×
  • ورود ثبت نام فراموش کرده ام

آخرین اخبار داخلی و خارجی

تولید آلومینیوم شفاف با استحکام بالا به روش SPS
اخبار خارجی 29 دی 2363

تولید آلومینیوم شفاف با استحکام بالا به روش SPS

//////////////////////////////////////////////////////////////////////////

دانشمندان روسی با استفاده از روش SPS موفق به تولید آلومینیم شفاف شدند.

 

محققین دانشگاه ملی تحقیقات هسته‌ای و چندین نهاد دیگر، تکنولوژی تولید پیش‌شکلی از آلومینیم اکسی نیترید(ALON) را توسعه دادند.

محققین موسسه MEPHI از روش SPS برای دستیابی به "آلومینیم شفاف" استفاده کرده‌اند.  SPS یک فرآیند جدید در سینتر است که به جای پرس گرم استفاده می‌شود. در این مورد، جریان الکتریکی به صورت مستقیم به سرتاسر قالب اعمال می‌شود. در این روش ورقه‌ها با استفاده از گرمای بیش از حد پرس " نمی‌شوند" بلکه گرمای بسیار زیاد به کمک جریان پالسی در یک بازه زمانی کوتاه مدت، به کار گرفته می‌شود.

در میان تمامی سرامیک‌های موجود با دانسیته متوسط، ALON به طور قابل توجهی در مقایسه با YAG ( گرانیت آلومینیم ایتریم) و زیرکونیای مکعبی (اکسید زیرکونیای پایدار شده)، بسیار مقاوم بوده است.

سختی آن که یکی از مهمترین مشخصه برای حفاظت از زره‌های جنگی می‌باشد و از تمامی مواد شفاف مانند کوارتز شیشه‌ای، کوارتز ذوب شده، اسپینل و یاقوت کبود، بیشتر است. این ماده 4برابر قوی‌تراز شیشه‌های آلومینوسیلیکاتی می‌باشد و در برابر خراش مقاوم است. علاوه براین، دمایی بالاتر از 2100 درجه سانتی‌گراد را نیز تحمل می‌کند.

توسعه‌دهندگان همچنین ادعا می‌کنند که ALON را می‌توان در چندین برنامه‌هایی همچون تولید پنجره‌ها و گنبدهای فضاپیما استفاده نمود.

منبع: https://phys.org/

 

نظـــرات