×
  • ورود ثبت نام فراموش کرده ام

آخرین اخبار داخلی و خارجی

الفبای توانستن: عملی شدن ایده صنعتی در قالب همکاری فناورانه در ICAN
اخبار مرکز 28 فروردین 645

الفبای توانستن: عملی شدن ایده صنعتی در قالب همکاری فناورانه در ICAN

//////////////////////////////////////////////////////////////////////////

عملی شدن طرح " تولید خامه صبحانه کم چرب با استفاده از فناوری نانوکاویتاسیون" در قالب همکاری فناورانه در ICAN

بدن برای درست عمل کردن به چربی نیاز دارد اما نه هرنوع چربی!!! برخی از انواع چربی‌ها به ویژه چربی اشباع شده و چربی ترانس می‌تواند بر سلامت انسان مضر باشد. غذاهای چرب معمولا دارای چربی‌های ناسالم هستند و باید از رژیم غذایی حذف شوند. چربی‌های اشباع شده باعث ایجاد کلسترول در رگ‌های خونی می‌شوند و خطر ابتلا به بیماری‌های قلبی و سکته مغزی را افزایش می‌دهند.

خامه، آن دسته از خوراکی‌هایی است که در وعده غذایی بسیاری از افراد دیده می‌شود. این وعده ممکن است برای صبحانه یا در میان‌وعده‌های غذایی استفاده شود. اما خامه نیز از این قاعده مستثنی نیست و وجود چربی اشباع شده در آن، سلامت مصرف کننده را به خطر می‌اندازد.

تولیدکنندگان در صنعت لبنیات در صدد رفع این چالش برآمدند. آن‌ها نشاسته ذرت را جایگزین چربی موجود در خامه قرار دادند. افزودن نشاسته ذرت به عنوان عاملی برای کاهش درصد چربی، سبب شد تا بخشی از محتوای چربی مضر در خامه کاهش یابد اما تنها مشکل موجود، کاهش ویسکوزیته و کیفیت بافت خامه می‌باشد. در این مرحله نیاز به امولسیون‌سازی و پراکنش ذرات آشکار می‌شود. این فرآیند نقش کلیدی در تولید خامه صبحانه دارد که اگر درست انجام شود ویسکوزیته را افزایش می‌دهد. این عمل می‌تواند با فناوری نانوکاویتاسیون به راحتی انجام شود.

ایده صنعتی توسط دانشجوی ارشد صنایع غذایی با عنوان" تولید خامه صبحانه کم چرب با استفاده از فناوری نانوکاویتاسیون" در مرکز صنعتی‌سازی نانوفناوری کاربردی (ICAN) مطرح گردید. پس از بررسی دقیق تمامی ابعاد فنی توسط کارشناسان ICAN، این ایده مورد پذیرش قرار گرفت و وارد ICAN شد.

شرکت پیام آوران فردانگر (PNF) در زمینه طراحی و ساخت تجهیزات مرتبط به پلتفرم نانوکاویتاسیون با ICAN همکاری دارد. PNF با در نظر داشتن تجهیزات ساخت و تولید تخصصی در این حوزه و نیز امکان‌سنجی دقیق طرح، این ایده را پذیرفت و در قالب همکاری فناورانه در بستر ICAN شروع به کار نمود.

طبق بررسی‌های انجام شده فناوری نانوکاویتاسیون می‌تواند به فرآیند امولسیون‌سازی کمک شایانی نماید و از این تکنیک می‌توان خامه‌ای با درصد چربی کم در عین حال با ویسکوزیته مطلوب و مورد نظر تولید نمود. این ایده در مرحله ارزیابی‌های نهایی و تست‌های تکمیلی قرار دارد و در آینده، صنعت لبنیات شاهد آن است که بتواند مشکلات و چالش‌های حوزه خود را با استفاده از فناوری نانوکاویتاسیون رفع نماید.

نظـــرات