×
  • ورود ثبت نام فراموش کرده ام

آخرین اخبار داخلی و خارجی

بهبود عملکرد چرخ‌های دوچرخه با استفاده از نانولوله‌های گرافنی
اخبار خارجی 22 اسفند 656

بهبود عملکرد چرخ‌های دوچرخه با استفاده از نانولوله‌های گرافنی

//////////////////////////////////////////////////////////////////////////

افزایش مقاومت چرخ‌های دوچرخه با استفاده از نانوکامپوزیت‌های حاوی گرافن

یکی از مهم‌ترین ویژگی‌های دوچرخه‌های مسابقه‌ای، مقاومت چرخ‌ها در برابر ضربه می‌باشد. نانوکامپوزیت‌های حاوی گرافن ضمن افزایش مقاومت چرخ دوچرخه می‌توانند وزن آن‌ها را کاهش دهند.

اخیرا، یک شرکت چینی با استفاده ار نانولوله‌های TUBALL آزمایشی را طراحی نمود که نشان می‌دهد عملکرد چرخ‌های دوچرخه‌های ساخته شده با نانوکامپوزیت‌های حاوی گرافن بهبود داده می‌شود. طبق بررسی‌های انجام شده افزودن تنها 0.05% نانولوله به رزین کامپوزیت می‌تواند مقاومت به ضربه چرخ‌های دوچرخه را بیش از 15 درصد افزایش دهد. همچنین افزودن تنها 0.2 درصد نانولوله به کامپوزیت، استحکام برشی و استحکام خمشی را به ترتیب به میزان 30 درصد و 9 درصد افزایش می‌دهد. یافته‌های این پژوهش حاکی از آن است که نانوکامپوزیت می‌توانند باعث بهبود عملکرد و کاهش وزن چرخ دوچرخه شود.

گرافن با قرار گرفتن میان رزین و رشته‌ها سبب افزایش استحکام و یکنواختی نانوکامپوزیت می‌شود. از این رو هنگامی که به نانوکامپوزیت ضربه وارد می‌شود، نانوذرات با ایجاد اثر تمرکز تنش، انرژی ضربه را جذب کرده و مقاومت در برابر آن را افزایش می‌دهد.

چرخ‌های نانوکامپوزیتی تولید شده تحت آزمایش ضربه چرخ USC (ایزو 4210) نشان داد که مقاومت به ضربه این چرخ‌ها تقریبا 100درصد بیشتر از چرخ‌های معمولی است.

منبع: nanoindustry.ir

نظـــرات