×
  • ورود ثبت نام فراموش کرده ام

آخرین اخبار داخلی و خارجی

از ایده تا محصول: توسعه مواد سازگار با محیط زیست
اخبار خارجی 10 دی 2322

از ایده تا محصول: توسعه مواد سازگار با محیط زیست

//////////////////////////////////////////////////////////////////////////

محققان دانشگاه تالین در استونی، موفق به ساخت نانوالیاف بیوپلیمر گرافنی به روش الکتروریسی شدند.

 

اخیرا مقاله‌ای تحت عنوان " یک روش برای تولید پارچه‌های هادی از جنس نانوالیاف بیوپلیمرگرافنی به روش الکتروریسی" در مجله CARBON منتشر شده است. این مقاله پژوهشی، مواد نانوالیافی را معرفی می‌کند که به وسیله دستگاه الکتروریسی در آزمایشگاه پلیمر و نساجی دانشگاه تالین در کشور استونی تولید شده است.

الیاف با قطر کمتر از یک میکرومتر را نمی‌توان با استفاده از روش‌های متداول نخ‌ریسی تولید کرد. با استفاده از روش الکتروریسی، محققان با اعمال ولتاژ بالا به محلول پلیمر، موفق به ساخت نانوالیاف شدند. پروفسور آندرس کروم، یکی از نویسندگان مقاله، خاطر نشان می‌کند که در سال‌های اخیر به تکنولوژی الکتروریسی توجه مضاعف شده است. نانومواد کربنی الکتروریسی شده را می‌توان به عنوان الیاف هوشمند معرفی کرد. این نانوالیاف‌ها بسیار ظریف اما در عین حال قوی، سخت و انعطاف‌پذیر می‌باشند. همچنین با توجه به محتوای کربنی به عنوان یک رسانای خوب شناخته می‌شوند.

با توجه به خواص ویژه نانوالیاف‌ها، آن را می‌توان در برنامه‌های کاربردی آینده جای داد:

  • حفاظت از  محیط زیست: پارچه‌های بی‌بافت می‌تواند در تصفیه هوا و آب آلوده از ذرات و فلزات سنگین مورد استفاده قرار گیرد.
  • کشاورزی: می‌توان آن را به عنوان یک توری برای گیاهان به منظور جلوگیری از آفات حشرات استفاده کرد.
  • پزشکی: نانوالیاف می‌تواند برای رشد سلول‌های بنیادی و همچنین تولید گچ و باند ضدباکتری مورد استفاده قرار گیرد. نانوالیاف می‌تواند برای ساخت محیط کاشت سلول ( سلول‌های بنیادی که در بستر بیوپلیمری کشت داده می‌شود) استفاده شود. سلول‌های بنیادی رشد داده شده می‌تواند جایگزین سلول‌های آسیب دیده می‌شود.
  • پوشاک: مواد نانوالیاف می‌تواند برای تولید لباس محافظی که انرژی را برای شارژ دستگاه‌های تلفن همراه ذخیره می‌کند بکار گرفت.

منبع: https://phys.org/

نظـــرات