×
  • ورود ثبت نام فراموش کرده ام

آخرین اخبار داخلی و خارجی

ساخت نانو غشای پلیمری برای تصفیه آب
اخبار خارجی 11 دی 2301

ساخت نانو غشای پلیمری برای تصفیه آب

//////////////////////////////////////////////////////////////////////////

محققین دانشگاه بورنز در ایالات متحده آمریکا با استفاده از روش الکتروریسی اقدام به ساخت غشای پلیمری به منظور بهبود تصفیه آب و پساب نمودند

جوامع کوچک و روستایی اغلب فاقد سیستم‌های تصفیه آب مناسب هستند. آب آشامیدنی 97درصد مناطق در ایالت متحده آمریکا دارای غلطت بالای نیترات می‌باشد.

دفع نامناسب زباله‌های صنعتی و استفاده از کودهای نیتروژنی در مزارع کشاورزی سبب انباشت نیتروژن و فسفر در آب و آلودگی آن‌ها شده است. وجود این مواد معدنی در آب، سبب رشد بی‌رویه جلبک‌ و نهایتا مرگ آبزیان به دلیل فقدان اکسیژن می‌شود. همچنین نیترات موجود در آب آشامیدنی می‌تواند سبب بروز عارضه سندرم آبی رنگ یا متهموگلوبینمی شود و نیز ابتلا به سرطان مثانه را افزایش می‌دهد.

روش‌های معمول پاسخگوی حذف نیتروژن و فسفر برای جوامعی که در معرض بیش از حد این آلودگی‌ها هستند، نمی‌باشد.

اخیرا محققین دانشگاه بورنز در ایالات متحده آمریکا با دریافت 46000دلار از بنیاد ملی علوم اقدام به ساخت فیلترنانوالیاف برای حذف نیتروژن و فسفر موجود در آب آشامیدنی و فاضلاب نمودند.

 این تیم بر توسعه کاربردی از فناوری نانوالیاف تمرکز دارند. آن‌ها با استفاده از روش الکتروریسی، غشای تصفیه‌ای را طراحی کردند که با کمک آن عملکرد دستگاه تصفیه بهبود پیدا می‌کند.

 همچنین با اضافه نمودن ترکیبات سورفاکتانت و اکسیدهای فلز، نانوالیافی را تولید کردند که به عنوان یک غشا می‌تواند باعث حذف نیتروژن و فسفر موجود در آب شود.

این تیم با دریافت تسهیلات، مطالعات خود را در صنایع مختلف گسترش دادند، آن‌ها به دنبال ساخت یک سیستم خودکار هستند که به طور همزمان نیتروژن و فسفر را حذف کند و بر کیفیت آب نظارت داشته باشد.

منبع: www.technologynetworks.com

نظـــرات