×
 • ورود ثبت نام فراموش کرده ام

آخرین اخبار داخلی و خارجی

یک پلتفرم، بیشمار همکاری: پلتفرم نانوکویتاسیون
اخبار مرکز 7 اسفند 1903

یک پلتفرم، بیشمار همکاری: پلتفرم نانوکویتاسیون

//////////////////////////////////////////////////////////////////////////

مرکز صنعتی‌سازی نانوفناوری کاربردی (ICAN)  در راستای توسعه کاربرد و محصولات در حوزه پلتفرم فناوری نانوکویتاسیون با مشارکت شرکت پیام آوران نانو فناوری فردانگر آماده ارائه خدمات ساخت و تولید تخصصی (آفرینش) و انجام پروژه و طرح‌های کاربردی در قالب همکاری فناورانه (من می‌توانم) در این حوزه می‌باشد.

دنیای فناوری نانو بسیار گسترده است و تقریبا هر صنایع از فناوری نانو در برنامه‌های خود استفاده می‌کند. فناوری نانوکویتاسیون متشکل از رآکتوری است که با استفاده از فشار بالا، نانوحفرات در داخل سیال ایجاد می‌کند. نانو حفرات ایجاد شده در سیال به عنوان عامل توزیع‌کننده نانوذرات و یا عامل تولیدکننده امولسیون‌های همگن مایع-مایع می‌باشد. از این فناوری می‌توان در موارد زیر استفاده نمود.

 • تولید نانوامولسیون‌های مختلف صنعتی و شیمیایی برای مثال در حوزه رنگ
 • هموژنیزاسیون مواد مختلف غذایی مانند شیر، دوغ، انواع آب میوه، سس‌ها و ...
 • پاستوریزاسیون سرد شیر، آبمیوه و انواع نوشیدنی‌‌ها
 • تولید نانوامولسیون‌های مختلف در حوزه آرایشی و بهداشتی
 • به عنوان یک روش اکسیداسیون پیشرفته در حوزه تصفیه آب و پساب
 • تزریق نانوحباب‌های ازون، اکسیژن و ... در حوزه تصفیه آب و پساب
 • حوزه سبک‌سازی نفت

مرکز صنعتی‌سازی نانوفناوری کاربردی (ICAN)  با هدف توسعه کاربرد و محصولات فناوری نانو توانسته است با همکاری شرکت پیام آوران نانو فناوری فردانگر در جهت حل مشکلات صنعت در حوزه نانو کویتاسیون قدم بردارد. در همین راستا با استقرار تجهیزات ساخت و تولید نیمه صنعتی و آزمایشگاهی پلتفرم نانوکویتاسیون در مرکز سعی دارد روند توسعه این فناوری را در کشور تسهیل دهد.

لیست تجهیزات نیمه صنعتی و آزمایشگاهی پلتفرم نانوکویتاسیون مستقر در ICAN را می‌توانید در زیر مشاهده کنید:

 • دستگاه پاستوریزاسیون و هموژنیزاسیون همزمان غیرحرارتی
 • دستگاه هموژنایزر
 • نانوکلوئیدساز پلاسما

با توجه به رسالت ICAN مبنی بر حمایت از طرح‌ها و نمونه‌های اولیه و همچنین ارائه خدمات ساخت و تولید تخصصی به پژوهشگران و صنعتگران، این مرکز تاکنون توانسته است 73% از حجم خدمات خود را به واحدهای صنعتی و 27% از آن را به متقاضیان دانشگاهی اختصاص دهد.

از تجهیزات پلتفرم نانوکویتاسیون مستقر در مرکز، 46% از حجم خدمات ارائه شده مربوط به دستگاه "پاستوریزاسیون و هموژنیزاسیون همزمان غیرحرارتی" می‌باشد. لازم به ذکر است که این خدمات مربوط به استان‌های تهران، قزوین و همدان بوده است.

متقاضیان می‌توانند در صورت تمایل به دریافت خدمات از این تجهیزات با مراجعه به سایت مرکز نسبت به ثبت درخواست خود و پرداخت هزینه مورد نظر اقدام نمایند و از طریق یکی از راه‌های زیر نمونه خود را به ICAN ارسال نمایند.

 • تحویل حضوری نمونه: از طریق مراجعه به مرکز واقع در سازمان پژوهش‌های علمی و صنعتی ایران و یا دفتر پذیرش نمونه واقع در شهر تهران
 • ارسال از طریق پست: ارسال نمونه از طریق پست از هر نقطه از کشور به آدرس مرکز صنعتی‌سازی نانوفناوری کاربردی

خدمت درخواست شده در کوتاه‌ترین زمان ممکن توسط متخصصین مرکز بر روی نمونه ارسالی انجام می‌گردد و پاسخ از طریق پست برای متقاضی ارسال خواهد شد. در صورت نیاز به آنالیزهای تکمیلی به درخواست متقاضی، این آنالیزها می‌تواند از طریق مرکز در زمان کوتاهی انجام و نتایج کلیه آنالیزها برای پژوهشگر ارسال می‌شود.

تاکنون 6 طرح در قالب همکاری فناورانه در ICAN مطرح شده است که از میان آن‌ها یک طرح در فاز مطالعاتی و دو طرح در مرحله نمونه‌زنی قرار دارد همچنین دو طرح دیگر با عناوین "افزایش زمان ماندگاری نوشیدنی طبیعی" و " خامه بدون چربی" به عنوان پروژه‌های موفق در مرکز به ثبت رسیده است.

ICAN در راستای اهداف خود مبنی بر توسعه کاربرد و محصول در حوزه فناوری نانو کویتاسیون با علاقه‌مندان در قالب پایان‌نامه و فرصت صنعتی همکاری می‌کند. لذا متقاضیان می‌توانند با مراجعه به سایت مرکز، اطلاعات بیشتری از موضوعات دریافت نمایند و درخواست خود را به ثبت برسانند همچنین پس از تایید طرح از سوی ICAN متقاضیان می‌توانند از تسهیلات و خدمات مرکز بهره‌مند شوند.

در زیر عناوین فرصت‌های همکاری در قالب پایان‌نامه بیان شده است:

 • بررسی ترمودینامیکی راندمان تبدیل انرژی در راکتورهای کویتاسیون
 • بررسی ارزش غذایی محصول با روش پاستوریزاسیون غیرحرارتی به روش کاویتاسیون هیدرودینامیک

 

 

 

 

نظـــرات