×
  • ورود ثبت نام فراموش کرده ام

آخرین اخبار داخلی و خارجی

کمک به درمان بافت‌های بدن با استفاده از نانوالیاف الکتروریسی شده
اخبار خارجی 7 اسفند 714

کمک به درمان بافت‌های بدن با استفاده از نانوالیاف الکتروریسی شده

//////////////////////////////////////////////////////////////////////////

امروزه، گسترش دامنه فناوری‌های نوین سبب شده است تا علم بیوپزشکی بتواند جایگذینی مناسب برای تاندون‌، رباط، مینیسک و زانو و سایر بافت‌هایی باشد که نیازمند یک معماری مجدد از بافت‌ها به صورت سه بعدی هستند.

پژوهشگران به دنبال راه حلی برای درمان ACL، مینیسک اشک زانو، صدمات روتاتور کاف و تاندون‌های آشیل هستند که بیشتر ورزشکاران در معرض آسیب قرار می‌گیرند. تکنیک جدید ارائه شده توسط این افراد، استفاده از داربست‌های ساخته از الیاف نانو می‌باشد که می‌تواند بافت‌ها را به صورت سازمان‌یافته رشد دهد اما اگر این الیاف به خوبی جمع نشوند نمی‌توانند بر روی داربست قرار بگیرند.

اخیرا پژوهشگران تکنولوژی جدیدی را توسعه داده‌اند که با استفاده از داربست‌های کامپوزیتی نانوالیاف، ساختاری را ایجاد کنند که سلول‌ها بدون هیچ مانعی بر روی آن قرار بگیرند.

نانوالیاف با استفاده از روش الکتروریسی با اعمال ولتاژ بالا به محلول پلیمر تولید می‌شود که باعث می‌شود محلول به صورت قطرات به سمت درام چرخان حرکت کند و نانو الیاف تولید کند. سپس این الیاف را می‌توان در صنعت پزشکی به سلول‌ها اضافه نمود و یا به صورت مستقیم به بافت‌های آسیب دیده برای استقرار سلول‌های مجاور استفاده کرد.

 افزایش انحلال الیاف باعث بالا رفتن توانایی سلول‌های میزبان برای استقرار بافت‌های نانوالیاف می‌شوند و در نهایت برای رسیدن به یک توزیع یکنواخت و بافتی سه بعدی حرکت می‌کنند. علیرغم حذف بیش از 50درصد الیاف اولیه، داربست‌های باقی مانده، معماری مناسبی را برای هم تراز نمودن سلول‌ها وتشکیل یک زمینه خارج  سلولی بسیار سازمان یافته توسط سلول‌های تولیدکننده کلاژنی انجام می‌دهند.

آزمایشات انجام شده توسط پژوهشگران نشان می‌دهد که این الیاف به یک ماده بیولوژیکی با خواص کششی تقریبا مشابه با منیسک انسانی شباهت دارد.

این افراد در حال انجام آزمایشاتی برای درمان منیسک و سایر برنامه‌های ارتوپدی در مدل حیوانی هستند.

منبع: https://phys.org

 

نظـــرات