×
  • ورود ثبت نام فراموش کرده ام

مافوق صوت

alt=

پلتفرم فناوری مافوق صوت

فناوری مافوق صوت و کاربردهای آن

امواج اولتراسونیک (مافوق صوت)، امواجی هستند که فرکانس آن ها بالاتر از محدوده شنوایی انسان می باشد.  اولین استفاده کاربردی از امواج اولتراسونیک به جنگ جهانی اول بر می گردد که کشور انگلستان برای محافظت از کشتی های خود در برابر  زیردریایی های آلمانی، از دستگاه کاشف اولتراسونیک استفاده کرد. از آن زمان تا کنون کاربردهای متنوعی برای اولتراسونیک مطرح شده است که یکی از این کاربردها، همگن سازهای اولتراسونیک می باشد. در این همگن سازها امواج اولتراسونیک توسط یک مولد (پروب)، تولید می گردند. پروب ها دارای یک رویه تیتانیومی می باشند که مواد پیزوالتریک در داخل آن قرار گرفته اند. پیزوالکتریک ها، سرامیک ها و پلیمرهایی هستند که در اثر فشار یا تنش، دوقطبی های مغناطیسی آن ها تغییر کرده و میدان الکتریکی ایجاد می شود. از این مواد برای برای تبدیل انرژی الکتریکی به مکانیکی یا بالعکس استفاده می گردد. در پروب های مافوق صوت نیز اعمال انرژی الکتریکی منجر به حرکت پیزو الکتریک ها شده و تغییر پی در پی این جریان الکتریکی باعث ایجاد حرکت لرزشی در پروب فراصوت می گردد. این لرزش که معمولا دارای فرکانس بالایی (20 تا 40 کیلوهرتز) است، منجر به تشکیل تعداد زیادی حباب های ریز و پرانرژی می گردد. انفجار این حباب های منجر به ایجاد دما (5000 کلوین) و فشار (200 بار) بسیار بالایی در اطراف آنها می شود که از این مسئله می توان برای کاربردهای متنوعی استفاده کرد. در دستگاه های همگن ساز، از انرژی ناشی از امواج اولتراسونیک برای همگن سازی و پخش نانوذرات در آب و سایر مایعات، مخلوط کردن مایعات امتزاج ناپذیر بطور مثال آب و روغن، تسریع انجام واکنش‌های شیمیایی، استخراج مواد موثره گیاهان دارویی، تصفیه آب و فاضلاب، تمیزکردن فیلترها، صنایع غذایی، کاربردهای پزشکی و ... استفاده می‌­شود.

پلتفرم مافوق صوت

با توجه به کاربردهای گسترده فناوری مافوق صوت در صنعت، مرکز صنعتی­سازی نانوفناوری کاربردی یک پلتفرم مستقل با عنوان پلتفرم مافوق صوت راه­اندازی کرده­است. در این پلتفرم با همکاری شرکت "توسعه فن آوري مافوق صوت" ، زمینه و تجهیزات مورد نیاز برای نوآوری، ایده­پردازی و همکاری فناورانه در زمینه مافوق صوت فراهم گردیده است. از جمله تجهیزات موجود در پلتفرم مافوق صوت مستقر در این مرکز می توان به موارد زیر اشاره کرد:

  1. همگن ساز و پروب مافوق صوت با توان 200 وات
  2. همگن ساز و پروب مافوق صوت با توان 400 وات
  3. همگن ساز و پروب مافوق صوت نیمه صنعتی 1200 واتی
  4. راکتور صنعتی مافوق صوت با قدرت 2000 وات

با توجه به زمینه فراهم شده در این حوزه، پژوهشگران این حوزه می­توانند برای ارائه ایده و همکاری فناورانه با ICAN و استفاده از تجهیزات مربوط به پلتفرم نانو­کامپوزیت­های پلیمری با کارشناسان این مرکز تماس حاصل فرمایند.
 

اشتراک گذاری

محصولات

تجهیزات