×
  • ورود ثبت نام فراموش کرده ام

آخرین اخبار داخلی و خارجی

ابزارهای پزشکی را با اطمینان بالا استریل کنیم
اخبار خارجی 20 دی 2275

ابزارهای پزشکی را با اطمینان بالا استریل کنیم

//////////////////////////////////////////////////////////////////////////

محققین دانشگاه پردو در ایالات متحده آمریکا دستگاه جدیدی را توسعه داده‌اند که با استفاده از پلاسمای سرد می‌تواند ابزار و تجهیزات پزشکی را با اطمینان استریل کند

استریل تجهیزات پزشکی به منظور پیشگیری و کاهش انتقال عفونت بسیار حائز اهمیت است. امروزه با پیشرفت تکنولوژی و استفاده از ابزارهای مختلف پزشکی، نیاز به استریلیزاسیون روز به روز در حال افزایش می‌باشد.

در پزشکی از روش‌های متداول مانند سیستم‌های پرتوهای الکترونی یا استریلیزاسیون تابش گاما برای استریل نمودن ابزار و تجهیزات پزشکی استفاده می‌شود اما برخی از تجهیزات پزشکی مانند قطعات پلاستیکی را نمی‌توان با استفاده از روش‌های متداول استریل نمود.

محققین دانشگاه پردو در ایالات متحده آمریکا دستگاه جدیدی را توسعه داده‌اند که با استفاده از فناوری پلاسمای سرد می‌تواند ابزار و تجهیزات پزشکی را با اطمینان بیشتر استریل کند. در این دستگاه با استفاده از این فناوری، با یک ولتاژ بالا به صورت مستقیم اقدام به گندزدایی و استریلیزاسیون می‌کند. این سیستم به جای استفاده از استریلیزاسیون دمای بالا که نیاز به تجهیزات بیشتری است، از دمای محیط برای این امر استفاده می‌کند، استفاده از این روش، مقرون به صرفه‌ و ایمن‌تر از روش‌های متداول برای استریل نمودن تجهیزات پزشکی است.

در حال حاضر محققین این دانشگاه به دنبال توسعه کاربردی این فناوری در حوزه‌های مختلف می‌باشند. جلوگیری از رشد باکتری‌ها در صنعت بسته‌بندی مواد غذایی، تمیز کردن سطوح در صنایع ساخت و تولید، و افزایش قدرت جوانه‌زنی و رویش در بخش کشاورزی از جمله این موارد می‌باشد.

منبع: https://phys.org/

 

نظـــرات