×
  • ورود ثبت نام فراموش کرده ام

آخرین اخبار داخلی و خارجی

همراه ICAN در مسیر آفرینش : حل چالش صنعتی با استفاده از دستگاه آسیاب گلوله‌ای سیاره در صنعت دندان‌پزشکی
اخبار مرکز 18 فروردین 698

همراه ICAN در مسیر آفرینش : حل چالش صنعتی با استفاده از دستگاه آسیاب گلوله‌ای سیاره در صنعت دندان‌پزشکی

//////////////////////////////////////////////////////////////////////////

مرکز صنعتی‌سازی نانو فناوری کاربردی (ICAN) با هدف روند توسعه فناوری نانو در کشور با 8 شرکت دانش بنیان در 6 پلتفرم همکاری می‌کند. ICAN  با فراهم آوردن تجهیزات ساخت وتولید تخصصی در جهت بهبود و رفع نیازهای صنعت فعالیت می‌کند.

فرآیند مخلوط کردن یک فرآیند کلیدی در سیستم‌های تولید صنایع مختلف همچون صنعت دندان‌پزشکی، دارویی و .... به شمار می‌رود. مخلوط کردن فرآیند ترکیب مواد مختلف برای تولید یک محصول همگن است که با هدف یکنواختی وزن یا حجم مطلوب با توزیع اندازه دانه ذرات، رنگ یا سایر ویژگی‌های مورد نیاز انجام می‌شود.

ویژگی‌های مخلوط کردن برکیفیت و کارآیی محصول نهایی به میزان زیادی تاثیر می‌گذارد. بهبود راندمان مخلوط باعث کاهش زمان چرخه و هزینه‌های عملیاتی می‌شود. سیستم‌های تولید رقابتی امروزه نیاز به تجهیزات قوی‌ای دارند که می‌توانند زمان ترکیب را سریع‌تر، مصرف انرژی را پایین‌تر و سازگاری تجهیزات را برای استفاده از چندین محصول افزایش دهند.

درک نادرست از این فرآیند منجر به کیفیت نامطلوب محصول نهایی و افزایش هزینه‌های تولید می‌شود. اختلاط نامناسب منجر به یک محصول غیر همگن می‌شود که ممکن است با ویژگی های مورد نظر مانند ترکیب شیمیایی، رنگ، بافت، طعم، واکنش پذیری و اندازه ذرات، سازگاری نداشته باشد.

صنعت دندان پزشکی از این قاعده مستثنی نیست. یکی از ویژگی‌هایی که در تولید پرکننده‌های دندانی باید رعایت شود اندازه ذرات مواد می‌باشد که اگر به درستی انجام نشود عدم یکنواختی و ناهمگونی ایجاد می‌کند و نهایتا از کیفیت محصول نهایی می‌کاهد. هزینه‌های مواد و تجهیزات تخصصی برای تولید پرکننده‌ها سبب شده است که برخی کشورها مانند ایران تمرکز خود را بیشتر بر واردات این مواد قرار دهند.

شرکت اندیشه گستر مسعود در تولید پرکننده‌های دندانی فعالیت دارد. اخیرا این شرکت با همکاری شرکت امین آسیا فناور پارس در بستر ICAN اقدام به تولید این مواد نموده است. ارائه منتورینگ فنی کارشناسان ICAN سبب شد تا با استفاده از دستگاه آسیاب گلوله‌ای سیاره‌ای فرآیند مخلوط کردن را مورد بررسی قرار دهند.

دستگاه آزمایشگاهی آسیاب گلوله‌ای سیاره‌ای جهت آسیاب نمودن مواد تحت خلاء، گاز محافظ آرگون یا گازهای دیگر به‌کار می‌رود که به منظور همگن‌سازی و کاهش سایز ذرات و در نتیجه یکنواختی آن استفاده می‌شود.

بررسی‌های انجام شده نشان داد که دستگاه آسیاب گلوله‌ای سیاره‌ای، ذرات مواد را به صورت همگن درمی‌آورد و علاوه بر اندازه ذرات خصوصیات مکانیکی و استحکام را بهبود می‌دهد. نتیجه این بررسی‌ها منجر به عقد قرارداد فروش دستگاه آسیاب گلوله‌ای سیاره‌ای توسط متقاضی صنعتی شد. این دستگاه آزمایشگاهی بر طبق نیاز صنعتی در این حوزه برای شرکت متقاضی طراحی شد.

متقاضیان می‌توانند اطلاعات مربوط به دستگاه آسیاب گلوله‌ای سیاره‌ای را در این بخش مطالعه نمایند.

 

نظـــرات