×
  • ورود ثبت نام فراموش کرده ام

آخرین اخبار داخلی و خارجی

آسیاب نمونه‌های بیولوژیکی به کمک دستگاه میکسر میل در ICAN
اخبار مرکز 15 تیر 1740

آسیاب نمونه‌های بیولوژیکی به کمک دستگاه میکسر میل در ICAN

//////////////////////////////////////////////////////////////////////////

دستگاه بلوطی (میکسر میل) شرکت امین آسیا فناور پارس از جمله معدود تجهیزاتی است که می‌تواند مواد بیولوژیکی مورد استفاده در آزمایشگاه‌های ژنتیک و استخوان را که دارای خواص مکانیکی بالا با بافتی نرم و فیبری هستند، آسیاب کند. این دستگاه در محل ICAN موجود است و علاقه‌مندان می‌توانند از این دستگاه برای آسیاب نمونه‌های خود استفاده کنند.

آسیاب بلوطی برای پودر کردن ذرات تا حد میکرون و نانومتر برای مواد ترد و سخت و در صورت استفاده از آپشن فریز برای مواد فیبری و نرم استفاده می‌شود. اساس کار دستگاه حرکت ارتعاشی محفظه‌های آسیاب و در نتیجه آن حرکت گلوله‌های داخل محفظه است. در اثر این مکانیزم سایز مواد داخل محفظه در اثر برخورد با گلوله‌ها و جداره محفظه کاهش می‌یابد.
مواد بیولوژیکی به دلیل ساختار نرم حین آسیاب، به هم می‌چسبند، بافتشان تجزیه می‌شود و تغییر خواص می‌دهند. با توجه به این مسائل آسیاب این نوع مواد کار راحتی نیست و توسط تجهیزات آزمایشگاهی معمول آسیاب قابل‌اجرا نیست.
شرکت امین آسیا فناور پارس تنها تولیدکننده آسیاب بلوطی در ایران، تا به امروز توانسته است نمونه غضروف زانوی انسان را به کمک نیتروژن مایع به عنوان سردکننده (بدون تماس با نمونه) به راحتی در زمان بسیار کم، در حد میکرون آسیاب کند. نیتروژن مایع دمای نمونه را تا ۱۸۰- درجه سانتی‌گراد پائین می‌آورد. نمونه پس از آسیاب دارای دمای حدود صفر درجه سانتی‌گراد است. این مواد در این دما بسیار پایدار هستند. از جمله نمونه‌های آسیاب‌شده در این مرکز می‌توان به پالپ قلب گاو، استخوان انسان، استخوان فریزدرایینگ‌شده گاو و غضروف زانوی انسان اشاره کرد. شرایط آزمایش برای نمونه غضروف انسان به شرح زیر است:
مقدار نمونه: ۱ گرم
زمان آسیاب: به ازای هر ۱ گرم ۳ دقیقه
سرعت دستگاه: ۵۰ سیکل بر ثانیه
سایز نمونه درخواستی: میکرون
شرایط آزمایشگاهی: استفاده از نیتروژن مایع
در ادامه نمونه‌هایی از کاربردهای این تجهیز آمده است:
•    پودر کردن مواد معدنی، شیمیایی، اکسید فلزات، مواد دارویی، کشاورزی و رنگ تا حد میکرون و نانومتر
•    مخلوط کردن و همچنین انجام واکنش شیمیایی مواد حین آسیاب
•    امکان پودر کردن مواد نرم مانند غضروف، پلاستیک، و مواد غذایی با استفاده از آپشن فریز
•    قابل‌استفاده در آزمایشگاه‌های ژنتیک و استخوان به دلیل محدودیت دمایی مواد حین آسیاب
جهت آشنایی بیشتر با این تجهیز می‌توانید به اینجا مراجعه کنید یا با پل‌های ارتباطی ICAN تماس حاصل فرمایید.

نظـــرات