جستجو کردن
Close this search box.
دستگاه اکسیژن ساز هوشمند

دستگاه اکسیژن ساز هوشمند و کاربرد بی نظیر آن؛ محصول جدید یک شرکت دانش بنیان ایرانی

 

شرکت فرتاک دانش کویر از ساخت دستگاه اکسیژن ساز هوشمندی (oxygen generator) خبر داد که می‌تواند اطلاعات بیماری را از راه دور در اختیار پزشک قرار دهد. 

سحر صابری منش، مسئول فنی این شرکت می‌گوید: «فرآیند طراحی این دستگاه با یک ایده در دوران دانشجویی آغاز شد که در دی ماه سال ۹۹ کار روی طراحی و ساخت آن توسط یک تیم دانشجویی شروع شد و در اسفند ۱۴۰۱ موفق به دریافت مجوز تولید آن شدیم و در تیرماه ۱۴۰۲ نیز گواهی‌نانومقیاس را برای آن دریافت کردیم.

در واقع هسته اولیه، یک گروه دانشجویی بود که بعد از موفقیت‌های اولیه، ثبت شرکت صورت گرفت. در حال حاضر، در حال آماده شدن برای تولید انبوه هستیم.

دستگاه اکسیژن ساز هوشمند به صورت آزمایشی در یکی از بیمارستان‌ها مورد آزمایش قرار گرفته و عملکرد آن توسط پزشک متخصص بیماری‌های عفونی نیز مورد بررسی قرار گرفته است.

میزان اکسیژن خون بیمار قبل و بعد از استفاده از این دستگاه مورد بررسی قرار گرفت تا عملکرد آن مشخص شود.»

دستگاه اکسیژن ساز هوشمند چگونه کار می‌کند؟

صابری‌منش می‌افزاید: «در دستگاه اکسیژن ساز هوشمند از یک برنامه برای هوشمندسازی استفاده شده که بین بیمار و پزشک و حتی اطرافیان بیمار ارتباط ایجاد می‌کند تا در صورت تغییر در وضعیت بیمار به سرعت به آن‌ها اطلاع داده شود تا اقدامات درمانی لازم صورت گیرد.

همچنین با توجه به اینکه عوامل بیماری‌زا که بیماران در معرض آن‌ها هستند، می‌تواند مشکلات بسیاری برای آن‌ها در پی داشته باشد، از فیلترهای نانویی حاوی نانوذرات نیز در دستگاه اکسیژن‌ساز استفاده شده تا عوامل بیماری‌زا از بین بروند.

دستگاه اکسیژن ساز هوشمند

این دستگاه بیشتر برای مصارف خانگی و کلینیک‌ها طراحی شده است. 

 

تا پیش از شیوع کرونا، استفاده از دستگاه‌های اکسیژن ساز هوشمند قابل حمل چندان رایج نبود اما با گسترش کرونا، نیاز به چنین تجهیزاتی افزایش یافته و در نتیجه این محصول می‌تواند به بخشی از نیاز بازار داخل پاسخ دهد.

با توجه به محدودیت‌های موجود در مسیر واردات تجهیزات مشابه خارجی، این دستگاه می‌تواند به بیماران کمک شایانی کند.»

این دانش‌آموخته رشته دکتری مهندسی پزشکی دانشگاه آزاد می‌گوید: «در حال حاضر در مرکز صنعتی سازی نانوفناوری کاربردی (ICAN) مورد حمایت هستیم تا از زیرساخت‌های این مرکز برای توسعه کسب و کار بهره‌مند شویم. در حال حاضر در بخش مطالعات بازار و تامین مالی نیز به ما کمک می‌کنند. پیش از این نیز از مشاوره کارشناسان ستاد نانو استفاده کرده‌ایم و از دوره‌های آموزشی و توانمندسازی ستاد بهره‌مند شده‌ایم.»

به گفته ایشان با چند بیمارستان در شهر کاشان رایزنی‌هایی برای خرید دستگاه اکسیژن ساز هوشمند صورت گرفته است و قراردادی نیز در این مسیر منعقد شده است.

مسئول فنی شرکت فرتاک دانش کویر می‌افزاید: «یک بار برای دانش‌بنیان شدن اقدام کردیم که درخواست ما رد شد، اما با تلاش بیشتر ملزومات مورد نظر را فراهم کردیم که پس از گرفتن مجوز تولید، مجددا درخواست دانش‌بنیان شدن را ارائه کردیم که این بار تایید شد.

شکست‌ها و موفقیت‌های مختلف بخشی از کار توسعه این دستگاه بوده که از زمان طرح ایده اولیه ساخت دستگاه تا امروز آن را تجربه کرده‌ایم که بخشی از این فراز و فرودها اکنون برای ما به خاطره تبدیل شده است.»

مرکز صنعتی سازی نانوفناوری کاربردی ICAN

مرکز صنعتی سازی نانوفناوری کاربردی ICAN همچنین در حال حمایت از چندین طرح و ایده فناوران و تیم‌های مختلف است. صنعتی سازی طرح‌ها و ایده‌های نوآورانه و فناورانه یکی از بزرگترین چالش‌های ماست که با تکیه بر سرمایه‌های انسانی و دانش آنها و همچنین امکانات سخت افزاری و زیرساختی ICAN به دنبال ارائه راه حل شخصی سازی شده برای هر یک از چالش‌های موجود هستیم و در این مسیر از تیم‌ها و محصولاتی همچون دستگاه اکسیژن ساز هوشمند حمایت می‌کنیم.

راه های ارتباطی با مرکز صنعتی سازی نانوفناوری کاربردی ICAN:

تلفن: 02156277146

آدرس ایمیل: ican@nano.ir

کد پستی: 3313193688

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 1 میانگین: 5]

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

فهرست مطالب

سایر مطالب وبلاگ ICAN