×
  • ورود ثبت نام فراموش کرده ام

آخرین اخبار داخلی و خارجی

تولید باند و گاز با استفاده از روش الکتروریسی
اخبار خارجی 20 اسفند 1881

تولید باند و گاز با استفاده از روش الکتروریسی

//////////////////////////////////////////////////////////////////////////

محققان دانشگاه هاروارد با استفاده از روش الکتروریسی، نانوالیافی را توسعه داده‌اند که در پانسمان برای درمان عفونت‌های ناشی از مراقبت‌های بهداشتی استفاده می‌شود.

محیط‌های آلوده در فضای بیمارستان باعث بروز برخی عفونت‌ها مانند "عفونت محل عمل جراحی" (SSI) می‌شود. SSI سطح پوست و زیرجلد بیمار را درگیر می‌کند. این عفونت شایع‌ترین عفونت‌ مربوط به مراقبت‌های بهداشتی می‌باشد. هرساله در ایالات متحده آمریکا 300000 بیمار جراحی شده به این نوع از عفونت دچار می‌شوند که با وجود 10 میلیارد هزینه‌ای که صرف مراقبت‌های بهداشتی می‌شود، بیش از 13000 نفر جان خود را بر اثر عفونت از دست می‌دهند.

اخیرا محققان دانشگاه اورگن در ایالات متحده آمریکا نانوالیافی را توسعه داده‌اند که در پانسمان زخم برای بهبود و التیام زخم قابل استفاده است. این الیاف حاوی ویتامین D می‌باشد که نقشی مستقیم در تولید پپتیدهای ضدمیکروبی (یکی از عوامل از بین بردن میکروب‌ها در بدن) دارد که می‌تواند با عفونت‌های جراحی و یا SSI مقابله کند.

این محققین از روش الکتروریسی برای تولید باند و گاز حاوی ویتامین D استفاده کرده‌اند. روش الکترویسی یک روش ساده و مقرون به صرفه می‌باشد که الیاف در مقیاس نانو تولید می‌کنند.

باند وگازهای تولید شده بر اساس نانوالیاف دارای مزایای قابل توجهی نسبت به هیدروژل‌ها و یا اسفنج‌ها هستند که  قابلیت بهبود و التیام زخم را دارند و به گونه‌ای طراحی شده اند که می‌توانند ویتامین D را به زخم برساند و منجر به تولید پپتید شوند که میکروب‌ها را با شکستن غشا از بین ببرند.

منبع: phys.org

نظـــرات