×
  • ورود ثبت نام فراموش کرده ام

آخرین اخبار داخلی و خارجی

«پلاستیک یا این سیاره»، نشستی مشترک توسط شرکت پارسا پلیمر شریف و National Geographic فارسی
اخبار داخلی 29 تیر 1607

«پلاستیک یا این سیاره»، نشستی مشترک توسط شرکت پارسا پلیمر شریف و National Geographic فارسی

//////////////////////////////////////////////////////////////////////////

با توجه به اهمیت پلاستیک‌ها، فواید آن‌ها و تاثیر مخرب آن‌ها بر محیط‌زیست نشستی مشترک با موضوعیت پلاستیک‌ها و آثار مخربشان بر محیط‌زیست توسط پارسا پلیمر شریف و National Geographic فارسی برگزار شد. شایان ذکر است که شرکت پارسا پلیمر شریف از جمله همکاران ICAN در پلتفرم فناوری نانوکامپوزیت است و در کنار ارائه خدمات آزمایشگاهی و ساخت و تولید، همکاری پژوهشی قابل‌توجهی را با جامعه دانشگاهی علاقه‌مند در این حوزه در کنار ICAN آغاز کرده است.

از ابداع پلاستیک‌ها در میانه‌های قرن بیستم میلادی تاکنون، چیزی بیش از ۹ میلیارد تن انواع پلاستیک‌ها در کره زمین تولید و مصرف شده ‌است.  این پلاستیک‌ها رفاه، امنیت و سلامت را در کنار بسیاری دیگر از مزایا برای بشر به ارمغان آورده‌اند. غذاهای بسته‌بندی‌شده و پاکیزه تقریباً در همه‌جای این کره خاکی در دسترس هستند. خودروها به مدد پلاستیک‌ها ایمن‌تر شده‌اند. ابزار و ادوات زندگی روزمره به کمک پلاستیک‌ها بسیار متنوع شده‌اند و آسودگی را نوید داده‌اند. با این حال، حدود ۱۶۵ میلیون تن زباله پلاستیکی در اقیانوس‌ها انباشته شده ‌است و سالانه چیزی حدود ۹ میلیون تن دیگر به این مقدار در دریاها افزوده می‌شود. سالانه در جهان تنها ۹ درصد از پلاستیک‌های تولیدی بازیافت می‌شود و بخش عمدة دیگری باعث آلودگی منابع طبیعی می‌شوند یا در مراکز دفن زباله انباشته می‌شوند. این بقایای پلاستیک‌ها تا ۵۰۰ سال بعد تجزیه می‌شوند و منجر به نشت گندآبه‌های سمّی به آب و خاک می‌گردند. با توجه به صدمات بالقوه موجود، روز ۲۱ تیر به عنوان روز جهانی بدون پلاستیک‌ها نامگذاری شده ‌است. شرکت پارسا پلیمر شریف از جمله همکاران ICAN در پلتفرم نانوکامپوزیت با توجه به مسئولیت‌های اجتماعی خود در این زمینه، در پروژه‌ای مشترک با National Geographic فارسی اقدام به برگزاری نشستی با عنوان "پلاستیک یا این سیاره؟" در این روز باغ کتاب تهران کرد.
در این نشست که همزمان با رونمایی از ۶۶امین شماره از مجله نشنال جئوگرافیک فارسی برگزار شد، جناب آقای بابک نیکخواه بهرامی، سردبیر نشریه، سرکار خانم دکتر ناهید خداکرمی رئیس کمیته سلامت شورای اسلامی شهر تهران و جناب مهندس سعید زکایی مدیر عامل شرکت پارسا پلیمر شریف سخنرانی کردند.
جناب دکتر ذکایی با تأکید مجدّد بر فواید پلاستیک‌ها برای جوامع، بر آسیب‌های محتمل آن‌ها بر محیط زیست و راهکارهایی برای استفاده هرچه بهینه‌تر از پلاستیک‌ها اشاره داشتند. گسترش تولید و استفاده از پلاستیک‌های دوستدار محیط‌زیست به عنوان یک راه‌حل عملی برای کاهش آسیب‌های زیست‌محیطی از جانب ایشان مطرح شد.
شایان ذکر است National Geographic فارسی از این شماره، نشریات خود را در پلاستیک‌های کودشونده که توسط پارسا پلیمر شریف تولید شده‌اند بسته‌بندی کرده ‌است تا گامی در راستای شکل‌دادن به جریانی برای توسعه استفاده از این خانواده از پلاستیک‌ها بردارد.

نظـــرات