×
  • ورود ثبت نام فراموش کرده ام

آخرین اخبار داخلی و خارجی

همکاری ژاپن و تایلند در زمینه ابزارهای انرژی و سنتز مواد کاتالیستی
اخبار خارجی 13 ابان 1636

همکاری ژاپن و تایلند در زمینه ابزارهای انرژی و سنتز مواد کاتالیستی

//////////////////////////////////////////////////////////////////////////

اخیراً نانوتک، سمینار مشترک ژاپن – تایلند را تحت برنامه جاستیپ در سپتامبر ۲۰۱۷ با مشارکت آژانس علم و فناوری ژاپن و دانشگاه نستدا-کیوتو در پارک فناوری تایلند برگزار کرد. این سمینار، دومین سمیناری است که توسط نانوتک تحت پروژه "ابداعات در کاربرد زیست‌توده (Biomass) در ابزارهای انرژی و سنتز مواد کاتالیستی" برگزار شده است.

نانوتک یا همان مرکز ملی فناوری نانو (NANOTEC)، آژانس پیشرو در توسعه فناوری نانو در تایلند است. نانوتک یکی از چهار مؤسسه تحقیقاتی است که در سال ۲۰۰۳ تأسیس شده است و زیر نظر آژانس توسعه ملی علم و فناوری (NSTDA) و وزارت علوم و فناوری (MOST) تایلند فعالیت می‌کند.

نانوتک نقش دوگانه‌ای در خدمت به‌عنوان مرکز ملی تحقیق و توسعه و همچنین سازمان تأمین مالی برای حمایت از فعالیت‌های پژوهشی در دانشگاه‌ها و نهادهای عمومی دارد. در این راستا، ارتباطاتی قوی با دانشگاه‌های برجسته تایلند در قالب مرکز عالی فناوری نانو (COEN) ایجاد شد که شامل بیش از ۴۰۰ محقق نانوفناوری و همچنین مراکز پیشرو در زمینه فناوری نانو در خارج از کشور است.

به موازات پیشرفت فناوری نانو، نانوتک نیز موظف است درک و آگاهی از ایمنی نانومواد در داخل مرکز و همچنین بین عموم مردم را افزایش دهد. این مرکز در این زمینه فعالیت‌های متعددی از جمله مدیریت دانش، درخواست سیاست‌ها و مشارکت عمومی را آغاز کرده است.

اخیراً نانوتک، سمینار مشترک ژاپن – تایلند را تحت برنامه جاستیپ در سپتامبر ۲۰۱۷ و به‌عنوان مرکز همکاری برای برنامه‌های بین‌المللی و فعالیت‌های تحقیقاتی مشترک در استراتژی‌های بین‌المللی با مشارکت آژانس علم و فناوری ژاپن و دانشگاه نستدا-کیوتو در پارک فناوری تایلند برگزار کرد. این سمینار، دومین سمیناری است که توسط نانوتک تحت پروژه "ابداعات در کاربرد زیست‌توده (Biomass) در ابزارهای انرژی و سنتز مواد کاتالیستی" برگزار شده است.

هدف از برگزاری این سمینار، انتشار و به اشتراک‌گذاری دانش و اطلاعات مربوط به نوآوری‌های به‌دست آمده در کاربردهای زیست‌توده برای ابزارهای انرژی و سنتز مواد کاتالیستی بین نمایندگان دانشگاه کیوتو و دانشجویان تایلندی است که منجر به تقویت بیشتر شبکه تحقیقاتی از طریق پلتفرم جاستیپ (JASTIP) می‌شود.

جاستیپ (پلتفرم نوآوری دانش و فناوری انجمن ملل آسیای جنوب شرقی (ASEAN) - ژاپن) در سال ۲۰۱۵ برای توسعه پلتفرم در سه زمینه اصلی: انرژی و محیط‌زیست، منابع زیستی و تنوع زیستی و پیشگیری از حوادث، با همکاری علمی و فناوری ASEAN – ژاپن و با هدف توسعه پایدار راه‌اندازی شد. بیوتک، ام‌تک و نانوتک با یکدیگر و همچنین با محققان و دانشجویان دانشگاه‌های تایلند، در راستای مفهوم «زیست‌توده برای انرژی و مواد شیمیایی: B2EC» در حال همکاری هستند.

منبع:

https://www2.nanotec.or.th/en/?p=11368

نظـــرات