×
 • ورود ثبت نام فراموش کرده ام

نانوکامپوزیت

نانوکامپوزیت‌های پلیمری

در دهه‌های گذشته مواد نانوکامپوزیت پلیمری به دلیل خواص منحصر به فردشان بسیار مورد توجه پژوهشگران و اهالی صنعت قرار گرفته است و باعث شده محققان به دنبال بهبود خواص و فرایندهای ساخت این دسته از مواد باشند.

نانوکامپوزیت‌های پلیمری دارای یک جز نانویی هستند که می‌تواند از جنس پلیمر یا غیر پلیمر باشد. اجزای تشکیل دهنده نانوکامپوزیت‌های پلیمری شامل دو بخش اصلی زمینه، پلیمر یا کوپلیمر، و بخش تقویت کننده هستند. تقویت‌کننده‌ها با هدف بهبود خواص پلیمر زمینه استفاده می‌شود. استفاده از تقویت کننده نانویی به جای میکرومتری می‌تواند باعث بهبود قابل توجه خواص ماده نهایی شود. فاز تقویت کننده می‌تواند با اهداف مختلفی به پلیمر زمینه اضافه شود که بر همین اساس می‌توان آنها را به صورت زیر طبقه بندی کرد:

 1. بهبود دهنده خواص الکتریکی
 2. افزایش پایداری حرارتی
 3. بهبود خواص مکانیکی (مثل سختی، استحکام و چقرمگی)
 4. بهبود مقاومت شیمیایی
 5. بهبود خواص تاخیر اندازی شعله

شکل فاز تقویت کننده‌ای که در زمینه به کار می‌رود، می‌تواند کروی، الیافی، ورقه‌ای و ... باشد. نکته حائز اهمیت درباره فاز تقویت کننده اینست که باید دارای حداقل یک بعد در محدوده نانومتری (1 تا 100 نانومتر) باشد.

پارامترهای زیادی در عملکرد و خواص کامپوزیت‌های پلیمری تاثیر گذار هستند اما یکی از چالش‌هایی که همواره مانع توسعه کامپوزیت‌های پلیمری شده است، توزیع یکنواخت فاز تقویت کننده نانویی در زمینه پلیمری است.

 

پلتفرم نانو کامپوزیت

یکی از اهداف مرکز صنعتی‌سازی نانوفناوری کاربردی (ICAN)، توسعه کاربرد فناوری و محصولات در حوزه فناوری نانوکامپوزیت می‌باشد. ICAN توانسته با همکاری و مشارکت پارسا پلیمر شریف زمینه لازم برای تحقیق و توسعه انواع کامپوزیت‌های پلیمری را از ایده تا محصول را فراهم کرده است.

 

پلتفرم نانوکامپوزیت‌های پلیمری

یکی از اهداف مرکز صنعتی‌سازی نانوفناوری کاربردی (ICAN)، توسعه کاربرد فناوری و محصولات در حوزه فناوری نانوکامپوزیت می‌باشد. لذا ICAN با همکاری و مشارکت پارسا پلیمر شریف زمینه نوآوری و ایده‌پردازی و نیز همچنین بستری برای مشارکت در قالب همکاری فناورانه در این حوزه به وجود آورده است و با فرآهم آوردن تجهیزات مربوط به این حوزه و مشاوره  فنی آماده ارائه خدمات به متقاضیان می‌باشد.

 

تجهیزات پلتفرم نانوکامپوزیت

در ادامه شما می‌توانید لیست تجهیزات مستقر در مرکز را مشاهده نمایید:

 1. کوره الکتریکی - Electric Furnace
 2. اندازه گیری شاخص جریان‌پذیری مذاب - Melt Flow Index Measurement
 3. آزمون ضربه - Impact Tester/Impact Testing
 4. آزمون کشش و خمش عمومی (یونیورسال) - Tensile and Bending Universal Testing
 5. آزمون سختی خراش - Scratch Hardness Tester
 6. ناچ زن-Notch Maker
 7. ترازوی حساس - Sensitive digital balance
 8. محفظه آزمون قوس زنون -  Xenon Arc Test Chamber
 9. اکسترودر دوپیچه - Twin Screw Extruder
 10. قالب‌گیری تزریقی - Injection Molding Machine
 11. مخلوط‌کن دوحرکته- Double Movement Mixer

مرکز صنعتی‌سازی نانوفناوری کاربردی (ICAN) با فراهم آوردن شبکه‌ای از افراد متخصص و توانمند در حوزه فناوری نانوکامپوزیت پلیمری، آماده ارائه خدمت به پژوهشگران و صنعت‌گران می‌باشد.

مرکز صنعتی‌سازی نانوفناوری کاربردی آماده ارائه هر گونه خدمات فنی و مشاوره‌ای در حوزه نانوکامپوزیت‌های پلیمری است.

شما در صورت داشتن ایده و یا طرح جدید می‌توانید در قالب همکاری فناورانه با مرکز ICAN مشارکت داشته باشید. برای ثبت ایده و طرح خود لازم است به صفحه همکاری فناورانه بخش چالش‌ صنعتی یا فرصت صنعتی مراجعه نمایید.

شما می‌توانید جهت آشنایی با تجهیزات و کسب اطلاعات بیشتر، با کارشناس پلتفرم نانوکامپوزیت داخلی 102 تماس حاصل فرمایید.

اشتراک گذاری

محصولات