×
  • ورود ثبت نام فراموش کرده ام

نانوپوشش

alt=

 معرفی موضوع پلتفرم

یکی از زمینه‌های پتانسیل‌دار بازار دنیا در حوزه فناوری نانو، حوزه کلیدی پوششهای نانوساختار می‌باشد. هدف از ایجاد پوشش نانوساختار، دستیابی به خاصیت متمایز و منحصر به فرد از قطعه و زیرلایه می‌باشد. برای این منظور روش رسوب‌گذاری فیزیکی از فاز بخار (PVD) به دلیل گسترده بودن کاربردها و تنوع پوشش‌های اعمالی در این پلتفرم قرار گرفته است. تاریخچه پوشش‌های اعمال شده به روش PVD به اوایل ۱۹۰۰ میلادی برمی‌گردد ولی کاربردهای تجاری آن مربوط به سال ۱۹۷۰ میلادی می‌باشد. ارتقای کیفیت قطعات، افزایش عمرکاری قالب‌ها، ساخت سلول‌های خورشیدی با راندمان بالا، ساخت فیلترهای نوری، همه و همه مدیون استفاده و بهره‌گیری از این فناوری می‌باشد. لذا در دنیای امروز اکثر شرکت‌ها و صنایع پیشرو به این فناوری توجه نموده و کشور عزیز ایران هم برای دستیابی به این مهم لازم است، هرچه جدی‌تر وارد کاربردهای تجاری و صنعتی این حوزه پررونق شده و بتواند در آینده از ثمره اقتصادی آن بهره‌مند شود.

در ذیل دسته‌بندی برخی از خواص منحصر به فرد و کاربرد آن از پوشش‌های نانوساختار اعمال شده به روش PVD آورده شده است:

  • پوشش‌های سخت با هدف افزایش مقاومت به سایش، خوردگی و فرسایش با کاربرد در قالب‌ها، ابزارها و قطعات صنعتی
  • پوشش‌های الکترونیکی با هدف افزایش هدایت الکتریکی، جذب امواج نوری با کاربرد سلول‌های خورشیدی، فیلترهای نوری و ...

که در این پلتفرم، نانوپوشش‌های سخت و مقاوم به عنوان محور فعالیت‌های آن تعیین شده است.

 

معرفی تجهیزات پلتفرم

در ذیل برخی سخت افزار و تجهیزات پیشرفته پوشش‌‌دهی PVD مستقر در پلتفرم نانوپوشش معرفی می‌شود‌‌ (همچنین دسته‌‌بندی موضوعی دستگاه‌‌ها در فلوچارت ذیل آمده است):

  • دستگاه کندوپاش مغناطیسی جریان مستقیم (۳ دستگاه) - DC-magnetron Sputtering
  • دستگاه کندوپاش مجهز به فرکانس رادیویی (۱ دستگاه) - RF-Sputtering
  •  دستگاه تبخیر حرارتی (۲ دستگاه) - Thermal Evaporation
  • دستگاه تبخیر با باریکه الکترونی (۱ دستگاه) - EB-PVD
  • دستگاه تبخیر قوس کاتدی (۱ دستگاه) - Cathodic Arc Evaporation

لذا شرکت فناوران سخت‌‌آرا افتخار دارد در جمع خانواده مرکز صنعتی‌سازی فناوری نانو، متصدی بخش نانوپوشش باشد. از این رو از کلیه پژوهشگران، صنعتگران و فناوران این حوزه دعوت به عمل می‌آورد تا با همکاری یکدیگر بتوانیم به اهداف پیش‌‌بینی شده دست یابیم.

شما می‌توانید جهت آشنایی با تجهیزات و کسب اطلاعات بیشتر، با کارشناس پلتفرم نانوپوشش داخلی‌های 102 و 107 ارتباط برقرار نمایید.

اشتراک گذاری

محصولات