×
  • ورود ثبت نام فراموش کرده ام

آخرین اخبار داخلی و خارجی

پلاسمای ‌سرد در خط تولید عینک‌های ضد‌خراش و ضد مه
اخبار خارجی 8 بهمن 656

پلاسمای ‌سرد در خط تولید عینک‌های ضد‌خراش و ضد مه

//////////////////////////////////////////////////////////////////////////

ایجاد پوشش‌های ضدخراش، ضد انعکاس و ضد مه در عدسی عینک با استفاده از فناوری پلاسمای سرد

 

 

عدسی عینک از دو نوع شیشهای و پلاستیکی ساخته می‌شود. عدسی‌های پلاستیکی تحت پردازش سطح و پوشش‌دهی‌های مختلف قرار می‌گیرد. این پوشش‌ها ویژگی‌های مختلفی مثل ضد بخار، ضد انعکاس و ضد خش را فراهم میآورد. این پوشش‌ها هر یک به نوعی ایمنی چشم را افزایش می‌دهند و شفافیت بیشتری به وجود می‌آورد. استفاده از روش‌های نوین و در عین حال مقرون به صرفه در تولید انبوه لنزهای با کیفیت در ساخت بسیار مهم است.

در متن زیر به طور خلاصه با ویژگی این پوششها و اهمیت استفاده از آنها در لنزهای عینک آشنا می‌شویم:

پوشش‌های ضدبازتاب

پوشش ضدبازتاب (AR)، یک لایه‌ای میکروسکوپی بسیار نازک می‌باشد که بر روی عدسی عینک کشیده می‌شود و هر نوع بازتاب نوری از داخل و بیرون عینک را از بین می‌برد. این نوع پوشش در عدسی‌های مقعر و محدب و همچنین در عینک‌های آفتابی بسیار کاربرد دارد.

به منظور کاهش انعکاس مستقیم نور در چشمان فرد، از این پوشش می‌توان برای دید در شب هنگام رانندگی یا هنگام کار با کامپیوتر استفاده نمود. پوشش AR برای تمامی عدسی‌ها به ویژه عدسی‌های پلی کربناتی که بیش از سایر لنزها، نور را منعکس می‌کند قابل اعمال است.

فناوری پلاسمای سرد، ICAN، توسعه کاربردی، ضدمه، ضدبازتاب، ضد خراش، عدسی عینک

پوشش ضدخراش

استفاده از یک پوشش ضدخش بر روی عدسی عینک‌های مطالعه و پزشکی، سبب می‌شود تا آن‌ها را در برابر هر نوع خراشی و آسیبی محافظت کند. این پوشش‌ها مخصوصا برای عینک کودکان بسیار ضروری است زیرا موجب دوام بیشتر شیشه عینک می‌شود.

فناوری پلاسمای سرد، ICAN، توسعه کاربردی، ضدمه، ضدبازتاب، ضد خراش، عدسی عینک

پوشش ضد مه

بخار کردن لنز عینک به ویژه در هنگام رانندگی بسیار خطرناک است. با استفاده از پوشش ضد مه بر روی عدسی عینک، گرمای صورت شما باعث ایجاد بخار بر روی عدسی عینک نمی‌شود. این پوشش بر روی پلاستیک، پلی کربنات و دیگر عدسی‌های عینک کاربرد دارد.

فناوری پلاسمای سرد، ICAN، توسعه کاربردی، ضدمه، ضدبازتاب، ضد خراش، عدسی عینک

منبع: nanoindustry.ir

 

 

نظـــرات