×
  • ورود ثبت نام فراموش کرده ام

آخرین اخبار داخلی و خارجی

لزوم توجه به مسائل ایمنی حین کار با تجهیزات آزمایشگاهی و نیمه‌صنعتی
اخبار مرکز 9 تیر 1612

لزوم توجه به مسائل ایمنی حین کار با تجهیزات آزمایشگاهی و نیمه‌صنعتی

//////////////////////////////////////////////////////////////////////////

ایمنی کار در آزمایشگاه و محیط‌های صنعتی از جمله مهم‌ترین مقوله‌هایی است که توجه محققان و آزمایشگران را همواره می‌طلبد. ICAN از جمله مراکزی است که بدین مسئله اهمیت می‌دهد و از مخاطبان خود می‌خواهد حین کار با تجهیزات یا درخواست خدمت آزمایشگاهی با دریافت مشاوره لازم از کارشناسان مرکز این موارد را مدنظر قرار دهند.

مرکز صنعتی‌سازی نانوفناوری کاربردی از جمله مراکزی است که طیف وسیعی از تجهیزات آزمایشگاهی و نیمه‌صنعتی را در اختیار مخاطبان خود قرار داده است. این تجهیزات متناسب با نوع و کاربرد خود ملاحظات ایمنی خاصی را می‌طلبند. متقاضیان باید قبل از کار با تجهیز یا ثبت سفارش خدمت خود، مشاوره لازم را از کارشناسان مربوطه اخذ کنند و نسبت به ملاحظات ایمنی آگاهی لازم را بدست آورند.
برای آشنایی بیشتر با این ملاحظات در ادامه به مثالی عینی اشاره می‌کنیم.
اخیرا شرکت فناوران نانومقیاس اقدام به تولید نانوالیاف پایه پلی‌استایرن طبق سفارش یکی از متقاضیان کرد. تست اولیه با دستگاه غوطه‌وری آزمایشگاهی طی مدت یک ساعت اجرا شد. نتیجه در حالی موفقیت‌آمیز بود که فاصله حمام و درام ریسنده ۱۵ سانتی‌متر در نظر گرفته شده بود.
در ادامه با توجه به ملاحظات موردنظر متقاضی فاصله حمام و درام ریسنده به ۱۰ سانتی‌متر (حداقل فاصله ممکن برای تجهیز ۸ سانتی‌متر است) کاهش پیدا کرد. پس از گذشت ۱۵ دقیقه از شروع تست، محلول موجود در تجهیز آتش گرفت. دلیل این امر استفاده از حلال THF بود که از جمله حلال‌های فرار و اشتعال‌زا است.
در واقع در اجرای تست فوق‌الذکر یا باید از حلال دیگری استفاده می‌شد یا باید فاصله بیشتری در نظر گرفته می‌شد.
افرادی که می‌خواهند تست‌های خود را به کمک این تجهیز اجرا کنند باید اشتغال‌زایی و فراریت حلال خود را مدنظر قرار دهند.
جهت مشاهده لیست کامل تجهیزات این مرکز می‌توانید به اینجا مراجعه کنید.
همچنین جهت دریافت مشاوره می‌توانید از طریق پل‌های ارتباطی مرکز اقدام فرمایید.
تلفن: ۵۶۲۷۷۱۵۲-۵۶۲۷۷۱۸۲-۵۶۲۷۷۱۶۲
ایمیل: Ican@nano.ir

نظـــرات