×
  • ورود ثبت نام فراموش کرده ام

نانومواد

alt=

معرفی موضوع پلتفرم نانومواد

کاهش اندازه ساختارى مواد موجود مى‌تواند تاثيرات بزرگى را به وجود آورد. مثلاً همان‌طور که اندازه دانه يا کريستال در يک فلز به سمت نانو‌مقياس حرکت مى‌کند، نسبت اتم‌هاى موجود بر روى مرزهاى دانه‌هاى اين جسم جامد افزايش پيدا مى‌کند و آن‌ها رفتارى کاملاً متفاوت از اتم‌هايى که روى مرز نيستند بروز مى‌دهند. رفتار آن‌ها شروع به تحت تاثير قرار‌ دادن رفتار ماده مى‌کنند و در نتيجه در فلزات، افزايش استحکام، سختى، مقاومت ‌الکتريکى، ظرفيت حرارتى ويژه، بهبود انبساط حرارتى و خواص مغناطيسى و کاهش رسانايى حرارتى ديده مى‌شود.

 

تولید نانوذرات به روش مکانیکی
خرد‌کردن و آسیاب‌کردن مواد به وسیله گلوله طی چند دهه اخیر در صنعت رواج بسیاری پیدا کرده و آن‌چنان بهبود و پیشرفت داشته که به یکی از روش‌های تولید ذرات پیشرفته با خواصی ویژه تبدیل شده ‌است. این روش شامل شکستن ذرات و جوش‌خوردن مجدد آن‌ها درون یک محفظه بسته است که از تعدادی گلوله فلزی و یا گاهی سرامیکی تشکیل شده‌ است. این روش برای تولید نانوپودرها، نانوکامپوزیت‌ها، نانوذرات اکسیدی، آلیاژهای تقویت شده با نانوذرات، فازهای شیشه‌ای، ترکیبات اینترمتالیک(بین فلزی) و محلول‌های جامد فوق اشباع به کار گرفته می‌شود. این روش، از جمله روش‌های تولید نانومواد با رویکرد بالا به پایین است. روش کار به این شرح است که پودر مواد مورد نظر با نسبت مشخص درون محفظه ضد سایش ریخته می‌شود؛ پودرها درون محفظه با یکدیگر مخلوط شده و توسط حرکت مدام گلوله‌های مقاوم به سایش داخل محفظه دچار سایش و شکستن می‌شوند. ذرات تولید شده در اثر شکست، در اثر وجود اصطکاک و انرژی بالای درون محیط نیز به طور پیوسته با یکدیگر جوش می‌خورند. اعمال انرژی و ضربه مداوم توسط گلوله‌ها سبب خرد شدن و شکستن تدریجی ذرات تا اندازه‌های نانومتری می‌شود.
عوامل متعددی بر فرایند آسیاب موثر هستند که می‌توان به نوع ماده اولیه، افزودن مواد رقیق‌کننده، زمان آسیاب، سرعت چرخش آسیاب، اندزه گلوله‌ها و شرایط عملیات حرارتی اشاره کرد.
نانوذرات در حال حاضر از طيف وسيعى از مواد ساخته مى‌شوند. معمول‌ترين آن‌ها نانوذرات سراميکى بوده که به بخش سراميک‌هاى اکسيد فلزى نظير اکسيدهاى تيتانيم، روى، آلومينيم و آهن و نانوذرات سيليکاتى (عموماً به شکل ذرات نانومقياسى رس) تقسيم مى‌شود. طبق تعريف حداقل بايد يکى از ابعاد آن‌ها کمتر از ۱۰۰ نانومتر باشد.

 

معرفی تجهیزات پلتفرم
در ذیل برخی از تجهیزات شرکت دانش بنیان امین آسیا فناور پارس و شرکت خلأپوشان فلز مستقر در پلتفرم نانومواد معرفی می‌شوند که شامل انواع دستگاه‌های آسیاب پرانرژی برای تولید نانوپودر و همچنین آلیاژ‌سازی مکانیکی هستند:
- آسیاب گلوله‌ای سیاره‌ای Planetary Ball Mill
- آسیاب بید میل Bead Mill
- آسیاب پره گلوله Blade Ball Mill
- آسیاب بلوطی Baloot Mill
- توربو میکسرهای سه‌بعدی با توانایی همگن‌سازی کامل ذرات با دانسیته‌ها و اندازه‌های متفاوت
- ظروف تحت‌فشار (Pressure Vessel) و راکتور‌های (Reactor) متنوع به عنوان ظرف واکنش تحت‌دما و فشار کنترل‌شده به همراه میکسر
- دستگاه سینتر پلاسمای جرقه‌ای

از این‌رو شرکت امین آسیا فناور پارس و شرکت خلأپوشان فلز مفتخر هستند، در جمع خانواده مرکز صنعتی‌سازی فناوری نانو، متصدی بخش نانومواد باشند. از این‌رو از کلیه پژوهش‌گران، صنعت‌گران و فناوران این حوزه دعوت به عمل می‌آورد تا با همکاری یکدیگر بتوانیم به اهداف پیش‌بینی شده دست یابیم.

شما می‌توانید جهت آشنایی با تجهیزات و کسب اطلاعات بیشتر، با کارشناس پلتفرم نانومواد، بخش تجهیزات آسیاب داخلی 102 و 108، بخش دستگاه سینتر و سنتز پلاسمای جرقه‌ای  داخلی 109 و 102 ارتباط برقرار نمایید.

اشتراک گذاری

محصولات