×
  • ورود ثبت نام فراموش کرده ام

آخرین اخبار داخلی و خارجی

اختراع محصولی قابل‌حمل برای سنجش خلوص آب
اخبار خارجی 4 ابان 1668

اختراع محصولی قابل‌حمل برای سنجش خلوص آب

//////////////////////////////////////////////////////////////////////////

مرکز مشاوره زیست – نانو، محصول قابل حملی را برای اندازه‌گیری میزان بازده فوتوکاتالیستی و میزان خلوص آب ثبت اختراع کرده است. این اختراع می‌تواند به‌عنوان وسیله‌ای برای استانداردسازی فوتوکاتالیست‌ها در نظر گرفته شود تا شرکت‌های مختلف بتوانند آن را به عنوان معیاری برای سنجش فوتوکاتالیست‌های تولیدی خود در برابر دیگر رقبا بکار گیرند.

مرکز مشاوره زیست – نانو (Bio Nano Consulting) یک مرکز مستقل مشاوره مبتنی بر فناوری در لندن است که در حوزه مدیریت پروژه و توسعه محصول فعالیت می‌کند. همچنین این مرکز در زمینه زیست‌حسگر، فوتونیک و نانومواد خدمات مشاوره، اعطای کمک هزینه و همکاری ارائه می‌دهد.

 

این مرکز اخیرا محصول قابل حملی را برای اندازه‌گیری میزان بازده فوتوکاتالیستی ثبت اختراع کرده است.

فعالیت‌های تحقیقاتی این اختراع توسط مرکز مشاوره زیست – نانو، مرکز تحقیقات فناوری نانو در لندن و دانشگاه کینگ ابوالعزیز صورت پذیرفت. این اختراع، دستگاه قابل حملی است که می‌توان از آن برای سنجش میزان خلوص آب یا اندازه‌گیری میزان بازده فوتوکاتالیستی استفاده کرد.

آلودگی آب در حال تبدیل به یکی از مشکلات جهانی است و در این راستا تقاضای فزاینده‌ای برای توسعه روش‌های سریع و قابل اطمینان برای سنجش و بهبود کیفیت آب به‌ وجود آمده است. اگرچه فرایندهای تصفیه آب پیشرفته متعددی اتخاذ شده است، اما این روش‌ها بسیار هزینه‌بر بوده و در نتیجه هزینه آب تولیدی را به میزان زیادی افزایش می‌دهند. در نتیجه نیاز شدیدی به یافتن روش‌هایی ارزان‌قیمت‌تر و مقرون به صرفه‌تر هم از نظر هزینه و هم انرژی، برای شکستن مولکول‌های سمی بزرگ در آب به مولکول‌های غیرسمی کوچک‌تر، وجود دارد. یکی از فناوری‌های امیدبخش در این زمینه، استفاده از فوتوکاتالیست‌های نیمه‌هادی است که تجزیه ترکیبات مضر در آب را افزایش می‌دهند. نکته کلیدی در توسعه فرایند‌ فوتوکاتالیست‌های نیمه‌‌هادی این است که درک درستی از چگونگی رفتار آن‌ها در شرایط محیطی متفاوت داشته باشیم.

کارایی یک فوتوکاتالیست معمولاً توسط نرخ تخریب یک ترکیب خاص در محلول‌های آبی، تحت شرایط کنترل شده همانند غلظت، تابش نور، میزان اسیدی یا بازی بودن و حجم آن مورد ارزیابی قرار می‌گیرد.

طیف‌سنج‌های مرسوم برای سنجش نرخ تخریب ترکیبات خاص معایب بسیار زیادی دارند. این طیف‌سنج‌ها بسیار بزرگ بوده و استفاده از آن‌ها هزینه‌بر است. علاوه‌ بر این، بخش‌های نوری و قابل حرکت بسیار گران‌‌قیمتی دارند که آن‌ها را به ابزارهایی بسیار حساس و نامناسب برای استفاده در امور میدانی تبدیل کرده است. دیگر روش‌‌های آنالیزی موجود همانند کروماتوگرافی نیز قابلیت سازگاری با شیوه ارزیابی لحظه‌ای (real-time monitoring) را ندارند.

اختراع اخیر به‌دنبال یافتن راه حلی مختصر، قدرتمند و ارزان‌‌قیمت با هدف پاسخگویی مستقیم به این مشکلات است. ابزار و شیوه‌ به‌کار رفته در این اختراع به ما اجازه می‌دهد تا تمرکز بالا و ارزیابی مستقیم و لحظه‌ای را بر روی ترکیب مورد آزمایش در محلول داشته باشیم.

علاوه بر این موارد، هیچ استاندارد قابل قبول صنعتی برای مقایسه کارایی فوتوکاتالیست‌های تولید شده جدید در آزمایشگاه‌ها یا شرکت‌های مختلف وجود ندارد. این اختراع می‌تواند به‌عنوان وسیله‌ای برای استانداردسازی باشد تا شرکت‌های مختلف بتوانند آن را معیاری برای سنجش فوتوکاتالیست‌های تولیدی خود در برابر دیگر رقبا به‌کار گیرند.

منبع:

https://www.bio-nano-consulting.com/bnc-adds-new-patent-to-its-portfolio-for-novel-device-measuring-photocatalytic-efficiency

نظـــرات