×
  • ورود ثبت نام فراموش کرده ام

آخرین اخبار داخلی و خارجی

بهبود عملکرد قطعات هواپیما با استفاده از فناوری نانو
اخبار خارجی 25 دی 1027

بهبود عملکرد قطعات هواپیما با استفاده از فناوری نانو

//////////////////////////////////////////////////////////////////////////

شرکت Graphene Flagship با همکاری شرکای خود اقدام به تولید قطعه " لبه حمله" برای دم افقی هواپیما A350 با استفاده از گرافن نموده است.

شرکت Graphene Flagship در سال 2013 تاسیس شده است. این شرکت تمرکز خود را بر توسعه کاربردی گرافن به منظور خروج از قلمرو دانشگاهی به سمت فضای صنعتی در یک بازه 10 ساله در جامعه اروپا قرار داده است که با همکاری محققین دانشگاهی و صنایع بتوانند تولید اقتصادی داشته باشند و فرصت‌های جدیدی را ایجاد کنند.

شرکت Graphene Flagship به همراه شرکای صنعتی خود برای دستیابی به هدف مشترک، که توسعه تکنولوژی‌های جدید بر اساس گرافن و مواد مرتبط است تلاش می‌کنند. یکی از نمونه‌های این همکاری مشترک، کار با شرکت‌هایی همچون Grupo Antolin-Ingenieria، Aernnova و شرکت ایرباس می‌باشد که برای نخستین بار اقدام به تولید قطعه "لبه حمله" برای دم افقی هواپیما A350 با استفاده از گرافن نموده است.

لبه حمله بخشی از دم هواپیما می‌باشد. این بخش در معرض فشار زیاد هوا و گرمای شدید قرار می‌گیرد و باید ویژگی‌های مکانیکی و حرارتی مطلوبی داشته باشد.

 Graphene Flagship، همکاری مشترک، همکاری فناورانه، بهبود عملکرد لبه حمله، شرکت ایرباس، گرافن، نانوکامپوزیت

در این همکاری شرکت Aernnova رزین مورد نیاز را برای Grupo Antolin-Ingenieria تامین می‌کند تا گرافن را به رزین اضافه نماید. گام مهم برای نفوذ گرافن به درون رزین، حذف ناخالصی‌هایی همچون حلال‌ها می‌باشد که می‌تواند ویسکوزیته رزین را تغییر دهد. ویسکوزیته رزین باید ثابت باشد تا نتیجه مطلوب برای انتقال رزین به لبه حمله ایجاد شود.

در آزمایش‌های انجام شده مشخص شد که اضافه نمودن گرافن به رزین سبب می‌شود تا خواص مکانیکی لبه حمله بهبود یابد و ضخامت آن کمتر و وزنی سبک‌تر نسبت به قبل داشته باشد. همچنین سرعت شکستگی کاهش داده می‌شود و ایمنی افزایش می‌یابد. این امر سبب می‌شود تا لبه حمله عملکردی بهتر داشته باشد و در مصرف سوخت هواپیما صرفه‌جویی شود.

محصول نهایی، پتانسیل گرافن را برای بهبود رزین‌های مورد استفاده در صنعت هوافضا را نشان می‌دهد. این مجموعه زنجیره ارزشی را ایجاد می‌کند که تولیدکنندگان گرافن، تولیدکنندگان رزین و کامپوزیت و نیز مصرف‌کنندگان نهایی، با یکدیگر همکاری داشته باشند تا محصولات جدید کامپوزیتی را با استفاده از فناوری‌های جدید بهبود دهند.

منبع: https://www.graphene-info.com/

نظـــرات