×
  • ورود ثبت نام فراموش کرده ام

آخرین اخبار داخلی و خارجی

مصاحبه با جناب آقای حسن علم‌خواه رئیس هیئت مدیره شرکت فناوران سخت‌آرا
اخبار مرکز 29 بهمن 1948

مصاحبه با جناب آقای حسن علم‌خواه رئیس هیئت مدیره شرکت فناوران سخت‌آرا

//////////////////////////////////////////////////////////////////////////

شرکت فناوران سخت آرا (سهامی خاص) به عنوان یک شرکت دانش‌بنیان با هدف ارائه خدمات صنعتی و توسعه‌ای و تدوین دانش فنی در زمینه پوشش‌های سخت پیشرفته به منظور به‌حداقل‌رساندن مشکلات صنعتی در حوزه سایش، فرسایش و خوردگی با حضور جمعی از متخصصان حوزه مهندسی سطح تاسیس شد. همچنین از اهداف تاسیس این شرکت، کمک به رسوخ فناوری نانوپوشش در صنایع کشور به منظور افزایش راندمان تولید، کاهش هزینه‌ها و افزایش کیفیت محصولات تولیدی می‌باشد.

۱- لطفاً خودتان را معرفی کنید و در مورد شرکت و مسئولیت خودتان در شرکت توضیح دهید.
بنده علم خواه هستم. در حال حاضر رئیس هیأت مدیره شرکت فناوران سخت‌آرا هستم و همچنین مسئولیت بخش تحقیق و توسعه شرکت را بر عهده دارم.
شرکت فناوران سخت‌آرا به صورت تخصصی بر روی پوشش‌های نانوساختار سخت فعالیت می‌کند و عمده فعالیت آن ارائه خدمات صنعتی به شرکت‌های صنعتی و همچنین انجام فعالیت‌های تحقیقاتی در ارتباط با دانشگاه است.

۲- حوزه فعالیت شرکت در کدام زمینه‌های کاربردی و صنعتی است؟
با توجه به این‌که نوع و جنس فعالیت ما خدماتی است، می‌توان گفت در اکثر شرکت‌های تولیدی اعم از صنایع خودروسازی و قطعه‌سازی، لوازم خانگی و صنایع متفرقه کاربرد دارد؛ به طور کلی در تمام صنایع نام برده شده و شرکت‌های دیگری که با ابزار و قطعه سروکار داشته باشند، مرتبط است. کاری که ما در شرکت دنبال می‌کنیم، عملاً افزایش طول عمر و کارایی قالب‌ها و ابزارهاست؛ به هر حال تمامی شرکت‌های تولیدی حداقل یک ابزار دارند، لذا می‌توان گفت دامنه شمول این نوع پوشش‌ها می‌تواند در تمام شرکت‌های تولیدی باشد.

۳- همکاری شما در قالب ICAN با چه هدفی بوده است؟
به هرحال حوزه نانو و نانوپوشش جزء حوزه‌های بسیار جدید است؛ البته در دنیا نزدیک به ۴۰ سال است که بر روی این حوزه کار می‌شود ولی در کشور ما این حوزه، حوزه جدیدی است و ما به این باور رسیده‌ایم که اگر بخواهیم همگام با توسعه فناوری در دنیا قدم برداریم، باید یک ارتباط تنگاتنگ و معنی‌دار با دانشگاه‌ها داشته باشیم. لذا احساس کردیم که ICAN می‌تواند بستر خیلی خوبی باشد تا ارتباط مؤثر و موفقی بین فناوران و دانشگاهیان و صنایع برقرار شود.

۴- ICAN چقدر می‌تواند (یا توانسته است) در برقراری ارتباط شما با جامعه دانشگاهی مؤثر باشد؟
ICAN مجموعه‌ای نوپاست ولی با همین زمان کوتاهی که از فعالیتش می‌گذرد، ما ۲ تا ۳ مورد مذاکره برای همکاری داشته‌ایم؛ به عنوان مثال دانشگاه شاهرود و دانشگاه‌های دیگر که در این موارد پایان‌نامه‌ای تعریف کردیم که با توجه به نیاز توسعه فناوری محصولات شرکت ما بود و البته مشتری صنعتی دارد. ما امیدواریم بتوانیم با ریل‌گذاری مرکز ICAN، توانمندی دانشگاهیان را در راستای حل مشکلات صنعت سوق دهیم.

۵- کدام دسته از افراد در جوامع دانشگاهی می‌توانند با ICAN با شما ارتباط برقرار کنند؟
جامعه مخاطب ما می‌توانند اساتید و دانشجویان تحصیلات تکمیلی باشند. دانشجویان تحصیلات تکمیلی باید یک کار جدید در حد مقطع خود انجام دهند و نیازهایی که ما و شرکت‌های دیگر دارند می‌توانند این پایان‌نامه‌ها را هدایت کنند تا پایان‌نامه‌هایی هدفمند داشته باشیم؛ به طور خلاصه می‌توان گفت جامعه هدف ما می‌توانند اساتید، دانشجویان و همچنین فارغ‌التحصیلان باشند. فارغ‎التحصیلان هم می‌توانند با مجموعه ICAN و پلتفرم نانوپوشش همکاری کنند.

۶- آیا تا به حال تجربه‌ای از همکاری با اساتید و محققین خارج از مجموعه خود داشته‌اید؟ آن را چطور ارزیابی می‌کنید؟
بله همکاری بوده است ولی بیشتر به صورت همکاری‌ها دوستانه بوده و هیچ سازوکاری نداشته است. ما عقیده داریم که با وجود سازوکار و قواعد بین شرکت‌ها، ICAN و فناور بتوان این مسائل را هدفمند کردکه هم شرکت‌ها استفاده کنند و هم دانشگاهیان به این سمت سوق پیدا کنند که پایان‌نامه‌ها و برنامه‌هایشان هدفمند شود.

۷- معیار شما برای همکاری پژوهشی با جامعه دانشگاهی چیست؟
برای ما مهم است که پایان‌نامه‎ای که تعریف می‌شود واقعی باشد؛ از این جهت عرض می‌کنم واقعی که مبتنی بر چالش‌های فعلی صنعت باشد، یعنی آن چالش‌ها را ما از صنایع احصاء کنیم و در اختیار دانشگاهیان بگذاریم. از طرفی دیگر این امکان فراهم است که دانشگاهی‌ها هم یک نیاز صنعتی را انتخاب کرده و با همکاری ما و ICAN بخواهند این مشکل راحل کنند.

۸- آیا امکان تعریف پایان‌نامه مشترک میان شما و دانشگاه وجود دارد؟ رویکردهای مشابه دیگر به چه صورت است؟
ما سه مدل همکاری با دانشگاهیان داریم: یک مدل همکاری این است که استاد و دانشجو نیاز به خدمات ما دارند و می‌خواهند پوشش خاصی را با روش‌های PVD موجود در شرکت اعمال کنند و از ما ارائه خدمات بگیرندکه ما در قبال دریافت وجه، این خدمات را ارئه می‌دهیم. مدل بعد بحث پایان‌نامه مشترک است که بر مبنای نیاز صنعت تعریف می‌شود و طبق یک قاعده بین شرکت و پژوهشگر انجام می‌شود. مدل سوم طرح‌های پژوهشی است که این طرح‌ها، هم با نگاه بلندمدت توسعه صنعتی است و هم باید واقعی و مبتنی بر نیاز صنعت باشد؛ ولی این نوع سوم که ما آن را طرح می‌نامیم، مطمئناً نیاز به مشارکتی بیشتر از پایان‌نامه دارد که در پایان به حل یک مشکل صنعتی یا توسعه یک محصول دیگر منتهی می‌شود.

۹- آیا امکان آموزش به محققان قبل از کار با دستگاه وجود دارد؟
با توجه به پیشرفته بودن دستگاه‌ها، ما برای دستگاه‌ها اپراتور حرفه‌ای گرفته‌ایم، ولی با این وجود اگر پژوهشگر تمایل دارد از دستگاه آزمایشگاهی استفاده کند می‌تواند با دستگاه آشنا شود و آموزش ببیند. همچنین باید گفت ما دوره‌های عملی کار با دستگاه داریم و این بستر فراهم است که اگر پژوهشگر علاقه‌مند است می‌تواند در این دوره‌ها شرکت کند و از نزدیک با دستگاه‌ها آشنا شود و آموزش‌های حداقلی به وی ارائه شود.

۱۰- اگر سخن پایانی دارید بفرمایید.
نکته خیلی مهم این است که پژوهشگر ما (در حال حاضر فعلاً دانشجو و فارغ‌التحصیل) باید در انتخاب موضوعات تحقیقاتی احتیاط کند. مثلاً شخصی فقط قصد چاپ مقاله را دارد تا فارغ‌التحصیل شود؛ ولی ICAN دانشجو را به این سمت سوق می‎دهد که نگاهش واقع‌گرایانه شود؛ بدین معنی که دانشجو مسئله صنعتی را به دانش آکادمی خودش گره بزند و در کنار فارغ‌التحصیلی از عواید مادی که ممکن است برایش فراهم شود، استفاده کند.

 

نظـــرات