×
 • ورود ثبت نام فراموش کرده ام

پلاسمای سرد

فناوری پلاسمای سرد چیست؟

پلاسما پس از جامد، مایع و گاز حالت چهارم ماده است و به مجموع های از یونها، الکترونها و ذرات خنثی گفته می‌شود که در مجموع شبه خنثی هستند و رفتار جمعی از خود نشان می‌دهند. پلاسما به دو دسته حرارتی و غیر حرارتی تقسیم می‌شود که در پلاسمای حرارتی یا تعادلی اجزای پلاسما با یکدیگر در تعادل حرارتی هستند و دمای پلاسما در آن بالاست و در پلاسمای غیر حرارتی اجزای پلاسما با یکدیگر در تعادل حرارتی نیستند بنابراین پلاسما دارای دمای پایینی است.

 

نحوه تولید پلاسمای سرد

اعمال نیروی الکترومغناطیس به یک محیط گازی،‌ باعث تشکیل پلاسما شامل مخلوطی از یون‌ها،‌ الکترون‌ها،‌ نوترون‌ها،‌ فوتون‌ها و‌ رادیکال‌های آزاد در دمای اتاق می‌شود. انرژی ذرات موجود در پلاسما می‌تواند باعث این فرآیند،‌ سطح فیبرها و منسوجات را فعال می‌کند بدون این‌که خواص بالک را تغییر دهد. در حالت کلی عملیات پلاسما منجر به پاکسازی سطح، فعال سازی سطح، عامل دار شدن سطح، رسوب مواد روی سطح یا برداشتن مواد از روی سطح می‌گردد.

انواع پلاسما

 • پلاسمای فشار پایین (پلاسمای خلاء)

در این روش محفظه عملیات توسط یک پمپ خلاء تخلیه شده و فشار آن در حدود ۳-۱۰ تا ۲-۱۰ میلی‌بار می‌شود. سپس، گازی ورودی با استفاده از یک ژنراتور فرکانس بالا یونیزه شده و تبدیل به پلاسما می‌شود. مزیت روش پلاسمای فشار پایین این است که به راحتی کنترل می‌شود و یک روش دارای قابلیت تولید مجدد و تکرارپذیر است.

 • پلاسمای فشار اتمسفر

پلاسمای اتمسفری به پلاسمایی گفته می‌شود که در فشار معمولی محیط ساخته می‌شود. مزیت مهم این نوع از پلاسما اینست که برخلاف پلاسمای حرارتی و پلاسمای خلاء نیاز به محفظه واکنش ندارد و می‌تواند در محیط استفاده شود. رایج‌‌ترین انواع پلاسمای اتمسفری عبارتند از کرونا،‌ تخلیه سد دی‌الکتریک.

شکل1-شماتیک انواع مختلف پلاسمای اتمسفری

 

کاربردهای پلاسمای سرد در صنایع

پلاسمای سرد یا غیر حرارتی به واسطه دمای پایین خود دارای کاربرد فراوانی است که عبارتند از:

 • خودروسازی
 • صنایع پزشکی
 • نساجی
 • بهداشت و محیط زیست
 • کشاورزی و صنایع غذایی
 • چاپ و بسته بندی

پلتفرم پلاسمای سرد در ICAN

مرکز صنعتی سازی نانوفناوری کاربردی با همکاری دو شرکت آدیکو و پلاسما ایده آزما توانسته تجهیزات متنوعی از حوزه پلاسمای سرد را گرد هم آورد. در ICAN تجهیزات پلاسمای سرد به سه بخش پردازش اتمسفری پلاسمایی خطی منسوجات و پردازش پلاسمایی جهت افزایش چسبندگی، چاپ‌پذیری و رنگ‌پذیری (روتاری جت، گلاید و کرونا) طبقه بندی می‌شود. ICAN با فراهم نمودن تجهیزات ساخت و تولید تخصصی و حمایت‌های فنی و مشاوره‌ای، شما را در مسیر رشد و حل مشکلاتتان حمایت می‌کند.

در پلتفرم پلاسمای تمامی امکانات آزمایشگاهی و نیمه صنعتی برای تست و بررسی اثرات پلاسمای سرد بر روی انواع محصولات مثل انواع منسوجات و پلیمرها در اختیار شما است تا بتوانید به همراه راهنمایی کارشناسان ICAN با اطمینان ایده و طرح خود را مورد آزمایش قرار دهید.

 

تجهیزات و امکانات پلتفرم پلاسمای سرد در مرکز صنعتی سازی نانوفناوری کاربردی

در ادامه لیست تجهیزات مستقر در ICAN در حوزه پلتفرم پلاسمای سرد بیان شده است:

 • پلاسمای اتمسفری نیمه‌صنعتی - Pilot Scale Atmospheric Plasma
 • پلاسمای اتمسفری خطی نیمه صنعتی - plasma treatment
 • دستگاه‌های پردازش پلاسمایی جهت افزایش چسبندگی، چاپ پذیری و رنگ پذیری

شما می‌توانید برای استفاده از این امکانات، با عضویت در وبسایت و گزینه خدمات ساخت و تولید اقدام به ثبت درخواست خود نمایید. کارشناسان ICAN همواره همراه شما هستند تا شما را در استفاده بهتر از این خدمات راهنمایی کنند.

 

ایده و طرح‌های صنعتی در حوزه پلاسمای سرد

مرکز صنعتی‌سازی نانوفناوری کاربردی (ICAN) با هدف حمایت از ایده و طرح‌های اولیه فرصتی را فراهم آورده تا پژوهشگران و علاقه‌مندان بتوانند در قالب همکاری فناورانه با مرکز همکاری داشته باشند. در صورت داشتن ایده و طرح جدید در زمینه پلاسمای سرد می‌توانید از طریق گزینه همکاری فناورانه در وبسایت ICAN اقدام به ثبت طرح خود نمایید.

تعدادی از طرح‌های در حال اجرا در مرکز صنعتی سازی نانوفناوری کاربردی در زمینه پلاسمای سرد عبارتند از:

 • امکان‌سنجی آزمایشگاهی و مطالعه تأثیر پلیمریزاسیون پیش ماده پر فلورو هگزان در محیط پلاسمای اتمسفری بر خواص آبگریزی و ماندگاری آن بر پارچه‌های پلی استر تاری پودی
 • بهبود جذب رنگ در چاپ دیجیتال با استفاده از فناوری پلاسمای سرد

در صورت علاقه‌مندی به همکاری در این طرح‌ها می‌توانید در بخش همکاری فناورانه و گزینه فرصت‌ صنعتی ICAN، طرح مورد نظر خود را انتخاب و اقدام به ثبت نمایند.

جهت کسب اطلاعات بیشتر شما می‌توانید با کارشناسان پلتفرم پلاسمای سرد، شرکت پلاسما ایده آزما، داخلی 107؛ شرکت آدیکو، داخلی 105 و کارشناس بخش پذیرش ICAN داخلی 102 تماس حاصل فرمایید.

اشتراک گذاری

محصولات