×
  • ورود ثبت نام فراموش کرده ام

آخرین اخبار داخلی و خارجی

بهبود عملکردکامپوزیت‌ها زیر چتر گرافن
اخبار خارجی 30 دی 1975

بهبود عملکردکامپوزیت‌ها زیر چتر گرافن

//////////////////////////////////////////////////////////////////////////

تشریح کاربرد گرافن در بهبود عملکرد کامپوزیت‌ها

خواص منحصر به فرد گرافن به نحوی است که می‌تواند برای بهبود عملکرد کامپوزیت‌ها استفاده شود. گرافن ماده‌ای است که وزن بسیار سبک دارد اما در عین حال دارای استحکام بالا و رسانای خوب گرما و برق می‌باشد.

شرکت Graphene Flagship، پژوهش‌های گسترده‌ای را برای بروز خواص شگفت‌انگیز با استفاده از گرافن در کامپوزیت‌ها انجام داده است. گرافن زمینه‌های کاربردی بالقوه‌ای دارد که از جمله آن‌ها می‌توان در صنعت هوافضا، خودرو، انرژی و پوشش و... نام برد.

در ادامه دو نمونه موفق که با استفاده از گرافن عملکرد خود را بهبود داده شده، ذکر می‌شود:

همکاری مشترک میان شرکت Graphene Flagship با یک شرکت طراح و تولیدکننده کلاه ایمنی موتورسیکلت به نام Momodesign منجربه تولید کلاه ایمنی مقاوم به ضربه شد. این کلاه با پوشش گرافنی سرتاسر خود نیروی ضربه را در کل سطح خود توزیع می‌کند و فرد موتورسوار را در برابر ضربه‌های احتمالی به قسمت سر در هنگام تصادفات را محافظت می‌کند. علاوه بر این باعث می‌شود تا کلاه در برابر تغییرات دمایی مقاوم باشد.

نمونه دیگر از کاربردهای گرافن در کامپوزیت‌ها، اولین هواپیمای گرافنی بدون سرنشین به نام Prospero می‌باشد که به کمک گرافن عملکرد خود را بهبود بخشیده است. این نمونه همکاری میان صنعت و دانشگاه نشان می‌دهد که چگونه گرافن می‌تواند به عنوان یک تکنولوژی بالقوه در صنعت هوافضا کاربرد داشته باشد.

گرافن پتاسیل بسیار خوبی در صنعت هوافضا دارد. استفاده کاربردی از گرافن، مقاومت به ضربه در بدنه را افزایش می‌دهد و این مقاومت را تا 60% بهبود می‌بخشد.

گرافن، بهبود عملکرد در کامپوزیت‌ها، افزایش مقاومت بدنه،ICAN

منبع: https://graphene-flagship.eu/

نظـــرات