×
  • ورود ثبت نام فراموش کرده ام

آخرین اخبار داخلی و خارجی

نوآوری‌ در مقیاس نانویی اما با کاربردی بزرگ
اخبار خارجی 9 دی 1960

نوآوری‌ در مقیاس نانویی اما با کاربردی بزرگ

//////////////////////////////////////////////////////////////////////////

همکاری فناورانه میان شرکت Zyvex و یک تولیدکننده تجهیزات ورزشی به نام Easton Sports منجر به استفاده از فناوری نانولوله کربن (CNT) در بدنه چوب‌های بیسبال شد.

شرکت Easton Sports یک توسعه‌دهنده در زمینه تولید، بازاریابی و توزیع تجهیزات پزشکی برای افراد در تمام سنین می‌باشد. این شرکت در ایالات متحده آمریکا در سال 1992 تاسیس شده است و بر تولید محصولات باکیفیت بر پایه نوآوری و طراحی‌های منحصر به فرد تمرکز دارد.

شرکت Easton Sports با هدف " افزایش مقاومت و بهبود عملکرد چوب بیسبال"  اقدام به امضای قرارداد با شرکت Zyvex نمود. شرکت Zyvex در زمینه تولید مواد نانولوله کربنی فعالیت دارد که با نام تجاری NanoSolve در بازار شناخته می‌شود. این مواد می‌تواند به رزین، ‌چسب و اپوکسی برای بهبود عملکرد کمک کند.

نقطه ضعف چوب بیسبال شرکت Easton Sports فضای خالی موجود در ساختار الیاف کربنی آن بود که تنها با رزین پر شده بود. این رزین‌ها مقاومت کمی در برابر ضربه از خود نشان می‌دادند. شرکت Easton Sports با اضافه نمودن مواد CNT در سرتاسر رزین باعث قوی و سخت‌تر شدن چوب بیسبال در برابر ضربه شد به طوریکه قدرت این چوب‌ها 16برابر نسبت به فولاد افزایش یافت.

با استفاده از این فناوری، چوب‌ها سبک‌تر اما قوی‌تر از قبل عمل می‌کردند. مواد CNT باعث انعطاف‌پذیری و بهبود عملکرد بازیکنان شده است.

این چوب‌ها در دو رنگ سبز و طلایی در بازار عرضه شده است که هر رنگ میزان انعطاف‌پذیری آن را نشان می‌دهد

منبع: www.businesswire.com

نظـــرات