×
  • ورود ثبت نام فراموش کرده ام

آخرین اخبار داخلی و خارجی

کمک به ضد عفونی نمودن محیط با استفاده از پلاسمای سرد
اخبار خارجی 21 اسفند 678

کمک به ضد عفونی نمودن محیط با استفاده از پلاسمای سرد

//////////////////////////////////////////////////////////////////////////

محققان دانشگاه لیورپول در کشور انگلستان در حال توسعه یک دستگاه نوآورانه‌ای هستند که از تکنولوژی پلاسما برای حل مشکل آلرژن‌های موجود در هوا استفاده کنند.

پلاسمای سرد شکلی از گازهای یونیزه شده است که در آن الکترون‌ها و یون‌های فعال در کنار انواع گسترده‌ای از ترکیبات شیمیایی واکنش‌پذیر قرار می‌گیرند. پلاسمای سرد یک تکنولوژی درحال ظهور است که کاربردهای آن در صنایع مختلف مانند صنایع غذایی، پزشکی و ... مورد استفاده قرار گرفته است.

به تازگی محققان به این نتیجه دست یافته‌اند که پلاسمای سرد، اثرضدعفونی کننده‌ای بر آلودگی‌های هوا مانند قارچ‌های آلرژی‌زا، دارند. این افراد اخیرا دستگاهی را ساخته‌اند که با استفاده از فناوری پلاسمای سرد می‌تواند آلرژن‌های هوای آلوده را از بین ببرد.

این تکنولوژی، یک تکنولوژی کم هزینه، کارآمد و موثر است که غلظت آلرژن‌ها را درمحیط خانگی از بین می‌برد.

برای توسعه این دستگاه محققان ابتدا یک منبع پلاسمایی را ایجاد کردند که بتواند پلاسمای غنی از ترکیبات شیمیایی تولید کند. به دست آوردن این ترکیبات شیمیایی برای از بین بردن آلودگی، کلید موفقیت است.

این دستگاه در نهایت می‌تواند راه‌حل مهندسی منحصر به فردی را برای از بین بردن همزمان آلرژن‌های متعدد (مانند گرد و غبار، اسپورهای قارچی و گرده) ایجاد کند. این پروژه اکنون در قالب یک همکاری فناورانه با یک شرکت مهندسی در مقیاس صنعتی در حل تولید است.

منبع: phys.org

نظـــرات