×
  • ورود ثبت نام فراموش کرده ام

آخرین اخبار داخلی و خارجی

سامانه پردازش پلاسمایی منسوجات جایگزینی مناسب و اقتصادی جهت آهارزدایی از پارچه‌ها
اخبار مرکز 10 بهمن 1156

سامانه پردازش پلاسمایی منسوجات جایگزینی مناسب و اقتصادی جهت آهارزدایی از پارچه‌ها

//////////////////////////////////////////////////////////////////////////

در صنعت نساجی از تکنیک‌های متنوعی برای زدودن آهار استفاده می‌شود که بسیاری از آن‌ها از مواد شیمیایی کمک می‌گیرند. بکارگیری این روش‌های پرهزینه، باعث اتلاف مقدار زیادی از آب، انرژی و نیروی انسانی می‌شود. توجه به این نکته می‌تواند حائز اهمین باشد که در فرآیند تکمیل، حدود 50% از آب مورد استفاده، مربوط به بخش آهارزدایی است و صرفه جویی در مصرف آب در این بخش می‌تواند سبب کاهش چشم‌گیری در مصرف آب گردد. همچنین کاهش زمان فرآیند در این بخش نیز در کنار کاهش مصرف آب می‌تواند هزینه‌های کلی فرآیند تکمیل را کاهش دهد. در همین راستا، صنعت نساجی در جستجوی روش‌های تولید نوآورانه‌ای است که استفاده از آن‌ها علاوه بر کاهش هزینه‌ها، سبب بهبود کیفیت محصولات نیز گردد.

فناوری پلاسمای سرد به عنوان یکی از فرآیندهای نوظهور به شمار می‌رود که کاربردهای متنوعی در صنایع مختلف از جمله پزشکی، خودرو، الکترونیک و صنعت نساجی دارد که برای توسعه هرچه بیشتر این روش، نیاز به آشنایی بیشتر صنایع با این روش و تشویق آن‌ها به استفاده از این روش کارا و اقتصادی احساس می‌گردد.

در فرآیندهای سنتی آهارگیری از مواد شیمیایی مانند آنزیم استفاده می‌شود که این مساله با توجه به شرایط اقتصادی کشور سبب افزایش شدید هزینه‌های فرآیند آهارگیری می‌شود. شرکت مهندسی تجهیزات پیشرفته آدیکو که در مرکز صنعتی‌سازی نانوفناوری کاربردی ICAN، مستقر می‌باشد، موفق به توسعه کاربرد فناوری پلاسما در حوزه آهارگیری از پارچه‌های پنبه‌ای شده است. این شرکت با همکاری متخصصین و پژوهشگران داخلی در قالب یک همکاری فناورانه موفق به طراحی سامانه‌ای شده است که با استفاده از فناوری پلاسمای سرد طی چند مرحله فرآیند آهارزدایی را بر روی پارچه‌های پنبه‌ای انجام دهد. در نتیجه استفاده از این سامانه، میزان مصرف آب و استفاده از مواد شیمیایی در فرآیند آهارگیری به میزان %50 و مدت زمان فرآیند نیز %50-40 کاهش یافته است. این سامانه هم اکنون در ICAN مستقر شده است و علاقمندان به استفاده از این سامانه می‌توانند درخواست استفاده از خدمات آهارگیری خود را جهت انجام پروژه‌های صنعتی و تحقیقاتی از طریق سایت ICAN به ثبت برسانند.

 

نظـــرات