×
  • ورود ثبت نام فراموش کرده ام

آخرین اخبار داخلی و خارجی

همراه ICAN در مسیر آفرینش: تولید دستکش‌های صنعتی آبگریز
اخبار مرکز 7 اردیبهشت 484

همراه ICAN در مسیر آفرینش: تولید دستکش‌های صنعتی آبگریز

//////////////////////////////////////////////////////////////////////////

امروزه نانوتکنولوژی را به عنوان یک فناوری نوظهور و در حال رشد می‌شناسند. پژوهشگران معتقدند که این فناوری می‌تواند راهی پایدار برای حل بسیاری از مشکلات مرتبط با صنایع باشد.

توسعه کاربرد نانوتکنولوژی در صنعت نساجی با ایجاد خواص متفاوت پدیدار شده است. این تکنولوژی می‌تواند لباس‌هایی باورنکردنی همچون لباس‌های مقاوم در برابر آب، ضدلکه و خودتمیزشونده، جوراب آنتی باکتریال و .... تولید کند. یکی از پیشرفت‌هایی که در حوزه نانوتکنولوژی رقم خورده است، اصلاح و ایجاد خواص جدید در سطوح مختلف می‌باشد. این سطوح به دلیل خواص خودتمیزشوندگی، توجه زیادی را به خود جلب نموده است.

یکی از مواردی که اهمیت پوشش‌های آبگریز و خود تمیزشونده بسیار در آن دیده می‌شود "دستکش‌های صنعتی" می‌باشند. این دستکش‌ها می‌تواند 20% از آسیب‌هایی که احتمال می‌رود فرد در حین کار با آن مواجه شود را کاهش می‌دهد اما در حین کار و در محیط‌های مرطوب یا در مجاورت با آب خیس می‌شوند و حس ناخوشایندی را برای مصرف کننده ایجاد می‌کند. با افزودن خواص آبگریزی در این دستکش‌ها می‌توان آن را به محصولی پرکاربرد تبدیل کرد.

مرکز صنعتی‌سازی نانوفناوری کاربردی (ICAN) با هدف ارائه خدمات و تجهیزات ساخت و تولید تخصصی پلتفرم پلاسمای سرد با شرکت پلاسما ایده آزما همکاری دارد. این شرکت در زمینه طراحی و ساخت تجهیزات مرتبط با این پلتفرم در ICAN فعالیت می‌کند. اخیرا این شرکت توانسته است با شرکت آژینه ابزار پارس ،تولیدکننده دستکش‌های صنعتی، در حوزه پوشش آبگریز در بستر ICAN همکاری داشته باشد.

ارائه حمایت‌های منتورینگ فنی کارشناسان ICAN  سبب شد تا با استفاده از دستگاه پلاسما روتاری جت خواص پوشش‌های آبگریزی را برای محصول مورد نظر بررسی و آزمایش نمایند. دستگاه پلاسما روتاری جت ساخته شده توسط شرکت پلاسما ایده آزما به منظور اصلاح سطوح و ایجاد خواص جدید در بسترهای مختلف مورد استفاده قرار می‌گیرد.

بررسی‌های انجام شده میزان عملکرد این پوشش را مثبت ارزیابی کرد. دستگاه پلاسما روتاری جت، خاصیت آبگریزی را به دستکش اضافه نمود و مانع جذب سطحی و نفوذ آب درخود شد.  این محصول می‌تواند در صنایعی همچون نفت و گاز پتروشیمی ، فولاد و معدن و... که احتمال آلودگی و خیس شدن در آن وجود دارد بسیار کاربرد داشته باشد.

 

نظـــرات