×
  • ورود ثبت نام فراموش کرده ام

آخرین اخبار داخلی و خارجی

سرمایه‌گذاری مشترک به منظور طراحی و ساخت بدنه هواپیماهای شرکت ایرباس
اخبار خارجی 22 دی 1206

سرمایه‌گذاری مشترک به منظور طراحی و ساخت بدنه هواپیماهای شرکت ایرباس

//////////////////////////////////////////////////////////////////////////

مرکز مهندسی ایرباس Beijing و مرکز ملی علوم و فناوری نانو در چین (NCNST)، با تمرکز بر توسعه کاربردی مواد نانوکامپوزیتی، آزمایشگاهی جهت استفاده از این مواد در صنعت حمل و نقل هوایی راه‌اندازی کردند.

مقاومت بدنه، قابلیت هدایت الکتریکی و خودترمیم‌شوندگی از جمله خواصی می‌باشد که باید در طراحی و ساخت بدنه هواپیما رعایت شود. در حال حاضر تمامی این ویژگی‌ها را نمی‌توان در کنار هم در ساخت هواپیما اعمال نمود. سرمایه‌گذاری مشترک میان مرکز مهندسی ایرباس Beijing و مرکز ملی علوم و فناوری نانو در چین، منجر به امضای قرارداد همکاری در زمینه استفاده از موادنانوکامپوزیتی در طراحی و ساخت هواپیما شد.

با توجه به وزن سبک و هدایت حرارتی خوب، انتظار میرود که نانومواد کامپوزیتی تغییرات عمدهای را در بخش بدنه و افزایش بهره‌وری در سوخت ایجاد کند. همچنین استفاده از این مواد باعث صرفه‌جویی در هزینه‌های تعمیر ونگهداری و کاهش آلودگی‌های زیست محیطی می‌شود.

در حال حاضر، اکثر مدل‌های جت مسافربری از مواد کامپوزیتی تقویت شده با فیبر کربن استفاده می‌شود. در صورت محاسبه وزن، ایرباس مدل A350 به میزان 52درصد و مدل B787 به میزان50درصد از مواد کامپوزیتی در ساخت هواپیما استفاده می‌کنند. مدل C919، نخستین هواپیمای مسافربری در چین است که حدود 30درصد از مواد کامپوزیتی در بدنه محصولات خود استفاده می‌کند.

فرانسوا مری، سخنگوی هواپیمای تجاری ایرباس در چین  خاطر نشان کرد: " تحقیق و ابتکار، دو اصل مهم در شرکت ایرباس است. کشور چین در ایجاد نوآوری بسیار توانا می‌باشد. ما قادریم با همکاری متخصصانمان در ایرباس و شرکای چینی خود، کاربرد عملی از نانومواد کامپوزیتی را در صنعت هوایی داشته باشیم."

دانشگاه چینگ هوآ، دانشگاه سان یت سن، دانشگاه پلی‌تکنیک هنگ کنگ، دانشگاه علوم و فناوری هنگ کنگ و سایر مراکز تحقیقاتی در ادامه مراحل، به این پروژه ملحق میشوند.

منبع: nanoindustry.ir

نظـــرات