×
  • ورود ثبت نام فراموش کرده ام

آخرین اخبار داخلی و خارجی

افزایش مقاومت بدنه هواپیما با استفاده از فناوری نانو
اخبار خارجی 15 دی 1322

افزایش مقاومت بدنه هواپیما با استفاده از فناوری نانو

//////////////////////////////////////////////////////////////////////////

همکاری میان محققین دانشگاه فدرالی خاور دور(FEFU) و آکادمی علوم روسیه (RAS) موجب تولید یک ماده سرامیکی جدید شده است که در برابر جریان مافوق صوت مقاومت داشته و دمای بالای 2600 درجه سانتی گراد را تحمل می‌کند.

یکی از مسائلی که در صنعت حمل و نقل ریلی وجود دارد، مقاومت کم بدنه هواپیما به خصوص در بخش‌های دماغه و بال هواپیما می‌باشد که در برابر جریان مافوق صوت و دمای بسیار بالا مقاومت خود را از دست داده و به مرور زمان تخریب می‌شوند. همکاری میان محققین دانشگاه فدرالی خاور دور(FEFU) و آکادمی علوم روسیه (RAS) موجب تولید یک ماده سرامیکی جدید شده است که در برابر جریان مافوق صوت مقاومت داشته و دمای بالای 2600 درجه سانتی گراد را تحمل می‌کند.

این مواد جدید ترکیبی از هافنیوم دی بوراید (HfB2) و کاربید سیلیکون نانوکریستال (nc-SiC) می‌باشد که از تکنولوژی SPS و Sol-Gel استفاده می‌کند. مقاومت کامپوزیت سرامیک تحت تاثیر جریان مافوق صوت با استفاده از پلاسمای القایی با فرکانس بالا مورد آزمایش قرار گرفت. پس از گذشت 40 دقیقه، در نمونه سرامیکی هیچگونه آثار خرابی دیده نشد و کاهش وزن تنها 0.04 درصد ارزیابی شد. در نمونه مورد آزمایش ضخامت لایه اکسید شده بین 10-20 میکرومتر اندازه‌گیری شد و SiC حتی به مقدار کم درآن دیده نشد. تمامی نتایج بدست آمده دوام بسیار بالای کامپوزیت را نشان می‌دهد.

با توجه به این ویژگی‌ها، این ماده را می‌توان در صنعت حمل و نقل هوایی استفاده کرد که آن را می‌توان در دماغه و بال هواپیما که نوسانات دمایی قابل توجه‌ای را تحمل می‌کند بکار برد.

منبع: https://phys.org/

نظـــرات