با تمرکز بر توسعه کاربرد و محصولات حوزه فناوری نانو در قالب همکاری فناورانه با مشارکت دانشگاهیان و شرکت های مالک پلتفرم فناوری (تامین کنندگان تجهیزات ساخت و تولید در مقیاس نانو در ICAN)  به عنوان واسط صنعت و دانشگاه فعالیت می‌کند. همکاری ICAN با شرکت های مالک پلتفرم فناوری، علاوه بر ایجاد بستر تجهیزاتی ساخت و تولید در مقیاس آزمایشگاهی و نیمه صنعتی، این مزیت را دارد که تجربیات چندین ساله‌ ایشان را در حوزه صنعتی و تجاری محصولات مرتبط در اختیار پژوهشگران و صاحبان ایده قرار می‌دهد و مسیر رسیدن به اهداف پژوهشگران و صاحبان ایده را شفاف‌تر و سریع‌تر می‌سازند.

با هدف آشنایی شرکت کنندگان با مسیر صحیح توسعه فناوری محصول محور و مهارت‌های تجاری‌سازی، دوره‌ای آموزشی از تاریخ ۲۷ تا ۳۰ مردادماه در مرکز صنعتی سازی نانو فناوری کاربردی با عنوان "تبیین مسیر صحیح توسعه کاربرد و محصول در حوزه فناوری نانو" برای اعضای "کانون برگزیدگان باشگاه نانو" برگزار شد. در این دوره ۲۴ نفر از اعضای کانون برگزیدگان شرکت کردند.

عناوین برخی کارگاه‌های آموزشی در این دوره به شرح زیر بود:
- معرفی مفهوم پلتفرم فناوری و فرصت ها و مدل‌های همکاری در ICAN
- آشنایی با مفهوم تیم و تیم سازی
- کارگاه عملی جستجوی پتنت
- کارگاه مطالعه بازار و رصد فناوری
- کارگاه آشنایی با پایگاه ها آماری و اطلاعاتی حوزه فناوری نانو
- انتقال تجربیات موفق و ناموفق شرکت‌های دانش بنیان مالک پلتفرم فناوری در مسیر توسعه فناوری

شرکت‌کنندگان  در قالب ۵ گروه و با استفاده از توانمندی‌های خود و آموزش‌های صورت گرفته در این دوره به ایده پردازی برای توسعه یک محصول و یا کاربرد با استفاده از زیرساخت های موجود در ICAN پرداختند. در نهایت با راهبری و منتورینگ کارشناسان حوزه توسعه فناوری ۶ پیشنهاد برای آغاز همکاری در مرکز از طرف این ۵ گروه آماده و ارائه شد. ارزیابی توسط تیم داوری متشکل از کارشناسان مرکز و ستاد در روز آخر دوره صورت گرفت.

 


در نهایت پس از داوری، ۲ ایده در حوزه‌های پلتفرم‌های نانوپوشش‌های سخت و حوزه پلتفرم پلاسمای سرد اتمسفری و یک ایده به صورت مشترک در پلتفرم نانوالیاف و پلاسمای سرد اتمسفری جزو ایده‌های برگزیده‌ای بودند که برای شروع همکاری نیاز است، فرایند اجرا با جزییات بیشتر مشخص و تکمیل شود که تا پایان شهریور ماه امسال توافقات لازم برای شروع همکاری با تیم‌های برگزیده انجام خواهد شد. علاوه‌ بر این طرح‌ها، ۲ ایده به دلیل ماهیت خدماتی طرح ارایه شده برای دریافت خدمات از پلتفرم‌های پلاسمای سرد در حوزه آبگریزی و نانومواد در حوزه خردایش و آسیاب راهنمایی شدند و تسهیلاتی برای دریافت خدماتشان درنظر گرفته شد.

گفتنی است کانون برگزیدگان باشگاه نانو با هدف ارتباط و هدایت مستمر برگزیدگان باشگاه نانو، حفظ هسته نخبگی با تنوع رشته ها و تخصص ها و هدایت اعضا جهت محقق، فناور و یا مدیر سرآمد شدن آنها و با شعار«بر بلندای دانش و فن، می شود سرآمد ایرانی» در سال ۱۳۹۴ شکل گرفته است. اعضای کانون برگزیدگان از طریق المپیاد نانو و همینطور جشنواره نانو (۵ طرح برگزیده) به کانون وارد می شوند. این افراد در رشته‌های مختلفی تحصیل می‌کنند و تخصص‌های گوناگونی دارند.

نظـــرات