×
  • ورود ثبت نام فراموش کرده ام

نانوکاویتاسیون

پدیده نانوکویتاسیون چیست؟ 

کویتاسیون به عنوان یک فرایند فیزیکی عبارتست از تشکیل حباب‌هایی از بخار یک سیال مایع که معمولاً در نواحی کم فشار در داخل سیال تولید می‌شوند و متعاقبا متلاشی شدن حباب‌ها پس از افزایش فشار سیال را در پی خواهد داشت.

مهمترین ویژگی  فرایند کویتاسیون تشکیل حباب‌هایی در ابعاد نانومتری و گاهاً میکرومتری است. در نتیجه ترکیدن این حباب‌ها در درون سیال، دما و فشار به صورت موضعی و قابل توجه افزایش می‌یابد. افزایش دما و فشار موضعی همراه با فرایند اختلاط ناشی از فرایند کویتاسیون، باعث تسریع فرایندها و واکنش‌ها در داخل سیال می‌شود. هر یک حباب‌ها را می‌توان به صورت یک راکتور کوچک شده در نظر گرفت که تغییرات فیزیکی و شیمیایی مورد نیاز را برای ما رغم می‌زند.

شکل 1- شماتیک فرایند کویتاسیون

 

مزیت‌های فناوری نانوکویتاسیون

نانوحباب‌های ایجاد شده در سیال می‌توانند به عنوان عامل توزیع‌کننده نانوذرات و یا عامل تولید‌کننده امولسیون‌‌های همگن مایع-مایع باشند. از مزایای این فناوری می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

۱- ارتقای کیفیت محصول

۲- قابلیت تولید در مقیاس‌های آزمایشگاهی، نیمه‌صنعتی و صنعتی در کاربرد‌‌های مختلف

۳- راندمان انرژی بالا

۴- زیست‌سازگاری

۵- مصرف انرژی پایین‌تر در مقایسه با سایر روش‌های مشابه

 

کاربردهای نانوکویتاسیون

با توجه به وسعت حوزه کاربردی دستگاه نانوکویتاسیون هیدرودینامیک، بسته به شرایط کاری و صنعت مورد استفاده از دستگاه، طراحی و ویژگی دستگاه متفاوت خواهد بود. در هر کاربرد و با توجه به نیاز خروجی، طراحی دستگاه متفاوت خواهد بود. این دستگاه برای کاربرد‌های فراوانی قابل ارائه است که هر کدام از آن‌ها دارای ویژگی و طراحی منحصر به فردی است. از جمله کاربردهای برای این روش می‌توان موارد زیر را نام برد:

  1. تولید نانوامولسیون‌های مختلف صنعتی و شیمیایی
  2. هموژنیزاسیون مواد مختلف غذایی مانند شیر، دوغ، انواع آب میوه، سس‌ها و ...
  3. پاستوریزاسیون سرد شیر، آبمیوه و انواع نوشیدنی‌‌ها
  4. تولید نانوامولسیون‌های مختلف در حوزه آرایشی و بهداشتی
  5. تصفیه آب و پساب
  6. سبک‌سازی فراورده‌های نفت

 

پلتفرم نانوکاویتاسیون در مرکز صنعتی سازی نانوفناوری کاربردی

مرکز صنعتی‌سازی نانوفناوری کاربردی (ICAN) با هدف ارائه خدمات ساخت و تولید تخصصی در حوزه فناوری نانو و توسعه کاربرد فناوری و محصولات در قالب همکاری فناورانه با مشارکت شرکت پیام آوران نانوفناوری فردانگر اقدام به راه‌اندازی پلتفرم نانوکاویتاسیون نموده است. نتیجه این همکاری فراهم شدن  تجهیزات و امکانات لازم برای استفاده از فناوری نانوکاویتاسیون در توسعه محصولات جدید است.

در پلتفرم نانوکویتاسیون شما می‌توانید با استفاده از تجهیزات و امکانات ایده و طرح خود را در مقیاس آزمایشگاهی یا نیمه صنعتی تست و پیاده سازی کنید. 

 

تجهیزات تجهیزات و امکانات پلتفرم نانوکاویتاسیون در مرکز صنعتی سازی نانوفناوری کاربردی

امکانات و تجهیزات موجود در پلتفرم نانوکویتاسیون شامل این تجهیزات است:

  • نانوکلوئیدساز پلاسما - Plasma Nano Colloid maker
  • کویتاسیون آزمایشگاهی
  • کویتاسیون نیمه صنعتی (1. صنعت غذایی 2. فرآوردهای نفتی)

برای استفاده از این امکانات شما می‌توانید پس از عضویت در وبسایت با استفاده از گزینه خدمات ساخت و تولید اقدام به ثبت درخواست خود نمایید. کارشناسان ICAN همواره همراه شما هستند تا شما را در استفاده بهتر از این خدمات راهنمایی کنند.

ایده و طرح‌های صنعتی در حوزه نانوکاویتاسیون

مرکز صنعتی‌سازی نانوفناوری کاربردی (ICAN) با هدف حمایت از ایده و طرح‌های اولیه فرصتی را فراهم آورده تا پژوهشگران و علاقه‌مندان بتوانند در قالب همکاری فناورانه با مرکز همکاری داشته باشند. در صورت داشتن ایده و طرح جدید در زمینه نانوکاویتاسیون می‌توانید از طریق گزینه همکاری فناورانه در وبسایت ICAN اقدام به ثبت طرح خود نمایید.

در صورت علاقه‌مندی به همکاری در این طرح‌ها می‌توانید در بخش همکاری فناورانه و گزینه فرصت‌ صنعتی ICAN، طرح مورد نظر خود را انتخاب و اقدام به ثبت نمایند.

شما می‌توانید جهت آشنایی با تجهیزات و کسب اطلاعات بیشتر، با کارشناس پلتفرم نانوکاویتاسیون داخلی 106 و 102 رتباط برقرار نمایید.

 

 

اشتراک گذاری

محصولات