×
  • ورود ثبت نام فراموش کرده ام

آخرین اخبار داخلی و خارجی

مصاحبه با سرکار خانم ناهید رفیعیان، دومین برنده مسابقه صنعتی فکر کن
اخبار مرکز 25 دی 1485

مصاحبه با سرکار خانم ناهید رفیعیان، دومین برنده مسابقه صنعتی فکر کن

//////////////////////////////////////////////////////////////////////////
در این خبر شما می‌توانید گفتگوی تلفنی با سرکار خانم ناهید رفیعیان به همراه پاسخ ایشان  به مسابقه " صنعتی فکر کن" را مطالعه کنید.

مرکز صنعتی‌سازی نانوفناوری (ICAN) ، مسابقه " صنعتی فکرکن" را در طول برگزاری نمایشگاه بین‌المللی فناوری نانو برگزار نمود و پس از بررسی،‌ از میان 62 پاسخ‌ ارائه شده،2 شخص به عنوان برنده مسابقه اعلام شد.

یکی از برندگان مسابقه "صنعتی فکر کن" سرکار خانم ناهید رفیعیان می‌باشد. ایشان در سال 1370 در استان اصفهان متولد شده است و هم اکنون در پایتخت زندگی می‌کند. خانم رفیعیان دانشجوی کارشناسی ارشد مدیریت گرایش MBA در دانشگاه صنعتی امیرکبیر هستند و به صورت پروژه‌ای با شرکت‌های مختلف همکاری دارد.

گفتگوی کوتاهی با سرکار خانم ناهید رفیعیان انجام شد که در ادامه به آن می‌پردازیم:

چگونه با ICAN و مسابقه "صنعتی فکر کن" آشنا شدید؟

ستاد توسعه فناوری نانو را از قبل می‌شناختم و از طریق آن، نام ICAN را بارها شنیده بودم. حضور در نمایشگاه بین‌المللی فناوری نانو باعث شد تا هم با مرکز و هم با مسابقه "صنعتی فکر کن" آشنا بشوم.

قبل از مسابقه صنعتی فکر کن به این سوال فکر کرده بودید؟

در گذشته در یک شرکت استارت آپی فعالیت می‌کردم و مطالعاتی در زمینه توسعه محصول و حوزه‌های مرتبط به آن داشته‌ام اما دقیقا به موضوع ایده تا محصول فکر نکرده بودم.

جذابیت شرکت در این مسابقه برایتان چه بود؟

در نمایشگاه از غرفه ICAN بازدید کردم و سوال مسابقه به نظرم جالب آمد و علاقه‌مند به شرکت در مسابقه شدم، چون می خواستم اطلاعات خودم را محک بزنم.

آیا تجربه‌ای در حوزه توسعه فناوری داشته‌اید؟ سیر مطالعاتی چطور؟ یا در این زمینه مطالعه نموده‌اید؟ شرح دهید.

مطالعات بسیاری در این زمینه داشته‌ام، علاقه‌مند به بررسی پروژه‌های موفق و یا ناموفق بوده‌ام تا بتوانم از تجریبات آن‌ها استفاده کنم.

در آینده برنامه‌ای برای عملی کردن این پاسخ داشته‌اید؟

در ارتباط با این موضوع اگر شخصی علاقه‌مند به انجام این کار باشد، می‌توانم او را راهنمایی کنم و به او مشاوره بدم.

به نظر شما کسی که در مسیر توسعه فناوری قرار می‌گیرد باید چه شاخصه‌ای داشته باشد؟

باید این ویژگی‌ها را از دو جنبه بررسی نمود:

  1. شخص، متخصص و دارای دانش مورد نیاز باشد.
  2. شخص باید انگیزه لازم برای انجام فعالیت را داشته باشد، این فرد باید قدرت ریسک کردن، داشته باشد و در برابر تغییرات محیطی انعطاف‌پذیر باشد و سرعت عمل بالایی داشته باشد و در انجام کارها از فرد متخصص مشاوره بگیرد.

آیا تمایل دارید مراحل بیان شده در مسیر رسیدن به یک محصول تجاری را در یک برنامه دورهمی در ICAN ارائه نمایید؟

اگر زمان دورهمی مشخص شود در صورت امکان  شرکت خواهم کرد.

 

در ادامه به پاسخ سرکار خانم ناهید رفیعیان به مسابقه "صنعتی فکر کن" می پردازیم:

سوال مسابقه: مسیر صحیح و ابزار لازم برای رسیدن از ایده به محصول تجاری در حوزه نانو چیست؟

پاسخ:

در فرآیند تجاری‌سازی محصول، پرورش ایده و تولید محصول، یک گام بسیار کوچک و ابتدایی است و گام‌های بعدی بسیار مهم‌تر و تعیین کننده‌تر هستند. در گام اول لازم است تا ایده ابتدایی متناسب با فضای بازار پرورده شده و نمونه اولیه مناسبی تهیه شود. یکی از اشتباهاتی که معمولا فناوران مرتکب می شوند این است که در تولید محصول، تنها ویژگی‌های فنی و علمی را مد نظر قرار می دهند در حالی که برای تولید محصول باید نیاز مشتری را در نظر داشت. عدم توجه به این مسئله باعث می‌شود که محصولات بسیار مناسب و کارا با اقبال مناسب در بازار مواجه نشوند چراکه کارایی‌هایی ارائه می‌دهند که برای مشتری جذاب و یا ضروری نیست.

در مرحله بعد باید تیمی متشکل از افراد دارای تجربه و تخصص در زمینه‌های فنی، بازاریابی، مالی، طراحی صنعتی و .... تشکیل شود. یکی دیگر از اشتباهات رایج در شرکت‌های دانش بنیان این است که بار تمام این مسائل را شخصا به دوش می کشند.

استفاده از این تیم برای سرمایه‌گذار گام مهم بعدی است، چراکه مسائل فنی معمولا برای سرمایه‌گذاران مهم است و زبان بازار برای آن ها قابل فهم‌تر است.

گام آخر زمان‌بندی مناسب برای ورود محصول به بازار و بازارسازی برای آن است

نظـــرات