×
  • ورود ثبت نام فراموش کرده ام

آخرین اخبار داخلی و خارجی

حذف نوروویروس‌ها با استفاده از فناوری پلاسمای سرد
اخبار خارجی 21 اسفند 670

حذف نوروویروس‌ها با استفاده از فناوری پلاسمای سرد

//////////////////////////////////////////////////////////////////////////

اخیرا یک تیم تحقیقات با استفاده از فناوری پلاسمای سرد، روشی را توسعه داده‌اند که می‌تواند رشد نوروویروس‌ها را کاهش دهد.

میکروارگانیسم نوروویروس گروهی از ویروس‌ها هستند که باعث بروز التهاب معده و دیواره روده بزرگ (گاستروآنتریت) می‌شوند. این ویروس‌ها از طریق افراد، اشیاء و یا در سطوح آلوده به فرد دیگر انتقال می‌یابند. نوروویروس‌ها در برابر داروهای ضدعفونی بسیار مقاوم هستند همین امر سبب شده است تا دانشمندان به دنبال راه‌حلی برای این معضل باشند.

پلاسمای سرد اتمسفری گازی است نزدیک به دمای محیط که برای از بین بردن باکتری‌‌ها، بدون آسیب به سطوح و یا بافت انسانی کاربرد دارد. این فناوری در برخی از برنامه‌های پزشکی همچون درمان زخم مورد استفاده قرار گرفته است. طبق مطالعات انجام شده، درمان سطوح با استفاده از پلاسمای اتمسفری سرد ممکن است خطر انتقال نوروویروس‌ها را کاهش دهد. این مطالعات نشان داد که پلاسمای سرد اتمسفری به طور قابل توجهی تعداد ذرات ویروس را در نمونه آزمایشگاهی کاهش می‌دهد.

یافته‌های این مطالعات انجام شده بسیار حائز اهمیت است. نوروویروس‌ها به طور معمول در محیط بسیار پایدار هستند و در برابر مواد شوینده، انجماد و حرارت از خود مقاومت نشان می‌دهند. نوروویروس‌ها شایع‌ترین عامل بروز گاستروآنتریت هستند و هرساله در ایالات متحده آمریکا بیش از 19 میلیون نفر به این بیماری مبتلا می‌شوند.

اخیرا یک تیم تحقیقاتی برای بررسی تاثیر پلاسمای سرد اتمسفری بر روی نوروویروس‌ها، آزمایشی را طراحی نمودند. به طوریکه 15 دقیقه شیء آلوده به ویروس را مورد پردازش پلاسمایی قرار دادند و پس از بررسی‌های انجام شده این تیم نتایج خود را اعلام کرد. نمونه‌‌هایی که برای مدت طولانی مورد پردازش پلاسمایی قرارگرفته بودند، کمترین بار ویروسی را داشتند. به عبارت دیگر، پردازش پلاسمایی، تعداد ذرات ویروس بالقوه عفونی ( مشابه آنچه که در سطوح لمس شده توسط فردی که مبتلا به نوروویروس شده است یافت می‌شود) را در مدت 10 دقیقه از 22000 به 1400 و پس از 15 دقیقه به 500 رساند.

پلاسمای سرد اتمسفری توانست ویروس را بر روی سطح آزمایش شده غیرفعال کند. این نتیجه نشان داد که فناوری پلاسمای سرد می‌تواند برای ضدعفونی مداوم سطوح کاربرد داشته باشد. این روش اگرچه نمی‌تواند ویروس‌ها را به طور کامل از بین ببرد اما میزان دوز عفونی را کاهش می‌دهد.

این تیم قصد دارد که خواص ضدعفونی پلاسما را برای سایر میکروارگانیسم ها مطالعه  و بررسی کند.

منبع: phys.org

نظـــرات