×
  • ورود ثبت نام فراموش کرده ام

آخرین اخبار داخلی و خارجی

الفبای توانستن: عملی شدن ایده صنعتی در قالب همکاری فناورانه
اخبار مرکز 9 اردیبهشت 668

الفبای توانستن: عملی شدن ایده صنعتی در قالب همکاری فناورانه

//////////////////////////////////////////////////////////////////////////

عملی شدن طرح " تولید کفش آنتی‌باکتریال" در قالب همکاری فناورانه در ICAN

بسیاری از افراد با معضل بوی نامطبوع کفش مواجه هستند. این بوی ناخوشایند به دلیل باکتری‌هایی است که در یک دوره زمانی رشد می‌کنند و ترشح اوالریک اسید از این باکتری‌ها باعث ایجاد بویی نامطبوع می‌شود. برای رهایی از این معضل باید میکروارگانیسم‌ها را در آستر کفش حذف نمود.

بسیاری از پژوهشگران معتقدند که نانومواد می‌تواند به عنوان یک فوتوکاتالیست، خواص ضد باکتری داشته باشد. نانومواد با خاصیت آنتی باکتریال موجب حذف باکتری‌های موجود در کفش و در نهایت باعث از بین رفتن بوی بد پا می‌شود همین امر سبب می‌شود تا حفظ تعادل بیولوژیکی و نیز حفظ سلامت پوست برای تمامی افراد مخصوصا ورزشکاران و کسانی که از بیماری‌های پوستی رنج می‌برند ایجاد شود.

یکی از مسائلی که بسیار اهمیت دارد، دوام و چسبندگی نانومواد بر روی سطح آستر کفش است. دستگاه پلاسما جت روتاری به عنوان یک پیش پردازش کننده می‌تواند با ایجاد گروه عاملی و افزایش چسبندگی، ماندگاری نانومواد آنتی باکتریال را در منسوج، افزایش دهد.

با توجه به نیاز بازار و تقاضای صنعت، ایده‌ای صنعتی برای تولید آستر کفش آنتی باکتریال توسط یک دانش آموخته مقطع ارشد نساجی در مرکز صنعتی‌سازی نانو فناوری کاربردی (ICAN) مطرح شد. این ایده توسط کارشناسان ICAN مورد بررسی قرار گرفت و به ICAN  وارد شد.

شرکت پلاسما ایده آزما (PIA) در زمینه طراحی و ساخت تجهیزات مرتبط با پلتفرم پلاسمای سرد با ICAN همکاری دارد. PIA با امکان‌سنجی دقیق طرح و نیز با هدف توسعه بازار و ارائه راهکارهای جدید در بازار هدف، ایده صنعتی را پذیرفت و در قالب یک همکاری فناورانه با یک متقاضی صنعتی در بستر ICAN شروع به کار نمود.

نتایج نشان می‌دهد که پیش پردازش انجام شده توسط دستگاه پلاسما جت روتاری سطح را تمیز و با ایجاد زبری در مقیاس نانو، قدرت چسبندگی و دوام نانومواد آنتی باکتریال را در سطح آستر کفش افزایش می‌شود.

  

نظـــرات