×
  • ورود ثبت نام فراموش کرده ام

آخرین اخبار داخلی و خارجی

فناوری پلاسما در مقابل آلرژی
اخبار خارجی 11 اردیبهشت 1631

فناوری پلاسما در مقابل آلرژی

//////////////////////////////////////////////////////////////////////////

محققین دانشگاه لیورپول در حال توسعه یک دستگاه نوآورانه‌ای هستند که از تکنولوژی پلاسما برای حل آلرژن‌های موجود در هوا استفاده می‌شود.

برآورد شده است که بیش از 12 میلیون نفر در انگستان از آلرژی به علت آلرژن‌های موجود در هوا رنج می‌برند و تخمین زده شده است که از طریق بهره‌وری از دست رفته اقتصادی به حدود 1/7 میلیارد پوند در سال برسد.

پلاسمای سرد یک شکل از گازهای یونیزه شده است که متشکل از الکترون‌ها و یون‌های پرانرژی همراه با انواع وسیعی از ترکیبات شیمیایی بسیار واکنش‌پذیر می‌باشد. این تکنولوژی تنها نیاز به هوا و برق دارد.

پلاسمای سرد یک تکنولوژی در حال ظهور می‌باشد و کاربرد آن در چند بخش صنایع غذایی، تولید و زیست پزشکی مورد بررسی قرار گرفته است.

به تازگی کشف شده است که وقتی پلاسما سرد در تماس با آلودگی هوا قرار می‌گیرد آلودگی‌هایی همچون قارچ که عامل ایجاد آلرژی و یا مواد شیمیایی خانگی را از بین می‌برد و به صورت یک عامل ضد عفونی کننده عمل می‌کند.

اخیرا محققین دستگاهی را مبتنی بر پلاسمای سرد توسعه داده‌اند که می‌تواند برای از بین بردن آلرژن‌های هوای آلوده موجود در هوا مورد استفاده قرار گیرد. برای توسعه این دستگاه، محققین پلاسمای غنی شده از ترکیبات شیمیایی را به کار بردند. ترکیب شیمیایی، عامل اصلی و از بین برنده آلودگی‌ها می‌باشد.

محصول توسعه یافته می‌تواند آلرژن‌های متعدد مانند گرد و غبار، اسپور قارچی و .... را از بین ببرد. این دستگاه نسبت به نمونه‌های مشابه خود در بازار ارزان و کاربردی‌تر می‌باشد.

منبع: phys.org

نظـــرات