×
  • ورود ثبت نام فراموش کرده ام

آخرین اخبار داخلی و خارجی

دورهمی مسابقه صنعتی فکر کن
اخبار مرکز 18 اسفند 2283

دورهمی مسابقه صنعتی فکر کن

//////////////////////////////////////////////////////////////////////////

ICAN در تاریخ 13 اسفند ماه 1397 با حضور جمعی از کارشناسان و پژوهشگران مرکز در یک دورهمی از برندگان مسابقه صنعتی فکر کن تقدیر نمود.

در چند سال اخیر، ایران نیز مانند سایر کشورهای درحال توسعه و توسعه یافته، تمرکز خود را بر روی توسعه کاربرد و محصولات مبتنی بر فناوری‌های نوین قرار داده است. پژوهش و مطالعه یکی از عوامل اجتناب ناپذیر در این مهم می‌باشد لذا به منظور افزایش شتاب رشد علمی کشور، می‌بایست  به زنجیره ایده تا ثروت توجه جدی نمود و تمامی اقدامات را در این جهت برنامه‌ریزی کرد.

ستاد ویژه توسعه فناوری نانو در شهریور ماه 1396 با هدف توسعه شبکه‌ای محصولات فناوری نانو اقدام به تاسیس مرکزصنعتی‌سازی نانو فناوری کاربردی (ICAN) نمود. رسالت اصلی ICAN حمایت از ایده‌ها و نمونه‌های اولیه‌ای در قالب 6 پلتفرم تخصصی فناوری پلاسمای سرد، نانوپوشش، نانوالیاف، نانومواد، نانوکامپوزیت، نانوکویتاسیون است. ICAN سعی کرده با همکاری و مشارکت 8 شرکت سازنده تجهیزات ساخت و تولید، فضایی را برای نوآوری و ایده پردازی، حمایت از ایده‌های کاربردی برای رسیدن به محصول تجاری و ... برای پژوهشگران و صنعتگران فراهم آورد.      

با توجه به شرایط پرحرارت کسب و کارهای نوین و ضرورت توسعه آن با توجه به بحران‌های اقتصادی ایران و نیاز به ساماندهی تفکرات فناورانه پژوهشگران، مرکز صنعتی سازی نانوفناوری کاربردی (ICAN) در طول برگزاری یازدهمین نمایشگاه بین‌المللی فناوری نانو اقدام به برگزاری مسابقه صنعتی فکر کن نمود. در این مسابقه شرکت کنندگان به سوال " مسیر صحیح و ابزار لازم برای رسیدن از ایده به محصول تجاری در حوزه نانو چیست؟" پاسخ دادند.

ICAN پس از دریافت پاسخ‌های شرکت‌کنندگان در مسابقه، پاسخ‌ها را از لحاظ فنی، تجاری‌سازی و تیم‌سازی مورد بررسی و ارزیابی قرار داد و نهایتا دو پاسخ به عنوان برندگان مسابقه صنعتی‌فکر کن اعلام گردید.

ICAN در تاریخ 13 اسفند ماه 1397 با حضور جمعی از کارشناسان و پژوهشگران مرکز در یک دورهمی از برندگان مسابقه تقدیر نمود.

در این دورهمی ابتدا مهندس خلج، مدیر مرکز صنعتی‌سازی نانوفناوری کاربردی به جایگاه توسعه فناوری نانو و پتانسیل‌های موجود در این حوزه اشاره نمود. وی ICAN را بستری در جهت تسریع روند توسعه فناوری در کشور معرفی کرد و خاطر نشان کردند که "با وجود محیط پویا و شرایط رقابتی دنیای امروز، کشور نیازمند تکیه بر فناوری‌های نوین همچون فناوری‌ نانو است. ICAN می‌تواند به منظور کمک به تسهیل روند توسعه فناوری نقش بسزایی در کشور داشته باشد و این همکاری را در قالب همکاری فناورانه و ارائه خدمات تخصصی ساخت و تولید، انجام دهد."

دورهمی مسابقه صنعتی فکر کن، ICAN، زنجیره ایده تا ثروت، توسعه کاربرد، توسعه محصول، همکاری فناورانه،

در ادامه سرکار خانم مریم ایل بیگی نفر اول مسابقه صنعتی فکر کن پس از معرفی خود به شرح پاسخ خود به مسابقه صنعتی فکر کن پرداخت. ایشان بیان نمودند که "ایده‌ها نشأت گرفته از محدویت‌ها و مشکلاتی است که در حوزه‌های مختلف به وجود می‎آید چرا که فرد همواره به فکر پیشرفت و یافتن راه‌حل برای خود می‌باشد. ایده تنها خلق یک محصول جدید نیست بلکه می‌تواند در جهت بهبود یک محصول شکل بگیرد. برای این‌ منظور باید روحیه کار تیمی را تقویت کرد و از افراد متخصص استفاده نمود و نهایتا باید نقاط قوت و ضعف نمونه اولیه خود را نسبت به محصولات مشابه در فضای رقابتی سنجید و از فرصت‌ها برای پیشرفت استفاده نمود و راه‌حلی برای تهدیدات پیش رو به منظور ورود به بازار هدف پیدا کرد."

سپس سرکار خانم ناهید رفیعیان دومین برنده مسابقه صنعتی ‌فکر کن ضمن معرفی خود این نکته را اضافه نمود که "در کنار داشتن ایده خوب و تبدیل آن به فاز عملیاتی و تولید، می‌بایست واسطه‌ها تحت عناوین شرکت‌های سرمایه‌گذار و یا هولدینگ‌های فعال از میان شرکت‌های استارپ آپی و شرکت‌هایی که ایده‌های را عملی می‌کنند، حذف شوند."

در پایان این دورهمی، هدایایی به رسم یادبود به برندگان مسابقه صنعتی‌فکرکن اهدا شد.

دورهمی مسابقه صنعتی فکر کن، ICAN، زنجیره ایده تا ثروت، توسعه کاربرد، توسعه محصول، همکاری فناورانه، محیط پویا، شرایط رقابتی، ارائه خدمات تخصصی ساخت و تولید

 

نظـــرات