×
  • ورود ثبت نام فراموش کرده ام

آخرین اخبار داخلی و خارجی

افزایش بهره‌وری در صنعت نفت با کمک فناوری نانوکویتاسیون
اخبار خارجی 4 دی 1257

افزایش بهره‌وری در صنعت نفت با کمک فناوری نانوکویتاسیون

//////////////////////////////////////////////////////////////////////////

ایجاد ارزش اقتصادی و افزایش بهره‌وری از طریق پیاده‌سازی سیستم نانوکویتاسیون در صنعت نفت

شرکت Petroteq Energy Inc در سال 2012 میلادی در کانادا تاسیس شده است. این شرکت در زمینه استخراج نفت سنگین با استفاده از فناوری‌های نوین، فعالیت می‌کند. شرکت Petroteq توانسته است با استفاده از فناوری‌های سازگار با محیط زیست از ماسه‌های نفت، نفت شیل(سنگ نفت‌زا) و ذخایر نفتی کم عمق، نفت سنگین را استخراج کند به طوری که توانسته گازهای گلخانه‌ای و ضایعات نفتی را به حداقل خود برساند.

شرکت Petroteq با هدف "فرآوری بهینه مواد نفتی" به منظور افزایش بهره‌وری خود، اقدام به امضای قرارداد با شرکت CTi نمود. شرکت CTi در زمینه توسعه سیستم‌ها و دستگاه‌های مبتنی بر فناوری کویتاسیون فعالیت دارد. این توافق منجر به اجرای سیستم رآکتور نانویی برای استخراج نفت سنگین از ماسه‌های نفتی و قیر شد.

برای ساخت نفت خام مایع، سیستم رآکتورنانویی به این نحو عمل می‌کند که ابتدا قیرطبیعی استخراج شده با یک کاتالیزور ترکیب شده و نفت خام مایع با فشارهای مختلف برای شکل‌گیری ویژگی کویتاسیون در دستگاه پمپ می‌شود. در ادامه حباب‌های کویتاسیون شکل می‌گیرد این حباب‌ها با لایه‌های مجاور نفت خام مایع متراکم شده، ترکیب می‌شود. این مخلوط موجب واکنش شیمیایی میان ترکیبات موجود در نفت خام مایع می‌شود و در نهایت باعث تغییر آرایش مولکول برای بهبود چسبندگی، کشش API می‌گردد.

این سیستم با به کار بردن تکنولوژی منحصر به فرد، قادر است بر ترکیبات شیمیایی برخی از نفت‌های خام و ترکیبات هیدروکربنی تاثیر گذاشته و آن را تغییر دهد به گونه‌ای که می‌تواند باعث بهبود عملکرد در نفت تصفیه شده، فرآوری شده و محصولات هیدروکربنی شود.

پیاده‌سازی سیستم نانوکویتاسیون ارزش اقتصادی برای شرکت Petroteq به وجود می‌آورد و نهایتا می‌تواند محصولات خود را با بهره‌وری بالاتری تولید کند

منبع: https://petroteq.energy/

نظـــرات