×
  • ورود ثبت نام فراموش کرده ام

آخرین اخبار داخلی و خارجی

اعلام نتایج چهارمین دوره ارزیابی مراکز عضو شبکه آزمایشگاهی
اخبار مرکز 30 تیر 1595

اعلام نتایج چهارمین دوره ارزیابی مراکز عضو شبکه آزمایشگاهی

//////////////////////////////////////////////////////////////////////////

نتایج چهارمین دوره ارزیابی عملکرد مراکز عضو شبکه آزمایشگاهی فناوری‌های راهبردی، با ارزیابی خدمات ارائه‌شده و فعالیت‌های صورت‌گرفته توسط مراکز در سال ۱۳۹۶، منتشر شد. طبق این رتبه‌بندی مرکز صنعتی‌سازی نانوفناوری کاربردی (ICAN) تنها با ۶ ماه سابقه رتبه ۹۰ را از آن خود کرده است.

اعضای قطعی شبکه آزمایشگاهی در سال ۹۶، بیش از دو میلیون و ۱۸۰ هزار خدمت آزمایشگاهی را به بیش از ۶۸ هزار مشتری شامل پژوهشگران، دانشجویان و صنایع کشور ارائه کرده‌اند و درآمدی حدود ۱۱۶۳ میلیارد ریال کسب کرده‌اند.
سالانه، مراکز عضو قطعی شبکه آزمایشگاهی فناوری‌های راهبردی بر اساس دستورالعمل ارزیابی این شبکه که با هدف ایجاد رقابتی سالم و سازنده، به منظور بهبود کیفیت خدمات آزمایشگاهی و افزایش توانمندی علمی آن‌ها تدوین شده ‌است، ارزیابی می‌شوند. عملکرد این مراکز عضو شبکه آزمایشگاهی بر اساس سه شاخص کلان «کارکرد آزمایشگاه»، «مشتری‌مداری» و «همکاری شبکه‌ای» سنجیده می‌شود.
در چهارمین دوره ارزیابی فعالیت آزمایشگاه‌ها، به ترتیب، «مرکز پژوهش متالورژی رازی»، «بنیاد علوم کاربردی رازی» و «مرکز فرآوری مواد معدنی ایران، رتبه‌های اول تا سوم را کسب کرده‌اند.
 مرکز صنعتی‌سازی نانوفناوری کاربردی (ICAN) پس از آغاز فعالیت خود در شهریورماه ۱۳۹۶، تنها طی فعالیت در شش ماهه دوم سال توانست رتبه ۹۰ام را در میان آزمایشگاه‌های فعال شبکه آزمایشگاهی کسب کند. این مرکز روی نوعی از خدمات آزمایشگاهی و ساخت و تولید تمرکز می‌کند که بسیاری از مراکز آنان را ارائه نمی‌کنند. ارائه این نوع خدمات با کمک سازندگان تجهیزات مربوطه و مشاوره آنان میسر شده است. مخاطبین خدمات آزمایشگاهی ICAN دانشجویان، اساتید، شرکت‌ها و محققان هستند.
تا پایان سال ۹۶، ۲۸۲ مجموعه آزمایشگاهی از دانشگاه‌ها، پژوهشگاه‌ها و مراکز تحقیقاتی دولتی و شرکت‌های خصوصی سراسر کشور عضو قطعی شبکه آزمایشگاهی فناوری‌های راهبردی بوده‌اند که از این بین، ۲۶۲ مجموعه آزمایشگاهی در این ارزیابی حضور داشتند.
رشد ۳۷ درصدی تعداد خدمت ارائه‌شده از سوی مراکز عضو شبکه آزمایشگاهی فناوری‌های راهبردی معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری و رشد ۵۴ درصدی درآمد این مراکز نسبت به سال ۹۶، از دستاوردهای قابل‌توجه شبکه در زمینه توسعه ارائه خدمات آزمایشگاهی در سراسر کشور به شمار می‌رود.
سهم مراکز عضو قطعی شبکه آزمایشگاهی از خدمات ارائه‌شده در سال ۹۶، در نمودار زیر نشان داده شده است.

در حال حاضر ۳۶ درصد از اعضای شبکه از آزمایشگاه‌های بخش خصوصی، ۳۵ درصد اعضا از دانشگاه‌ها و پژوهشگاه‌های وابسته به وزارت علوم، تحقیقات و فناوری و ۲۹ درصد مابقی، از سایر سازمان‌ها و وزارتخانه‌های کشور هستند و اطلاعات توانمندی‌ها، دستگاه‌ها و خدمات این مراکز، در پایگاه اینترنتی شبکه آزمایشگاهی در دسترس پژوهشگران و صنایع کشور قرار گرفته ‌است.
فهرست کامل امتیازات و رتبه‌بندی مراکز عضو شبکه آزمایشگاهی فناوری‎های راهبردی از اینجا قابل‌دریافت است.

منبع: شبکه آزمایشگاهی فناوری‌های راهبردی

نظـــرات