×
  • ورود ثبت نام فراموش کرده ام

فرصت‌های صنعتی ICAN

افزایش خواص آبگریزی از طریق پلیمریزاسیون پیش ماده پر فلورو هگزان بر پارچه های پلی استر تارو و پودی و افزایش ماندگاری آن‌ها
افزایش خواص آبگریزی از طریق پلیمریزاسیون پیش ماده پر فلورو هگزان بر پارچه های پلی استر تارو و پودی و افزایش ماندگاری آن‌ها

در سال‌های اخیر، محصولات برپایه تکمیل‌های نوین جای خود را در سبد محصولات تک باز نموده است.

تشریح طرح

در سال‌های اخیر، محصولات برپایه تکمیل‌های نوین جای خود را در سبد محصولات تک باز نموده است. این امر ناشی از رشد روزافزون استانداردهای حاکم بر محصولات نساجی و اقبال هر چه بیشتر مشتریان به استفاده از منسوجات با کارایی بالاست. تکمیل‌های نوین در نساجی شامل ضد باکتری و قارچ، ضد آب و لک، ضد چروک، ضد آتش، خوشبوکننده، دافع حشرات و ... است. امروزه رایج‌ترین و عامه‌پسندترین تکمیل‌های نوین، ایجاد خواص ضد آب و لک با ماندگاری بالا بر پارچه‌های تاری پودی است. عموماً این تکمیل‌ها به روش‌های شیمیایی فولارد-خشک-تثبیت (Pad-Dry-Cure) یا سل-ژل، با استفاده از ترکیبات سیلان یا فلوروکربن‌های ۶ عامله انجام می‌شود. این روش‌ها عمدتاً پرهزینه بوده و اجرای آن نیازمند تجهیزات خاصی است و تکمیل انجام شده عموماً دارای ثبات شستشویی و سایشی پایینی است. لذا بر آن هستیم تا در این طرح، با پلیمریزاسیون پیش‌ماده پر فلورو هگزان (به‌عنوان رایج‌ترین ترکیبات آب‌گریز موجود در بازار) در محیط پلاسما اتمسفری بر پارچه‌های پلی استر تاری پودی، خواص آب‌گریزی و ماندگاری آن‌ها را مورد ارزیابی قرار دهیم.

اهداف و معیارهای مورد نظر

۱- دستیابی به دانش فنی پلیمریزاسیون پیش‌ماده‌های پر فلورو هگزان در محیط پلاسما اتمسفری

۲- بهینه‌سازی نوع و غلظت مونومر آب‌گریز

۳- بهینه‌سازی پارامترهای دستگاه پلاسما (هندسه الکترودها، توان، سرعت عبور پارچه و نوع/دبی گاز تزریق شده)

۴- مطالعه خواص سطحی، خواص آب‌گریزی و ثبات شستشویی و سایشی

۵- بررسی توجیه اقتصادی روش پلیمریزاسیون پلاسمایی در مقایسه با روش‌های شیمیایی متداول (در صنعت) در آب‌گریزی منسوجات و ارائه مدل مفهومی جهت صنعتی‌سازی روش پلیمریزاسیون پلاسمایی مواد آب‌گریز

وضعیت : در حال پذیرش
پلتفرم : پلاسمای سرد
ساخت فیلتر روغن
ساخت فیلتر روغن

آلودگی‌هایی مانند خرده‌ریزهای آهنی‌، دوده و ... به‌تدریج می‌توانند مسیر حرکت روغن را مسدود نموده و به موتور آسیب جدی وارد سازند. این مسأله ضرورت به‌کارگیری فیلتر روغن را کاملاً مشخص می‌کند.

ضرورت مسأله و اجرای طرح

آلودگی‌هایی مانند خرده‌ریزهای آهنی‌، دوده و ... به‌تدریج می‌توانند مسیر حرکت روغن را مسدود نموده و به موتور آسیب جدی وارد سازند. این مسأله ضرورت به‌کارگیری فیلتر روغن را کاملاً مشخص می‌کند. فیلتر روغن، در مسیر ورودی روغن به موتور قرار می‌گیرد و علاوه بر حفظ پاکیزگی روغن در شرایطی هم‌چون: استارت اولیه در هوای سرد، فشارهای زیاد ناشی از رفت‌و‌آمدهای پی‌درپی و حرارت بالای موتور، در زمان کارکرد طولانی و سرعت‌های بالا موجب کارایی مناسب روغن می‌شود. لذا هدف از این طرح، بالا بردن راندمان فیلترهای روغن و افزایش مدت‌زمان کارکرد آن‌ها است.

اهداف طرح

پارامترهایی که باید در طی این طرح مورد بررسی قرار گیرند عبارتند از: میزان بازدهی فیلتر، ظرفیت نگهداری آلاینده‌ها و پایداری حرارتی.

اهداف و معیارهای مورد نظر پروژه باید با در نظر گرفتن ملاحظات اقتصادی (مقرون به صرفه بودن روش) و قابلیت صنعتی‌سازی انجام شود. برخی از ملاحظات به شرح ذیل ارائه می‌شود:

• براساس تصاویر SEM، باید نانوالیاف تولیدی گواهی مقیاس نانو را داشته باشند.
• براساس استاندارد ISO ۴۵۴۸-۱۲ باید کارایی فیلتر تولیدی برای حذف ذرات ۲۰ میکرون، ۹۸ درصد باشد.
• ظرفیت نگهداری فیلتر باید ۱۰۰ گرم در متر مربع باشد.
• ساختار فیلتر باید در دمای ۱۵۰ درجه تخریب نشود و در این دما ساختار خود را حفظ کند.
• در ساختار فیلتر از بستر با الیاف شیشه استفاده نشود.
• ابعاد فیلتر تولیدی باید در حدی باشد که قابلیت اندازه‌گیری توسط دستگاه تست فیلتراسیون را داشته باشد.
• در طی فرایند تولید نانوالیاف، ترجیحاً استفاده از مواد و حلال‌های شیمیایی گران‌قیمت باید به حداقل برسد.

وضعیت : در حال انجام
پلتفرم : نانوالیاف
بهبود جذب رنگ در چاپ دیجیتال با استفاده از فناوری پلاسمای سرد
بهبود جذب رنگ در چاپ دیجیتال با استفاده از فناوری پلاسمای سرد

افزایش چسبندگی و عمق نفوذ  رنگ در منسوجات به خصوص در پارچه‌های پنبه‌ای و پلی‌استر از بزرگترین چالش‌های پیش‌رو در صنعت چاپ و رنگ است. امروزه یکی از روش‌های متداول چاپ، استفاده از دستگاه چاپگر دیجیتال(جوهرافشان) می‌باشد.

تشریح طرح

افزایش چسبندگی و عمق نفوذ  رنگ در منسوجات به خصوص در پارچه‌های پنبه‌ای و پلی‌استر از بزرگترین چالش‌های پیش‌رو در صنعت چاپ و رنگ است. امروزه یکی از روش‌های متداول چاپ، استفاده از دستگاه چاپگر دیجیتال(جوهرافشان) می‌باشد. عملکرد این دستگاه به نحوی است که نیاز به چند مرحله حرارت‌دهی در دمای بالا دارد. اما با توجه به آنکه دمای کاری در پلاسمای سرد اتمسفری دمای محیط است صنعت را قادر می­‌سازد تا بدون تخریب زنجیره­‌های پلیمری و تغییر خواص آن، جذب و چسبندگی رنگ در منسوجات را با استفاده از این فناوری بهبود دهد و موفق به حذف مراحل پرهزینه و مخرب حرارت‌دهی پارچه شود.

پیشینه پژوهش در شرکت یا مشخصات محصول مشابه و رقیب

شرکت آدیکو در زمینه افزایش جذب رنگ در پارچه­‌های پلی استر با استفاده از فناوری پلاسمای سرد اتمسفری، تحقیقاتی را آغاز نمود و تاکنون توانسته است 30% عمق نفوذ رنگ در این نوع از پارچه‌ها را بهبود دهد. در گام بعدی این شرکت قصد دارد در قالب یک برنامه تحقیق و توسعه عمق نفوذ رنگ را به 50% برساند.

اهداف و معیارهای مورد نظر

در این طرح شرایط باید به گونه‌ای طراحی شود تا علاوه بر رعایت ملاحظات اقتصادی (مقرون به صرفه بودن)، تمامی متغیرهای آزمون (یا طرح) اعم از زمان پردازش، رژیم پلاسمای مورد استفاده و ... قابلیت تطبیق در مقیاس صنعتی و نیمه صنعتی را به همراه داشته باشد.

برخی از ملاحظات به شرح ذیل ارائه می گردد:

  1.  بهبود عمق نفوذ رنگ حداقل تا 50%
  2.  استفاده از رنگ‌­های صنعتی (رنگ­‌های ری‌اکتیو یا دایرکت)
  3. مطالعه اثرگذاری پلاسما بر حداقل دو نوع پارچه­‌های پلی استر و پنبه­‌ای
  4.  توجه به زمان پردازش پلاسمایی و سرعت عملکرد سامانه پلاسمایی
  5. وضوح بالا و عدم پخش‌شدگی رنگ روی پارچه

وضعیت : در حال پذیرش
پلتفرم : پلاسمای سرد
تولید لباس ضدآب و تنفس پذیر مبتنی بر نانوالیاف
تولید لباس ضدآب و تنفس پذیر مبتنی بر نانوالیاف

نانوالیاف الکتروریسی‌شده برای کاربرد در لباس‌های ضدآب تنفس‌پذیر گزینه‌های جذابی هستند، زیرا نانوالیاف به دلیل داشتن حفرات میکرو و نانو خواص تنفس‌پذیری و ضد‌آب بودن که از ویژگی های مهم این نوع لباس‌ها است را افزایش می‌دهند.

تشریح طرح :
نانوالیاف الکتروریسی‌شده برای کاربرد در لباس‌های ضدآب تنفس‌پذیر گزینه‌های جذابی هستند، زیرا نانوالیاف به دلیل داشتن حفرات میکرو و نانو خواص تنفس‌پذیری و ضد‌آب بودن که از ویژگی‌های مهم این نوع لباس‌ها است را افزایش می‌دهند. پارچـه هــای تنفــس پذیــر ضــد آب در ورزش‌هــای بیرونــی و پوشــاک علاوه براین‌ کـه وظیفه محافظـت از آب و هـوا را برعهده دارند، راحتی پوشاک را نیز باید فراهم کنند. تنفس پذیری پوشاک به این معنی است که پوشاک به بخار آب اجازه عبور می‌دهد و درعین حال از نفوذ آب مایع به داخل جلوگیری می‌کند. اندازه حفرات لباس تنفس‌پذیر کوچک‌تر از  یک قطره آب مایع است اما بزرگتر از یک مولکول بخار آب است. بنابراین امکان عبور بخار آب را می‌دهد اما از عبور قطرات آب به داخل جلوگیری می‌کند. خاصیت ضد‌آب بودن نیز تعریف دیگری است از جلوگیری عبور آب مایع به داخل است. تقاضا بـرای توسـعه محدوده گوناگـون پارچـه هـای تنفـس پذیـر ضـد آب، محققـان را بـرای جسـتجو جدیدتریـن روشهـا بـرای تولیـد ضـد آب بـودن و تنفـس پذیـری عـلاوه بـر پارچـه هـای تنفـس پذیـر ضـد آب متـداول در بـازار ترغیـب کـرد. روش الکتروریسـی بـه عنـوان یکـی از رویکردهـا بـرای توسـعه مـواد تنفـس پذیـر ضـد آب بـکار مـی‌رود. تولید نانوالیاف الکتروریسی شده روی بستر پلی‌استر یا نایلون، مقاومت به نفوذ آب را نزدیک به ۴ برابر الیافی که الکتروریسی نشده افزایش می‌دهد. الیاف پلیمری مانند پلی‌اورتان، PAN، و PES جایگزین‌های رایج پلیمرهای طبیعی در صنعت پوشاک به دلیل ماندگاری، تحمل بالا و خواص الاستومری بسیار خوبی است که دارند. در بین پلیمرهای نام برده، PU  نسبت به دیگر پلیمرها الاستومری بیشتری دارد. به دلیل خواص مکانیکی بهتر این پلیمر خواص راحتی محصول نیز نسبت به دیگر محصولات بیشتر است. البته برای رسیدن به بازدهی بهتر استفاده از چندلایه از این پلیمرها توصیه می‌شود. به طور کلی الیاف الکتروریسی شده نسبت به محصولات تجاری موجود میزان انتقال بخار آب بیشتری دارند، که باعث افزایش تنفس‌پذیری محصول می‌شود.

اهداف و معیارهای مورد نظر
جهت تولید انبوه نانوالیاف، با استفاده از دستگاه نیمه‌صنعتی و صنعتی الکتروریسی می‌توان سرعت تولید نانوالیاف را افزایش داده و هزینه تولید را کاهش داد. به دلیل مساحت سطح ویژه و تخلخل بالای نانوالیاف، استفاده از نانوالیاف در لباس‌های ضد‌آب تنفس‌پذیر می‌تواند میزان تنفس‌پذیری را افزایش داده، عبور هوا را به مقدار مناسبی نسبت به لباس‌های تجاری کنونی کاهش داده و خاصیت ضد‌آبی برابر با نمونه‌های تجاری داشته باشد.


اهداف و معیارهای مورد‌نظر پروژه می‌بایست با در نظر گرفتن ملاحظات اقتصادی (مقرون به صرفه بودن روش) و قابلیت صنعتی‌سازی انجام شود. برخی از ملاحظات به شرح ذیل ارائه می‌گردد: برخی از ملاحظات به شرح ذیل ارائه می گردد:

آزمون استاندارد خصوصیات موردنظر
تعیین مقاومت به نفوذ آب
(آزمون فشار هیدروستاتیک)
ISO 811 7000 mmH2O
نفوذ هوا

ASTM D737
BS 5636

0.2-0.8 cm3/cm2/s
مقاومت حرارتی و تبخیری ASTM F1868  

مقاومت در برابر نفوذ بخار آب

ASTM F2298
JIS L1099-A1

بالای
7000 g/m2/24h
انتقال بخار آب ASTM E96-00  

موارد کیفی مورد نظر:
•    انعطاف بسیار خوبی داشته باشد.
•    مواد و حلال‌های شیمیایی از نظر اقتصادی مقرون به صرفه باشد و توجیه صنعتی داشته باشد.

وضعیت : در حال پذیرش
پلتفرم : نانوالیاف
تولید سوپرجاذب مایعات مبتنی بر نانوالیاف
تولید سوپرجاذب مایعات مبتنی بر نانوالیاف

نانوالیاف الکتروریسی شده به همراه مواد سوپرجاذب برای کاربرد به عنوان سوپرجاذب مایعات در محصولات بهداشتی مانند پوشک کودکان و نوارهای بهداشتی گزینه‌های جذابی هستند، زیرا نانوالیاف مکان‌های نسبتا زیادی برای قرارگرفتن و به دام انداختن سوپرجاذب ارائه داده و در نتیجه مانع پخش این مواد در دیگر بخش‌های پوشک می‌شود.

تشریح طرح :
نانوالیاف الکتروریسی شده به همراه مواد سوپرجاذب برای کاربرد به عنوان سوپرجاذب مایعات در محصولات بهداشتی مانند پوشک کودکان و نوارهای بهداشتی گزینه‌های جذابی هستند، زیرا نانوالیاف مکان‌های نسبتا زیادی برای قرارگرفتن و به دام انداختن سوپرجاذب ارائه داده و در نتیجه مانع پخش این مواد در دیگر بخش‌های پوشک می‌شود. علاوه‌بر جلوگیری سوپرجاذب‌ها از پخش شدن، خود نانوالیاف نیز به دلیل سطح تماس بیشتری که نسبت به الیاف میکرو،فوم‌ها و خمیرها دارد قدرت جذب مایعات را افزایش می‌دهد. سوپرجاذب‌ها موادی هستند که قدرت جذب بسیار بالایی دارند و ۲۰۰-۵۰۰ برابر وزن خود را جذب می‌کنند. از جمله معروف‌ترین نوع سوپرجاذب‌ها، سوپرجاذب‌های اکریلیکی هستند که تقریبا در تمام تولیدات صنعتی در دنیا استفاده می‌شوند. خواص خوب این سوپرجاذب‌ها از نظر میزان جذب، سرعت، استحکام و ارزان بودن سبب جذابیت این خانواده از سوپرجاذب‌ها شده است. درحال حاضر از سوپرجاذب‌ها در تولید پوشک به دو شکل استفاده می‌شود، لایه‌ای و مخلوط. در روش لایه‌ای، پلیمر سوپرجاذب در یک لایه از خمیر سلولزی پراکنده می‌شود و این خمیر جمع می‌شود و اطراف آن توسط یک لایه الیاف بی‌بافت پوشش داده می‌شود. روش مخلوط به این شکل است که پلیمر سوپرجاذب به شکل همگن با خمیر سلولزی مخلوط می‌شود، سپس مخلوط تهیه شده توسط الیاف بی‌بافت پوشش داده می‌شود. در هر دو روش، جلوگیری از نفوذ پلیمر سوپرجاذب به درون ساختار متخلخل پوشک یکی از نگرانی‌ها است. نانوالیاف به واسطه داشتن تخلخل بالا و مسیرهای مطلوب برای جذب مایعات، گزینه مناسبی برای تولید هسته جاذب پوشک است. همچنین استحکام مکانیکی این نانوالیاف‌ها نسبت به نمونه‌های تجاری موجود بیشتر است. تاکنون از نانوالیاف‌های سلولز استات، PVA ، PU و پلی اورتان ترموپلاستیک در هر سه روش ذکر شده به عنوان هسته جاذب پوشک استفاده شده است.


اهداف و معیارهای مورد نظر
جهت تولید نانوالیاف به شکل انبوه با استفاده از دستگاه‌های نیمه‌صنعتی و صنعتی الکتروریسی می‌توان سرعت تولید نانوالیاف را افزایش داده و هزینه تولید را کاهش داد. به واسطه مساحت سطح و تخلخل بالای نانوالیاف، استفاده از نانوالیاف در پوشک کودک می‌تواند میزان جذب مایعات را افزایش داده، مدت زمان نگهداری مایعات را افزایش داده، و طول عمر پوشک را افزایش دهد.
اهداف و معیارهای مورد‌نظر پروژه می‌بایست با در نظر گرفتن ملاحظات اقتصادی (مقرون به صرفه بودن روش) و قابلیت صنعتی‌سازی انجام شود. برخی از ملاحظات به شرح ذیل ارائه می‌گردد:

آزمون استاندارد مقدار مورد نظر
عملکرد جذب سوپرجاذب ASTM F716 حداقل ۲۸ درصد وزنی از محلول نمک نرمال (۹/۰٪)
اندازه‌گیری جرم بر واحد سطح سوپرجاذب ISO 9073 حداقل ۵۰-۲۰۰ گرم بر متر مربع
  Hygienic Standard for Disposable Sanitary Products GB15979—2002  

 

موارد کیفی مورد نظر:
•    عدم نیاز به مواد چسبنده جهت تثبیت نانوالیاف
•    نانوالیاف دارای توزیع قطری یکنواخت باشد

وضعیت : در حال پذیرش
پلتفرم : نانوالیاف

متن پایین فرصت های صنعتی ICAN

متن تستی