×
  • ورود ثبت نام فراموش کرده ام

آخرین اخبار داخلی و خارجی

مصاحبه با جناب آقای حمیدرضا فراهانی مدیرعامل شرکت امین آسیا فناور پارس
اخبار مرکز 18 تیر 1730

مصاحبه با جناب آقای حمیدرضا فراهانی مدیرعامل شرکت امین آسیا فناور پارس

//////////////////////////////////////////////////////////////////////////

شرکت امين آسیا فناور پارس در زمينه طراحي و ساخت تجهيزات صنايع نفت، نيروگاهي و آزمايشگاهي فعاليت می‌کند.

شرکت امين آسیا فناور پارس در زمينه طراحي و ساخت تجهيزات صنايع نفت، نيروگاهي و آزمايشگاهي فعاليت می‌کند. زمينه فعاليت شرکت به شرح زیر است:
•    طراحي و ساخت تجهيزات آزمايشگاهي و صنعتي مانند: آسياب گلوله‌اي سياره‌اي، توربو ميکسر و..
•    طراحي و ساخت راکتورها و مخازن تحت فشار
•    طراحي، ساخت و تعمير مبدل‌هاي حرارتي
•    ساخت قطعات صنعتي از آلياژهاي استراتژيک مانند پايه نيکل، کبالت و تيتانيوم

 

۱- لطفاً خودتان را معرفی کنید و در مورد شرکت و مسئولیت خودتان در شرکت توضیح دهید.
من حمیدرضا کمال‌آبادی فراهانی مدیرعامل شرکت امین آسیا فناور پارس هستم. شرکت ما در دو حوزه اصلی ساخت تجهیزات آزمایشگاهی و صنعتی فعالیت دارد. تجهیزات آزمایشگاهی عمدتا مرتبط با فناوری نانو است و شامل چند نوع میکسر، آسیاب‌های پرانرژی و راکتور هست. فعالیت‌های صنعتی شرکت مرتبط با نفت و پتروشیمی است بطوریکه در زمینه ساخت تجهیزات از جمله مخازن تحت فشار، مبدل‌های حرارتی و ساخت قطعات یدکی که به خصوص در چند سال گذشته به علت تحریم‌ها وارداتشان به ایران قطع شده است فعالیتمان بیشتر بوده است.

 

۲- همکاری شما در قالب ICAN با چه هدفی بوده است؟
یکی از سازمان‌های موفق در کشور ستاد ویژه توسعه فناوری نانو است که فعالیت‌های خوبی در زمینه‎های مختلف انجام داده است. یکی از فعالیت‌های جدید این نهاد برپایی مرکز ICAN است که با هدف اصلی توسعه بازار شروع به فعالیت کرد و علاوه بر آن در زمینه خدمات آزمایشگاهی هم فعال است. حوزه‌هایی که ما برای همکاری با ICAN اعلام آمادگی کردیم در دو بخش خدمات آزمایشگاهی و توسعه بازار خلاصه می‌شود. در بخش توسعه بازار پروژه‌هایی که دانشجویان یا اساتید اجرا کرده‌اند اما به دلیل نبود بستر مناسب ادامه نداده‌اند، انتخاب می‌شوند و در صورت احراز صلاحیت تجاری وارد بستر مرکز شده و به کمک تسهیلات و امکانات موجود توسعه پیدا می‌کنند.

 

۳- ICAN چقدر می‌تواند (یا توانسته است) در برقراری ارتباط شما با جامعه دانشگاهی مؤثر باشد؟
ICAN اخیرا فعالیت خود را آغاز کرده است و ما از گذشته در بخش خدمات آزمایشگاهی فعالیت می‌کردیم و مشتریانی از جامعه دانشجویی و دانشگاهی داشتیم. در بخش پروژه‌های مشترک، پروژه‌های مورد نظر خود را انتخاب کردیم و در انتظار اعلام آمادگی طرف مقابل اعم از اساتید و دانشجویان برای مصاحبه و شروع کار هستیم. در توسعه بخش اول و آغاز به کار بخش دوم ICAN به ما کمک خواهد کرد.
در کل با توجه به مدت زمان شروع کار مرکز و روند توسعه اخیر آن باید گفت ICAN پرانرژی فعالیتش را آغاز کرده است.

 

۴- کدام دسته از افراد در جوامع دانشگاهی می‌توانند با ICAN با شما ارتباط برقرار کنند؟
پژوهشگرهایی که بیشتر در زمینه فناوری نانو فعالیت می‌کنند و تمایل دارند کاربرد تجاری برای فعالیت خود پیدا کنند. علیرغم اینکه ایران پیشرفت‌های خوبی در زمینه نانو داشته است ولی هرچه در این زمینه پیشرفت می‌کنیم، بازار جدید و زیرشاخه‌های جدیدی از این علم مشخص می‌شود و شرکت ما نمی‌تواند به همه این زیرشاخه‌ها وارد شود. بهتر این است که اساتید دانشگاهی که فعالیت‌های پژوهشی انجام می‌دهند برای ورود به این زیرشاخه‌ها با ما همراه شوند.

 

۵- آیا تا به حال تجربه‌ای از همکاری با اساتید و محققین خارج از مجموعه خود داشته‌اید؟ آن را چطور ارزیابی می‌کنید؟
 در حد مشورت‌های کوتاه با اساتید همکاری داشتیم ولی همکاری در جهت پیشبرد یک فعالیت تجاری شکل نگرفته است. البته یکی از اعضای هیت مدیره ما از اعضای هیت علمی هستند که ایشان کمک‌های زیادی در زمینه‌های علمی به ما می‌کنند.

 

۶- معیار شما برای همکاری پژوهشی با جامعه دانشگاهی چیست؟
اول اینکه پروژه کاربردی باشد و در حد تحقیقات نباشد چراکه ما یک شرکت اقتصادی هستیم و تمایل داریم که اجرا و عملی‌کردن این پروژه‌ها برای شرکت سودده باشد. همچنین باید این دید که چطور می‌توان یک موضوع را تجاری‌سازی کرد وجود داشته باشد و سوم اینکه دید افراد در مورد ایده واقعی باشد. یک ایده خوب ابتدای راه است و 15-20 درصد کار را شامل می‌شود. بعد از آن مراحل زیادی وجود دارد مانند ساخت نمونه، بازاریابی، فروش و خدمات پس از فروش که هزینه بسیار زیادی دارد و افراد باید برای سهم شراکت خود به این موارد هم توجه داشته باشند. علاوه بر آن باید در نظر داشته باشند که در بهترین حالت سوددهی ۲۰-۲۵ است و در خصوص چگونگی تقسیم سود باید تصمیم‌گیری شود. اگر دید دو طرف نسبت به کار واقعی باشد و هزینه‌ها با دید واقعی پیش‌بینی شوند ما در زمینه شراکت از افراد استقبال می‌کنیم.

 

۷- آیا امکان تعریف پایان‌نامه مشترک میان شما و دانشگاه وجود دارد؟ رویکردهای مشابه دیگر به چه صورت است؟
بله خودمان چند موضوع کاربردی که قابلیت تجاری‌شدن دارند پیشنهاد دادیم. دو مورد از آن‌ها مواردی هستند که در دنیا ساخته نشده‌اند و اگر به تولید محصول بیانجامد می‌توانیم در دنیا آن را عرضه کنیم ولی این موارد در حد ایده است و نیاز به یک پژوهشگر فعال دارد.
اساتید دانشگاه با توجه به مشغله‌هایی که در دانشگاه دارند نمی‌توانند وقت صرف کنند و درگیر صنعت شوند چراکه وقتی در حال ساخت دستگاه یا تولید محصولی باشید درگیر مسائل پیش‌بینی‌نشده‌ای می‌شوید که نیاز به صرف وقت زیادی دارد. ما این توقع را از اساتید نداریم که بتوانند ما را در این زمینه همراهی کنند. ما ترجیحمان بر این است که اساتید این ایده‌ها را مطرح کنند و نمونه اولیه و راه‌حل را ارائه کنند یا اینکه برای ایده‌های خود یا ایده‌های ما راهکار توسعه محصول در قالب یک پروژه مشترک ارائه دهند.


۸- آیا امکان آموزش به محققان قبل از کار با دستگاه وجود دارد؟
بله ما هم در زمینه موارد ایمنی دستگاه‌ها و هم موارد فنی، افراد را کاملا آموزش می‌دهیم که هم ایمن کار کنند و هم محصول را در کوتاه‌ترین زمان ارائه دهند.


۹- اگر سخن پایانی دارید بفرمایید.
اولا از ستاد نانو و دبیر آن جناب دکتر سرکار همچنین مدیر ICAN مهندس خلج که انرژی زیادی را صرف مرکز کردند تشکر می‌کنم. ایده‌ای در ذهن بنده است بدین ترتیب که علاوه بر همکاری دانشجویان و اساتید داخل کشور از اساتید خارج از کشور استفاده کنیم و فراخوان توسعه محصولات خود را در سطح بین‌المللی مطرح کنیم. در کنار این امر شرکت‌های مطرح خارج کشور را به کار خود علاقه‌مند کنیم تا بتوانیم یک سرمایه‌گذاری مشترک داشته باشیم و محصول مشترکی در ایران، خاورمیانه و جهان تولید کنیم.
ایران هزینه‌های تولیدش نسبت به اروپا کمتر است بنابرین محصولات تولیدی در ایران می‌تواند مزیت اقتصادی بیشتری در خاورمیانه داشته باشد.

نظـــرات