×
  • ورود ثبت نام فراموش کرده ام

آخرین اخبار داخلی و خارجی

پوشاک مقاوم در برابر آلودگی‌های شیمیایی و بیولوژیکی با استفاده از فناوری نانوالیاف
اخبار خارجی 16 بهمن 940

پوشاک مقاوم در برابر آلودگی‌های شیمیایی و بیولوژیکی با استفاده از فناوری نانوالیاف

//////////////////////////////////////////////////////////////////////////

توسعه کاربرد نانوالیاف پلیمری به منظور حذف آلودگی‌های شیمیایی و بیولوژیکی با استفاده از روش الکتروریسی

امروزه آلودگی‌های شیمیایی و بیولوژیکی در برابر مواد ضدعفونی کننده از خود مقاومت نشان می‌دهند. این امر سبب بروز نگرانی‌ برای افرادی  شده است که در معرض این عوامل قرار می‌گیرند مانند کارمندانی که مواد آلوده جابه جا می‌کنند.

برای مقابله با آلودگی‌ها، محققین آزمایشگاه NRL در ایالات متحده آمریکا یک سیستم منحصر به فردی را توسعه داده‌اند که می‌تواند برای ضدعفونی نمودن مواد مختلف از طریق مواد افزودنی کاربردی مانند بیوسیدهای نمک آمونیوم کوارترنز (QAS)، پلی اکسومترات‌ها (POMs)، فولرین‌ها و فتالوسایانین‌ها، آلودگی‌های شیمیایی و بیولوژیکی را خنثی کند.

به گفته محققین این آزمایشگاه، در مطالعات گذشته ضدعفونی به صورت رنگ و پوشش‌ در مقادیر و ترکیبات کوچک مورد آزمایش قرار گرفت و نتایج امیدوار کننده‌ای را نشان داده است. این پوشش‌ها در برابر انواع پاتوژن‌ها و عوامل شیمیایی بررسی و آزمایش شد. این تیم اخیرا در حال توسعه کاربرد دستاورد خود به منظور افزایش قابلیت حذف آلودگی توسط افزودنی‌های مختلف برای موادی که نمی‌توان رنگ آمیزی یا پوشش داده شود. موادی از قبیل نانو و میکروالیاف‌های پلیمری که در صنعت نساجی و پوشاک کاربرد دارد.

محققین با استفاده از روش الکتروریسی، برای ساخت الیاف تقریبا یکنواخت با قطر 3میکرومتر الی 45نانومتر استفاده نمودند. انواعی از پلیمرها با غلظت‌ها و ساختار مختلف به دست آمد. این نانوالیاف توانست عملکرد بهتری جهت حذف آلودگی‌ها داشته باشد.

فتالوسیانین‌، جدیدترین ترکیبی است که در آزمایشگاه NRL سنتز شده است. طبق بررسی‌های انجام شده ظرفیت ضدعفونی نمودن این ماده نسبت به سایر ترکیبات افزایش یافته است. این مطالعات نشان داد که بیش از 99درصد توان ضدعفونی ترکیبات الکتروریسی شده نسبت به پوشش‌های سنتی افزایش یافته است.

طیف گسترده‌ای از پلیمرهایی که در آزمایشگاه NRL سنتز شده است، ممکن در برنامه‌های کاربردی دیگری نظیر فیلترهای هوا و آب که به خودی خود می‌توانند در برابر پاتوژن‌های مرگبار مقابله کنند، استفاده شوند.

منبع: https://phys.org

نظـــرات